Університет Григорія Сковороди в Переяславі > Публікації > Новини > В УГСП відбулась презентація двох монографій Павла Гай-Нижника й Леоніда Чупрія: нотатки зустрічі

23 травня 2025 року в 114 аудиторії Центру інноваційного навчання та трансферу технологій «Innovation Training & Tech Transfer Center» Університету Григорія Сковороди в Переяславі відбулася зустріч з доктором історичних наук Павлом Гай-Нижником та доктором політичних наук Леонідом Чупрієм під час якої вони презентували свої нові монографії «Зазирнути у вічі Путіну»: російський синдром української «дипломатії війни і миру». Пекельна весна 2022-го» й «Російський вузол: розв’язати чи розрубати».

Розпочав захід з вітальними словами кандидат історичних наук, доцент, проректор з наукової роботи та інноваційної діяльності Василь Дудар, який підкреслив актуальність тем, що порушуються в презентованих виданнях:

«Сьогодні в нас в університеті відбувається чергова презентація книг. І це справді дуже цікаві видання не лише для істориків, а для кожного свідомого читача. Адже вони торкаються важливих тем: що сьогодні відбувається з Україною, навколо України і в самій Україні. Чому це важливо? Бо ці питання треба було порушувати ще на початку 90-х, коли Україна стала незалежною. Проте увагу до громадянської ідентичності, національно-патріотичного виховання чомусь звернули лише зараз. Так, краще пізно, ніж ніколи, але якби ці процеси почалися вчасно – можливо, багато речей минуло б спокійніше, менш болісно для держави. У науковому середовищі не раз звучала думка: незалежність України здобута надто легко, фактично без крові. І за цю «легкість» ми сьогодні платимо – життями багатьох українців».

Автори підкреслили, що вони прийшли не просто «розказати й поїхати», а щоб розпочати справжню розмову. Адже історія ще триває. А хто не захоче слухати – потім може запитати: «Навіщо ми взагалі сюди прийшли? Просто посидіти?».

У монографії «Зазирнути у вічі Путіну»: російський синдром української «дипломатії війни і миру» автор на основі відкритих джерел дослідив, проаналізував і реконструював перебіг мирних переговорів між делегаціями України та Російської Федерації, що розпочалися в Білорусі та продовжилися в Туреччині після повномасштабного вторгнення Росії 24 лютого 2022 року:

«Я хочу зазирнути йому в очі – ця фраза, яку колись сказав Президент Зеленський про Путіна, лягла в основу назви книжки, яку ми сьогодні обговорюємо. Проте це не просто розповідь про війну. Це розмова про правду, яку часто воліють не згадувати вголос».

У праці висвітлено етапи організації переговорів, формування делегацій, вихідні позиції обох сторін, хід і трансформацію переговорного процесу, риторику учасників, офіційні заяви лідерів України та Росії, а також реакцію світових лідерів – зокрема США, Великобританії, Німеччини, Італії, Ізраїлю, Туреччини та інших.

Значну увагу приділено аналізу компромісних пунктів у проєкті мирного договору, узгодженого в Стамбулі, на які готовий був погодитись офіційний Київ, а також дипломатичним ініціативам Москви, позиціям міжнародної спільноти та міжнародних організацій. Автор детально розглядає зміст документа, можливі шляхи його реалізації та загрози, які він міг становити для української державності.

У другій монографії «Російський вузол: розв’язати чи розрубати», присвяченій війні та перспективам розпаду російської федерації, детально проаналізовано цивілізаційні виклики, які постали перед Україною і світом, їх особливості та закономірності. Автори здійснили типологізацію війн і збройних конфліктів у контексті сучасних глобальних загроз.

«Якщо подивитися, яка мета для путіна і його оточення, це звичайно збільшувати свою владу і збільшувати свої статки. А яка мета російського народу – це вижити».

Особливу увагу приділено основним засадам (імперативам) ідеології рашизму, яка виступає провідною концептуальною домінантою повномасштабної агресії рф проти України. Окремо висвітлено інформаційно-релігійні, міжнародні та воєнно-політичні виміри російсько-української війни.

«Я можу зазначити, що вже 664 культурні пам’ятки практично зруйновані чи пошкоджені, 630 культових споруд. Причому, що цікаво, що навіть зруйновані деякі храми Московського патріархату, які далі продовжують говорити про російський мир. Так що в деякій мірі карма тут працює», – зазначає автор Леонід Чупрій.

У книзі також розглянуто, чи готові Європа та США ефективно протистояти росії, вказано на вразливі чинники неоімперської архітектури, побудованої Кремлем, та проаналізовано перспективи можливого розпаду Російської Федерації. Автори описують гіпотетичні сценарії таких подій і їх потенційний вплив на безпеку України і всього світу.

Автори монографій відповіли на численні питання, прокоментували ключові моменти своїх досліджень та поділилися баченням перспектив розвитку як України, так і регіону в цілому. Дискусія підтвердила, що книги не залишили байдужими слухачів і сприяли глибшому розумінню причин і наслідків сучасного конфлікту, а також шляхів його можливого врегулювання.

Зустріч стала важливим кроком у формуванні відкритого науково-громадського діалогу, що є необхідним для побудови сильної, незалежної та демократичної України.

Обидві книги – це не просто історія, а дзеркало для України та світу, яке показує реалії конфлікту і шляхи його вирішення. Вони допомагають зрозуміти, чому війна стала можливою і як уникнути подібного в майбутньому.

АВТОР: АННА СТЕШЕНКО

Відділ інформаційних технологій та зв’язків з громадськістю

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі, дозволяється за умови посилання на uhsp.edu.ua. При копіюванні матеріалів порталу для інтернет-видань обов’язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.

ФОТОГРАФ: ІРИНА СЕРЕДА

Відділ інформаційних технологій та зв’язків з громадськістю

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі, дозволяється за умови посилання на uhsp.edu.ua. При копіюванні матеріалів порталу для інтернет-видань обов’язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.

Перейти до вмісту