Університет Григорія Сковороди в Переяславі > Публікації > Новини > «Одягни вишиванку – підтримай захисника»: благодійна акція в УГСП вчетверте об’єднала серця та зібрала майже 100 000 гривень захисникам

14 й 15 травня 2025 року центральна алея Університету Григорія Сковороди в Переяславі та середмістя скверик біля Вознесенського собору й фонтану «Серце Переяслава» почергово перетворилися на місце сили, пам’яті та єдності. Принагідно до Всесвітнього дня вишиванки тут знову відбулася благодійна акція «Одягни вишиванку – підтримай захисника».

Благодійна акція вчетверте стала можливою за ініціативи кафедри соціальних комунікацій, документознавства та інформаційної діяльності та підтримки міського голови Переяславської ОТГ Вячеслава Саулка й активної участі фракції політичної партії «Слуга народу» у Переяславській міській раді, Відділу культури і туризму Переяславської міської ради й КЗ «Переяславський ЦКМ».

14 травня 2025 року

З самого ранку алея університету замайоріла барвами української вишивки, що незмінно стала головним символом заходу – символом нескореності, національної пам’яті та духовного спротиву. Розповідаємо вам про те, як це було.

По 11:00 на центральній альма-матер вирувало життя – кілька десятків гостей, викладачів, студентів та всіх небайдужих зголосилося долучитися до спільної мети: частувалися на благодійному ярмарку зі смачними стравами, купували вироби ручної роботи, робили пам’ятні знімки біля фотозон що приваблювали яскравими етно-декораціями.

У своїх промовах ведучі заходу, здобувачі Вадим Юрченко та Дар’я Рудь підкреслили важливість єдності в тилу та значення кожної гривні, усмішки, страви чи пісні, подарованої для допомоги тим, хто тримає оборону країни.

Після виконання Державного Гімну України та хвилини мовчання за загиблими Героями, серед них й випускники університету, до слова запросили почесних гостей.

Ректор Університету Григорія Сковороди в Переяславі, доктор історичних наук, професор Віталій Коцур у своїй вітальній промові зауважив, що це не просто благодійний ярмарок, а ще й хороший привід для популяризації української вишиванки серед молоді, наших традицій загалом. Віталій Вікторович висловив переконання, що вишиванка не повинна бути одягом тільки на свято, адже ми повинні з гордістю носити на собі український орнамент чи не щодня. Наостанок закликав не зупинятися у спільних ініціативах і підтримувати армію всіма доступними засобами.

Секретар Переяславської міської ради Лідія Оверчук подякувала молоді за патріотизм і активну громадянську позицію, а декан факультету гуманітарної освіти і соціальних технологій, доцент Вячеслав Редзюк підкреслив силу національної спадщини, яка сьогодні – не лише про минуле, а про майбутнє.

Значну увагу привернула святкова концертна програма, підготовлена кафедрою музичного мистецтва і методики навчання факультету мистецтва, менеджменту, педагогіки і психології університету. Вишукане виконання класичного твору Фрідеріка Шопена та власну композицію «Незламна» на фортепіано подарувала слухачам Анна Ніяка (керівник – Ірина Малашевська). Її виступ став проникливим вступом до музичного блоку і налаштував аудиторію на емоційне сприйняття подальшого концерту.

Надалі слухачі тепло зустрічали кожен виступ – дуети, сольні номери, народні мелодії у сучасному звучанні. Свої вокальні твори представив Ілля Головко, який виконав зворушливі пісні «Сину, качки летять» і «На долині туман» у супроводі концертмейстера Валентина Паламарчука (керівник – Олена Ткаченко). Разом із В’ячеславом Кривошеєю він також заспівав пісню «Браття українці», що зібрала шквал оплесків.

Сцену також прикрасили виступи сестер Нелі та Тетяни Кирдод, які виконали душевні композиції «Чуєш, мамо», «Отча сторона», «Виспівує соловейко» та спільну пісню «Дні летять і ночі».

Про силу духу українських жінок нагадала Анастасія Чуприна, виконавши пісню «Незламна» з репертуару Вікторії Вусик (керівник – Алла Захарченко). Її щирий спів торкнувся сердець присутніх.

Пісня «Україна» у виконанні Анни Петрик (з репертуару рок-гурту INTUI) прозвучала енергійно та символічно, а фінальний акорд заходу – композиція «Україна – це ти» у виконанні Софії Трикоз (керівник – Алла Захарченко) – стала емоційною кульмінацією події.

Слід зауважити, що викладачі Університет Григорія Сковороди в Переяславі незмінно взяли активну участь у ярмарку – власні в’язані вироби представили керівниця відділу документообігу та діловодства Ірина Гагаріна, завідувача з міжнародної роботи кафедри образотворчого мистецтва і методики навчання Інна Рубан та старший викладач кафедри спортивних дисциплін, ігор та туризму Анна Самолюк. Підтримала акцію й кав’ярня «Craft Cake» та старший викладач кафедри соціальних комунікацій, документознавства та інформаційної діяльності  Надія Різник.

Паралельно проходили освітні заходи, зокрема гра «Культурний код: медіаграмотність в дії» від студентського бюро соціально-гуманітарного відділу університету, де студентська молодь випробовувала свої знання про сучасний інформаційний простір, а також бесіда з майстринею-лялькаркою, волонтеркою, кандидаткою філософських наук, переяславкою Тетяною Мартиновою, яка представила свої роздуми в ході лекції «Вишита сорочка ‒ український бронежилет». Її розповідь про творчість як форму спротиву та допомоги захисникам зібрала вдячну аудиторію в університетській бібліотеці. Більше деталей про ці заходи читайте найближчим часом у окремих публікаціях мережі сайтів університету.

Перший день проведення завершився сумою у 23 587 зібраних гривень: благодійна ярмарка страв від факультетів виручила  19 745 гривень; майстрині-сковородинівки Анна Самлюк, Інна Рубан та Ірина Гагаріна виручили 1720 гривень; кав’ярня «Craft Cake» та Надія Різник – 2 122 гривні.

15 травня 2025 року

Із самого ранку центр Переяслава наповнився барвами вишитих сорочок. Діти, молодь, дорослі та люди поважного віку одягнули вишиванки, демонструючи багатство українських орнаментів та гордість за свою ідентичність.

Об 11:00 біля символічного місця – «Серця Переяслава» – розпочалася концертна програма. Ведучий, провідний фахівець відділу інформаційних технологій та зв’язків з громадськістю Олександр Молоткін підкреслив сакральний зміст вишитого одягу:

«Вишиванка – це наш код нації. Його намагаються розшифрувати, але найголовніше для кожного з нас – знати, що століттями це символ України. Загарбники намагалися знищити нашу самоідентичність і продовжують це робити. Але в усьому світі людина, яка одягає вишиванку, каже: я – українець, і я цим пишаюся», – підкреслив Олександр Юрійович.

Захід відкрили очільник Переяславської громади Вячеслав Саулко та ректор Університету Григорія Сковороди в Переяславі, доктор історичних наук, професор Віталій Коцур.

«Щиро вітаю кожного із Днем вишиванки – святом, що стало не лише символом краси, а й справжнім кодом нашої нації. У кожному візерунку української вишивки – глибока пам’ять про предків, любов до рідної землі та незламний дух нашого народу. За право носити вишиванку, говорити українською, шанувати свої традиції – українці боролися століттями. І, на жаль, ця боротьба триває і сьогодні. Наші воїни, сини й доньки України, стоять на передовій, боронячи кожного з нас від оскаженілого ворога. Низький уклін і безмежна вдячність усім захисникам і захисницям за їхню відвагу, мужність і самопожертву. Символічно, що саме Переяслав – колиска української державності – сьогодні вкотре засвідчує: ми – нація з міцним корінням, глибокою історією і великим майбутнім. Сьогодні під час заходу зворушливо бачити, як маленькі українці – наші діти – з натхненням і щирістю готували святкові номери. Вони – майбутнє України! Нехай вишиванка й надалі єднає нас у спільному прагненні до миру, свободи та перемоги. Бережімо свою ідентичність, підтримуймо одне одного та розвиваймо в Україну!», – зазначив Вячеслав Володимирович.

«День вишиванки це особлива для нашого Університету Григорія Сковороди в Переяславі. Це свято стало символом нашої незламності та національної ідентичності. Пригадую, коли 10 років тому працював на державній службі, приходити у вишиванці було помітним жестом, я був одним із небагатьох. Сьогодні це вже звична справа, і це надихає. Ми не лише підтримуємо цю традицію, але й повертаємо її в повсякденне життя. Вишиванка стала не лише святковим, а й буденним одягом для українців. Попри спроби її викорінити чи замінити, наша нація залишається сильною і пам’ятає своє коріння. Це свідчення нашої міцності та духовної єдності», – сказав Віталій Вікторович.

Першими на сцену вийшли найменші артисти – щирі усмішки публіки викликали вихованці дитячого садка «Любавонька». Після їхнього зворушливого танцю голова громади Вячеслав Саулко вручив дітям солодощі.

На сцену запросили батьків воїна 67-ї механізованої бригади, переяславця Юрія Білецького – Юрія Петровича та Антоніну Володимирівну. За клопотанням командира бригади міський голова вручив їм подяку за виховання справжнього патріота.

Надалі у програмі виступали вихованці Будинку художньої творчості дітей, юнацтва та молоді: вокальні студії «Гармонія» (керівниця Алла Захарченко) та «Акорд» (керівниця Наталія Данчук). Також вразили глядачів хореографічні номери від студій «Фантазія» (керівник Тетяна Ковшун) та «Шоколад» (керівниця Анна Мукоїда). Надалі на сцену вийшли юні таланти Переяславської музичної школи імені Павла Сениці: дует бандуристів Єлизавета і Антоній Лазоренки, дует баяністів Микола Кіскін і Назар Бомко.

Свято продовжилося «вільним мікрофоном»: лунали вірші, авторські пісні, імпровізована вулична музика. Вже втретє ведучим цієї частини був автор цих рядків, провідний фахівець відділу інформаційних технологій та зв’язків з громадськістю  Максим Левченко. Усі охочі могли висловитися, заспівати, прочитати поезію, поділитися думками – пролунали чарівні пісні від юних і талановитих Марії Бутенко, Лізи Бублик, Валерії Кордун, поезія від маленької Софії Синенко. Проявили себе і сковородинівці – співом під гітару зачарував здобувач В’ячеслав Кривошея, авторською поезією – здобувачка Ірина Романенко, поезіями та піснями – здобувачки Сабріна Ревега й Вікторія Ляшенко.

Також у цьому блоці присутні мали змогу побачити дефіле «Я україночка». Це була демонстрація українських народних віночків, виготовлених вихованцями Переяславської художньої школи ім. Петра Холодного на заняттях «Дизайн» (викладач Євгенія Демченко). Роботи  демонстрували: Кордун Валерія, Сонько Софія, Грінченко Анастасія, Губа Євгенія.

Надалі прозвучали пісні у виконанні артистів Переяславського Центру культури і мистецтв: тріо «Дівчата», Ганни Ляч, Юлії Шинкар, Софії Леонової, Олени Малишко.

А тим часом діяли різноманітні майстер-класи: виготовлення браслетів, патріотичних листівок, соломкоплетіння, лозоплетіння від Переяславської художньої школи імені Петра Холодного. Керівниця гуртка «Дизайн композиції» БХТДЮМ Тетяна Буторіна представила віночки та вироби з природних матеріалів.

Разом з тим ГО «Команда Нескорені» облаштувала благодійний фудкорт. Презентували «Отаманську кашу» – страву, яку волонтери готують і передають на фронт, а також чебуреки, пиріжки, компот, домашній квас, пастилу, солодощі й десерти. Як зазначила очільниця організації Ольга Дрига, всі донати спрямують на закупівлю антидронових плащів для 77-ї бригади.

Серед тих, кого можна було зустріти на ярмарку: Творча спілка майстрів Переяславщини «Мистецтво життя», Переяславська художня школа ім. Петра Холодного, Центр надання соціальних послуг та соціальної інтеграції; ЗП(ПТ)О «Переяславський професійний коледж»; майстрині Університету Григорія Сковороди в Переяславі (Інна Рубан, Ірина Гагаріна, Анна Самолюк, Тетяна Носаченко); майстрині з Переяславського БХТДЮ; заклад дошкільної освіти № 10 «Любавонька»; Ірина Прісич (смачні біляші, капусняк і солодощі); Надія Різник та «Kraft Cake»; Тетяна Буторіна, майстриня соломкарка; Ольга Дрига й Яна Найденко.

Загалом цього дня зібрали 72 тисячі 183 грн. Ірина Присіч – 18000 грн.; ГО «Команда Нескорених» зібрала 13 тисяч 924 грн. Заклад дошкільної освіти «Любавонька» – 12500 грн; ЗП(ПТ)О «Переяславський професійний коледж» – 6200 грн; Центр надання соціальних послуг та соціальної інтеграції – 5500 грн; ФГОСТ і ФПО – факультети університету – 4754 грн; майстрині Університету Григорія Сковороди в Переяславі (Інна Рубан, Ірина Гагаріна, Анна Самолюк, Тетяна Носаченко) – 3115 грн; Переяславська художня школа імені Петра Холодного – 2150 грн;  Надія Різник та «Kraft Cake» – 1960 грн; Яна Найденко і Anna Koshel – 620 грн; гуртківці Переяславського БХТДЮМ – 275 грн; на Монобанку надійшло 3185 грн;

Під час благодійної акції «Одягни вишиванку – підтримай захисника» загалом вдалося зібрати за два дні 95 тисяч 770 гривень. За перший день акції 23 тисячі 587 гривень, а другий – 72 тисячі 183 гривні.

Слова вдячності

Алла Зленко дякує всім, хто долучився до організації та проведення святкування Дня вишиванки – за щирість сердець, креативність, доброту і небайдужість.  Слова вдячності лунають на адресу тих, хто долучився до організаційної підтримки як в університеті, так і в місті – кафедрам та  факультетам, а також структурним підрозділам університету (зокрема соціально-гуманітарному відділу та відділу інформаційних технологій та зв’язків з громадськістю), Переяславській міській раді, представникам партії «Слуга народу», Відділу культури і туризму Переяславської міської ради, а також КЗ «Переяславський центр культури і мистецтв».

Також не менш особливі слова вдячності Алла Миколаївна надсилає на адресу колективу Закладу дошкільної освіти (ясла-садок) «Любавонька» комбінованого типу Переяславської міської ради Бориспільського району Київської області та його директорці Любові Томенко – за зворушливі виступи дітей і педагогів, а також за активну участь у благодійній акції, що принесла 12 500 грн на допомогу. Дякує Центру надання соціальних послуг та соціальної інтеграції й директорці Раїсі Головановій за постійну підтримку. Висловлює подяку керівництву, педагогам і вихованцям Переяславської БХТДЮМ, Переяславської художньої школи імені Петра Холодного, Переяславської музичної школи імені Павла Сениці,  які подарували естетичну насолоду й натхнення. Дякують й колективу, здобувачам освіти та особливо – заступниці директора Ірині Слюсар з Закладу професійної (професійно-технічної) освіти «Переяславський професійний коледж» за активну участь і допомогу.

Окрема подяка Ользі Дризі та команді «Нескорені» – за незмінну підтримку, небайдужість і волонтерське служіння. Особливе «дякую» Ірині Прісич, яка ось уже четвертий рік поспіль долучається до благодійної ініціативи, і цьогоріч зібрала найбільшу суму коштів на своїх фірмових біляшах.

Слова вдячності організатори передають й міському голові Вячеславу Саулку та секретарю міської ради Лідії Оверчук – за всебічне сприяння та допомогу в організації заходу.

Разом ми творимо добро і єднаємося у важливих справах для Перемоги та збереження нашої культури. Родина Університету Григорія Сковороди в Переяславі вкотре довела: українська культура – це жива, дієва сила, яка гуртує, надихає та підтримує в найскладніші часи.

P.S: Неодмінно шукайте себе на світлинах Ірини Середи за посиланням: https://gallera.io/g/8623-irina/318565-den-visivanki

АВТОР: МАКСИМ ЛЕВЧЕНКО

Відділ інформаційних технологій та зв’язків з громадськістю

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі, дозволяється за умови посилання на uhsp.edu.ua. При копіюванні матеріалів порталу для інтернет-видань обов’язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.

ФОТОГРАФ: ІРИНА СЕРЕДА

Відділ інформаційних технологій та зв’язків з громадськістю

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі, дозволяється за умови посилання на uhsp.edu.ua. При копіюванні матеріалів порталу для інтернет-видань обов’язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.

Перейти до вмісту