Університет Григорія Сковороди в Переяславі > Публікації > Можливості > З нагоди Дня вишиванки в УГСП відбулася інтерактивна освітня гра «Культурний код: медіаграмотність в дії»: проєкт поєднує медіаграмотність із культурною спадщиною

14 травня 2025 року в молодіжному просторі «ТВіСТ» відбулася інтерактивна освітня гра «Культурний код: медіаграмотність в дії», організована соціально-гуманітарним відділом Університету Григорія Сковороди в Переяславі.

Захід приурочили до Дня Вишиванки, провели в межах благодійної акції «Одягни вишиванку – підтримай захисника» та спрямували на розвиток критичного мислення й медіаграмотності молоді засобами гри, що поєднує елементи історії, права та культури.

«Гра була створена з метою покращення навичок критичного сприйняття інформації, вміння відрізняти фейки від достовірних фактів. У сучасному інформаційному просторі, переповненому маніпуляціями, це надзвичайно актуально. Для нас із Денисом робота над проєктом стала справжнім професійним викликом: ми прагнули поєднати медіапростір, фейки, правдиві факти з історією України та елементами національної культури», – розповіла керівниця студентського бюро Вікторія Власюк.

На початку заходу учасники були поділені на чотири команди з креативними назвами: «Млинці», «Вареники», «Суші» та «Наполеон». Команди ознайомилися з правилами гри, після чого розпочалося безпосереднє змагання, яке складалося з трьох раундів.

У першому раунді під назвою «Правда чи фейк» учасники в режимі «бліц» аналізували 10 історій, по дві з кожної категорії: мова та література, історія та право, музика, спорт, кінематограф і театр. Завданням було визначити, чи є кожне з тверджень правдивим чи фейковим.

Другий раунд «Історичне розслідування» вимагав більш глибокого аналізу: команди не лише оцінювали правдивість новини, але й аргументували свою позицію, надаючи пояснення щодо причин такого висновку.

У третьому – фінальному – раунді «Хештег. Правда» учасники працювали з текстом новини, у якому потрібно було виявити ознаки маніпуляцій, дезінформації та фейків. Допомогою в цьому слугували так звані «свідки події» – п’ять віртуальних персонажів із різними поглядами на ситуацію.

За підсумками гри перемогу здобула команда «Млинці», яка показала найвищий рівень критичного мислення та командної взаємодії.

«Рішення поєднати тематику медіаграмотності з історією та культурою було зумовлене реаліями сьогодення. Ми щодня стикаємося з інформаційними атаками, у тому числі зі сторони ворога – російської федерації, яка активно маніпулює історичними фактами. Саме тому гравці під час гри виконують роль фактчекерів – перевіряють інформацію на достовірність і повноту. Особливістю гри є те, що учасники не можуть користуватися зовнішніми джерелами – тільки власними знаннями й дозволеними підказками», – зазначив Денис Скрипець, вчитель історії та співавтор гри.

Після завершення заходу учасники поділилися своїми враженнями.

Наталія Чугай, студентка:

«Гра з медіаграмотності мені дуже сподобалась. Я зрозуміла, як через соцмережі та інші платформи можна маніпулювати людьми. У час війни, коли наш ворог краде нашу історію, такі заходи навчають розпізнавати дезінформацію. Особливо сподобалась інтерактивність – це було не лише корисно, а й цікаво. Тепер я почуваюся більш обізнаною і підготовленою до критичного аналізу інформації».

Яна Гнуча, студентка факультету гуманітарної освіти і соціальних технологій:

«Особливо вразила командна робота – ми активно обговорювали відповіді, заглиблювалися в деталі, вчилися перевіряти факти. Це був не просто тренінг, а повноцінний освітній досвід у дружній атмосфері. Рекомендую цю гру всім, хто хоче навчитися відрізняти фейки, аналізувати новини та водночас гарно провести час».

Фахівці соціально-гуманітарного відділу, розробники гри та її організатори в особі Вікторії Власюк та Дениса Скрипця зазначили, що надалі планують удосконалювати гру, розширювати її тематику та залучати ще більше молоді до навчання через гру

Лого університету Синє
ОПУБЛІКОВАНО

Пресслужба Університету Григорія Сковороди в Переяславі 

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі, дозволяється за умови посилання на uhsp.edu.ua. При копіюванні матеріалів порталу для інтернет-видань обов’язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.

ФОТОГРАФ: ІРИНА СЕРЕДА

Відділ інформаційних технологій та зв’язків з громадськістю

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі, дозволяється за умови посилання на uhsp.edu.ua. При копіюванні матеріалів порталу для інтернет-видань обов’язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.

Перейти до вмісту