З 15 по 16 липня 2025 року на базі Університету Григорія Сковороди в Переяславі відбувався Всеукраїнський форум лідерів читання. Ця масштабна подія об’єднала переможців Всеукраїнського конкурсу «Лідер читання!» – найкращих читачів з усієї України.
Форум організували Національна бібліотека України для дітей, Університет Григорія Сковороди в Переяславі та Національний історико-етнографічний заповідник «Переяслав».
Перший день форуму символічно припав на відзначення Дня Української Державності, що додало події особливої урочистості та змістовності. Урочисте відкриття заходу відбулося за участі доктора історичних наук, професора, ректора Університету Григорія Сковороди в Переяславі Віталія Коцура, а також поважних гостей, серед яких:
- Жанна Осипенко – заступник голови Київської обласної державної адміністрації;
- Руслан Дяченко – начальник Бориспільської районної військової адміністрації;
- Вячеслав Саулко – голова Переяславської громади;
- Алла Гордієнко – генеральний директор Національної бібліотеки України для дітей;
- Тетяна Селезньова – радниця Голови СБУ з комунікацій;
- Олександр Колибенко – заступник генерального директора з наукової роботи Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав»;
- Микола Томенко – засновник благодійної організації «Фонд Миколи Томенка «Рідна країна», доктора політичних наук, професор, Народний депутат IV–VIII скликань.
У своєму вітальному слові Віталій Вікторович наголосив:
«Насправді ви перебуваєте в унікальному місці. Саме тут, у Переяславі, формувалися основи державотворчих процесів Київської Русі. Це – місце історії, місце сили, місце позитивної енергетики. Відомий український історик і державотворець Михайло Грушевський колись зазначав, що саме в трикутнику Київ – Чернігів – Переяслав формувалася українська народність. І сьогодні, під час цього форуму, діти, батьки, усі присутні мають змогу відчути цю енергетику, поринути в дух нашої історії. Водночас ви перебуваєте в університеті – а університет є символом майбутнього. Адже саме університети формують ту молодь, яка вже завтра розбудовуватиме нашу державу, творитиме її політику, економіку, культуру. Щиро вітаю вас із початком форуму. Саме ви майбутні лідери, які творитимуть нову Україну».
Від імені Київської ОДА учасників привітала Жанна Осипенко:
«Київщина гостинна вітає вас. Ви – переможці, лідери читання, найкращі в Україні, і нам приємно, що саме тут, на Київщині, ви отримуєте заслужені подарунки та визнання. У цей символічний день – День Української Державності ми особливо вдячні нашим воїнам, завдяки яким можемо бути тут, жити, посміхатися. У нас на вас великі надії, адже саме ви – молодь, яка відбудовуватиме Україну та стане її професійним майбутнім. Бажаю вам знайти свою стежину, стати справжніми фахівцями й продовжити творити державу, яку ми всі любимо».
Руслан Дяченко наголосив на важливості читання і ролі молоді:
«Щиро вітаю вас із Днем Української Державності та з нагородженням! Цей захід мені близький – я виріс у родині бібліотекарки, провів дитинство серед книг і знаю, яку силу має слово. Ви – наше майбутнє: політики, дипломати, творці нової України. За роки проведення конкурсу ви вже стали великою родиною з понад 139 тисяч учасників. Пишаюся вами! Україні потрібні хоробрі серця й голоси, що звучатимуть на весь світ. Слава Україні!».
Серед тих хто долучився до вітального слова й генеральна директорка Національної бібліотеки України для дітей Алла Гордієнко:
«Сьогоднішній форум – це не лише про читання, а про розвиток, силу, віру в майбутнє. Наші діти – це справжні титани. У складний час вони не побоялися подолати сотні кілометрів, щоб приїхати в славетний Переяслав. Це діти, які формують культуру читання, зростають попри війну, і саме їм ми присвячуємо наші зусилля. Дякую бібліотекам, партнерам і всім, хто долучився. Слава нашим дітям! Слава Україні!».
Також до присутніх звернувся очільник Переяславської громади Вячеслав Саулко:
«Сьогодні на Переяславській землі зібрався цвіт нашої нації – найкращі, найобдарованіші діти з усієї України. Це справжня гордість і надія держави. Символічно, що саме сьогодні ми відзначаємо і День державності, і День хрещення Київської Русі – події, нерозривно пов’язані з нашим славетним Переяславом. Ми пишаємося нашою історією, але ще більше – нашими дітьми, бо саме за ними майбутнє України. Ви вже переможці, а завтра, без сумніву, абітурієнти і студенти цього університету, патріоти і творці нової України. Ми завжди чекатимемо на вас у Переяславі. Слава Україні!», – наголосив Вячеслав Володимирович.
Натомість засновник Фонду «Рідна країна» Микола Томенко звернув увагу на важливість підтримки молоді:
«Для мене, як давнього друга Національної бібліотеки України для дітей, велика честь бути тут. Фонд «Рідна країна» завжди підтримує ініціативи, де зростають справжні лідери – у читанні, малюванні, активному способі життя. Це надзвичайно важливо, особливо в умовах війни. Діти й батьки, які залишилися в Україні, навчаються, беруть участь у конкурсах – це вже герої. Ми просто не могли не підтримати «Лідера читання». І, звісно, я не міг не приїхати до Переяслава – міста, що є частиною нашого просвітницького трикутника разом з Університетом Григорія Сковороди та НІЕЗ «Переяслав». Саме тут народжуються великі традиції й майбутнє країни».
Представник Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» Олександр Колибенко зазначив:
«Присутність дітей і їхніх батьків сьогодні в Переяславі – це подія, що запам’ятається на все життя. Ми з радістю чекаємо на вас у нашому Національному заповіднику, де ви зможете побачити унікальну спадщину українського народу та місця, де творилася історія. Адже саме з Переяславщиною пов’язана перша писемна згадка слова «Україна». Для мене ця зустріч особливо тепла й цінна, адже понад 20 років тому мій син також був серед кращих читачів Київщини й брав участь у такому заході. Сьогодні ж я з приємністю передаю для юних читачів науково-популярні видання нашого заповідника, аби історія Переяслава була ближчою й цікавішою для дітей».
У рамках заходу переможцям багаторівневого читацького марафону урочисто вручили дипломи, пам’ятні подарунки, книжкові новинки та сувеніри. Відзнаки стали визнанням читацьких досягнень дітей, їхньої любові до книги, активної участі в культурному житті та прагнення до особистісного зростання. Вручення супроводжувалося оплесками, щирими емоціями та вдячністю з боку учасників, батьків і бібліотекарів, які підтримували юних лідерів на всьому шляху конкурсу.
Знаковою подією урочистостей стало вручення відзнак Київської обласної державної адміністрації з нагоди Дня Української Державності. Заступниця голови КОДА Жанна Осипенко нагородила відзнаками жителів Переяславської громади за вагомий внесок у розвиток освіти, науки, культури та соціальної сфери:
- Красову Любов Андріївну – начальницю Переяславського управління Бориспільської філії Київського обласного центру зайнятості;
- Мірошніченка Дениса Анатолійовича – доцента кафедри соціальних комунікацій, документознавства та інформаційної діяльності Університету Григорія Сковороди в Переяславі;
- Мотузка Романа Миколайовича – старшого викладача кафедри образотворчого мистецтва і методики навчання Університету Григорія Сковороди в Переяславі;
- Луцик Оксану Олександрівну – керівницю відділу інформаційних технологій та зв’язків з громадськістю Університету Григорія Сковороди в Переяславі;
- Сіропола Володимира Олександровича – доцента кафедри загальної історії, правознавства і методик навчання Університету Григорія Сковороди в Переяславі.
Під час заходу було презентовано акційну серію «Вишиванка для Героя», у межах якої читачі Національної бібліотеки України для дітей, а також усі охочі, створюватимуть унікальні вишиванки для українських незламних захисників. Окремою подією стала презентація першої серії нового проєкту «Малюку від малюків», у рамках якого юні читачі власноруч вишиють символічну вишиванку для очільника Служби безпеки України – генерала Василя Малюка. Ініціатива реалізується у партнерстві з дизайн-студією сучасного вишитого одягу «Чічка» (засновниця – Мар’яна Нікольчук) за підтримки Міністерства культури та інформаційної політики України, Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості України та Служби безпеки України.
Чим займалися учасники форуму у Переяславі та університеті?
Одразу після приїзду на форум, на учасників чекала перша творча активність – заняття зі зниження психо-емоційної напруги за допомогою арт-терапевтичної техніки «Кавомалювання – подорож у казку». Його провела переяславська письменниця та художниця Світлана Шевченко, яка не лише ознайомила дітей з технікою малювання кавою, а й допомогла кожному зануритися у власний світ фантазій та мрій, розкрити емоції через творчість.
У подальшій програмі форуму на учасників чекали цікаві зустрічі з сучасними українськими дитячими письменниками – Світланою Вертолою та Олександром Дерманським. Під час спілкування автори поділилися своїм творчим досвідом, розповіли про процес написання улюблених книг, а також надихнули молодих читачів відкривати для себе світ літератури та розвивати власну фантазію. А ввечері гості переглядали мультфільм від відкритим небом.
Надалі ж учасники отримали мали змогу відвідати визначні культурні локації Переяслава: Музей «Заповіту» Т.Г. Шевченка, Меморіальний музей Григорія Сковороди (Переяславський колегіум) та здійснити оглядову екскурсію містом. Завершенням насиченого дня став вечірній перегляд фільму, що об’єднав учасників у дружній атмосфері.
Завершальний день форуму пройшов у Національному історико-етнографічному заповіднику «Переяслав», де для учасників організували тематичну екскурсію, захопливі квести та інтерактивні активності, що дозволили глибше зануритися в історико-культурну спадщину регіону. Яскравим фінальним акордом стало смачне частування традиційним козацьким кулішем, яке підготував колектив НІЕЗ «Переяслав», подарувавши учасникам не лише знання, а й теплі враження та відчуття справжньої гостинності.
Всеукраїнський форум лідерів читання став яскравою подією, що об’єднала активну читацьку молодь із різних куточків країни, сприяла налагодженню дружніх зв’язків, обміну ідеями, популяризації книги й читання, формуванню лідерських якостей і патріотичного світогляду юного покоління.