Навчально-науковий центр Сковородинознавства

Навчально-науковий центр сковородинознавства було створено 1 листопада 2005 року (Наказ № 163 від 21.10.2005 р.). з метою дослідження творчої спадщини Григорія Сковороди та проведення наукових конференцій, творчих конкурсів, пізнавальних заходів з проблематики дослідження.

З 1 січня 2006 р. його керівником було призначено доктора філології, професора Миколу Корпанюка.

З 1 жовтня 2022 року центр сковородинознавства очолює кандидат філософських наук, доцент, доцент кафедри філософії і соціальної антропології імені професора І.П.Стогнія Наталія Юхименко.

Основними завданнями Центру є:

  1. Розвиток Сковородинознавства як гуманітарної наукової, педагогічної галузей.
  2. Введення у науковий обіг джерел результатів напрацювань.
  3. Розробка та апробація напрямів досліджень в галузі Сковородинознавства. Вивчення становлення та розвитку Сковородинознавства в Україні, світі. 5.Організація семінарів, круглих столів, конференцій, розробка навчальних курсів для студентів вищих навчальних закладів з проблем Сковородинознавства.
  4. Надання методичної допомоги студентам для написання наукових, мистецьких тематичних робіт.
  5. Підготовка наукових, навчальних і методичних матеріалів.

1984 року були започатковані сковородинівські читання, які проводяться щодва роки у Переяславі. Їх засновниками були Переяславський меморіальний музей Григорія Сковороди, Інститут літератури ім. Т.Г.Шевченка, Інститут філософії НАН України.

Проведення сковородинівських читань не лише згуртувало їх учасників, але й надало дослідженню спадщини мислителя більш регулярного й систематичного характеру.

Починаючи з IV Читань, що проходили в 1989 році, ці конференції відбуваються в Університеті Григорія Сковороди в Переяславі. Цього року, 6-7 жовтня Університет Григорія Сковороди в Переяславі приймав ХХІ Сковородинівські читання. Упродовж 1989-2011 рр. конференції мали статус Всеукраїнських, з 2013 р. – Міжнародних. У них беруть участь дослідники життя, творчої спадщини Г. Сковороди з Польщі, Словаччини, Італії, Німеччини та всіх країв України.

За час діяльності Центру організовано й проведено 17 наукових Сковородинознавчих конференцій філологічного, філософського, педагогічного, краєзнавчого спрямувань.

Із 2011 року матеріали переяславських наукових конференцій друкуються в збірникові «Переяславські Сковородинівські студії», котрий вручається їх учасникам під час конференції (уже вийшло з друку 9 випусків).

Центр Сковородинознавства уклав угоду й активно співпрацює з Переяславським, Чорнухівським, Сковородинівським, Коврайським меморіальними музеями любомудра, Бабаївським краєзнавчим та школами цих населених пунктів. У результаті співпраці з ними надрукований методичний посібник «Вивчення творчості Г. Сковороди в школах, ліцеях, гімназіях, коледжах» (2012).

На допомогу вчителям, організаторам позакласних , позавдиторних тематичних заходів 2018 р. та 2022 р. надрукований посібник «Поетичний славень Сковороді» .У ньому підібрані віршовані твори про Г. Сковороду українських поетів з кінця XVIII ст. до сьогоднішнього дня. До віршованих творів додається коротка життєписна довідка, світлина автора, передмова редактора та фахові методичні напрацювання доктора педагогіки Ганни Токмань.

Центр Сковородинознавства творчо співпрацює з науковцями академічних Інституту літератури ім. Т. Шевченка, Інституту філософії ім. Г.С.Сковороди, котрі беруть участь у наших конференціях з 1981 року. Укладені угоди про співпрацю з Харківським національним педагогічним університетом імені Г.С. Сковороди, кафедрою історії української літератури, теорії літератури і літературної творчості Київського національного університету ім. Т. Шевченка, Науково-дослідним інститутом ім. Г.С.Сковороди Фонду «Autism Team» у Лодзі (Польща); з ученими Любицею Баботою (Словаччина), Марією-Ґрацією Бартоліні (Італія), Іриною Бетко, Валентиною Соболь (Польща), Дариною Тетериною-Блохин, Мартою Оберраух-Мельничук (Німеччина).

Увага Центру Сковородинознавства звернена також до творчих постатей визначних учених України. У 2004 році проведена науково-практична Всеукраїнська конференція до 200 роковин від дня народження Михайла Максимовича, що мав родинні й творчі зв’язки з Переяславом. ЇЇ матеріали видані у збірці «Я син свого народу: наукова спадщина Михайла Максимовича» (2006), а в 2011 році проведена також Усеукраїнська конференція «ІІІ Максимовичівські читання», матеріали якої надруковані в збірці «Геніальний сподвижник козацьких родів Максимовичів і Тимківських».

У 2009 р. до 100 річниці від дня народження визначного літературознавця й політичного діяча Юрія Бойка-Блохина проведена Міжнародна наукова конференція, а в 2012 р. – Міжнародний науковий семінар «Українсько- німецькі культурні взаємини XVII-XXI ст.». Матеріали цих наукових заходів надруковані в збірнику «Наукові записки з української історії. Випуск 30» (2012). За ініціативою Центру Сковородинознавства та підтримкою ректорату університету в нашому навчальному закладі зберігається архів Ю. Бойка- Блохина.

До 60-річчя керівника Центру М.П.Корпанюка підготовлений й надрукований збірник наукових праць «Gente ukrainus, natione ukrainus (літературні шляхи Старожитньої України)» (2010).

Центр Сковородинознавства щорічно, починаючи з 2013 року, проводить всеуніверситетський студентський конкурс «З іменем Сковороди крокуємо в майбутнє», в якому опрацьовуються теми з життєпису письменника, його творчого доробку в номінаціях рефератів, презентацій, образотворчих жанрів, декламацій, музичних творів. Завдяки цим щорічним конкурсам, постать письменника-філософа й педагога значно наблизилася до юнацтва університету, про що свідчать теми курсових і дипломних робіт. Цього, 2022 року вперше було запропоновано студентській молоді держави приєднатися до нашого конкурсу й взяти в ньому участь. Запрошення надіслані до вишів педагогічної освіти.

У 1946-1947 рр. в Переяславі, Києві діяла молодіжна підпільна організація антисталінської діяльності. Вони пройшли радянські концтабори не зламавшись, загартувавшись оунівським духом і світоглядом. Спогади цих борців надруковані в книжці, підготовленій в Центрі Сковородинознавства, «Діти твої, Україно… (спогади молодих оунівців, політичних в’язнів Юрія Гайдука, Олега Іващенка, Євгена Дацюка) (2007).

Відзначаючи 300-ті роковини Григорія Сковороди, колектив університету його імені в Переяславі гідно продовжує спрямовувати вчення любомудра в життя і діяльність закладу, сприяючи поширенню його світогляду, національного патріотизму серед студентів, викладачів, залучаючи до нашої тематичної діяльності науковців, студентів з України та з-поза її меж, громадськість міста.

КЕРІВНИЦТВО

Юхименко Н.Ф._IMG_8291

Юхименко Наталія Федорівна

кандидат філософських наук, доцент

керівник навчально-наукового центру Сковородинознавства

СКЛАД

Шутенко Валентина Іванівна

лаборант навчально-наукового центру Сковородинознавства

ГРАФІК РОБОТИ

Пн. – Пт. – 900–1700
Сб. – Нд. – вихідний

Обідня перерва:  –

КОНТАКТНА ІНФОРМАЦІЯ

Адреса: 08401, м. Переяслав, вул. Сухомлинського, 30, корпус № 2, ауд. 208.

scovoroda2006@ukr.net

Перейти до вмісту