Університет Григорія Сковороди в Переяславі > Публікації > Освіта і наука > Затверджено стандарт на групу професій «Викладачі закладів вищої освіти»: розповідаємо, в чому його суть

На минулому тижні в Україні був затверджений професійний стандарт на групу професій «Викладачі закладів вищої освіти». Документ містить опис загальних компетенцій, якими мають володіти професори, доценти, старші викладачі, викладачі та асистенти – повідомляє «Освіта.ua».

Затверджений стандарт містить перелік та опис професійних компетентностей і трудових функцій викладачів, а також опис їх професійних кваліфікацій. Крім того, у стандарті прописані умови праці та допуску до роботи за професією.

Стандарт на групу професій «Викладачі закладів вищої освіти» підготовлено відповідно до пункту 8 Плану заходів із впровадження Національної рамки кваліфікацій на 2016–2020 роки, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2016 р. № 1077-р та пункту 1.5 Плану впровадження Концепції розвитку педагогічної освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 03 січня 2019 р. № 7.

На сайті МОН України додають, що професійний стандарт є інструментом для систематизації вмінь і навичок (створення посадових інструкцій), підготовки молодих фахівців, само- та оцінювання діяльності викладачів закладів вищої освіти, підвищення кваліфікації та професійного розвитку.

Міністерство рекомендує використовувати зазначений професійний стандарт при розробленні вимог до посад науково-педагогічних працівників, освітньо-наукових програм другого та третього рівнів вищої освіти, програм підвищення кваліфікації та стажування науково-педагогічних працівників, планування професійного розвитку викладачів.

Стандарт підготовлено робочою групою, до складу якої увійшли представники Міністерства освіти і науки України, Національної академії педагогічних наук України, закладів вищої освіти, міжнародного експертного середовища.

У процесі розробки проєкту було вжито низку заходів: проведено функціональний аналіз трудових функцій у сфері професійної діяльності викладача закладу вищої освіти; сформовано та розміщено в ієрархічному порядку трудові функції, які виконує викладач закладу вищої освіти; здійснено аналіз положень чинних нормативних документів, які визначають вимоги до змісту та якості професійної діяльності, проаналізовано вимоги, які висуваються до знань, умінь, навичок та інших компетентностей викладачів закладів вищої освіти; визначено необхідні загальні та професійні компетентності, а також вимоги щодо рівня кваліфікації, досвіду роботи, рівня освіти, додаткові вимоги до виконання трудових функцій тощо.

Експертиза проєкту професійного стандарту також була здійснена фахівцями  Британської Ради в Україні (British Council).

Затверджений документ діятиме упродовж 5 років. Рекомендована дата перегляду стандарту – березень 2026 року.

Нагадаємо, що на першому ректораті у 2021 році говорили про професійний стандарт за професіями «Вчитель початкових класів  закладів загальної середньої освіти», «Вчитель закладів загальної  середньої освіти» – нагадати собі, про що була мова, можна тут.

За матеріалами «Osvita.ua», сайту МОН

Перейти до вмісту