1-2 травня 2025 року в Університеті Григорія Сковороди в Переяславі відбувся дводенний форум «Партнерство заради посилення економічних спроможностей ветеранів: освіта, гранти, підприємництво та психосоціальна підтримка». Розповідаємо вам усі деталі заходу, що згуртував представників державного сектору, органів місцевого самоврядування, ветеранських організацій, експертів, митців, практикуючих психологів, а також здобувачів освіти, серед яких було чимало самих ветеранів.
Форум розпочався з виконання Державного Гімну України, після чого присутні хвилиною мовчання вшанували пам’ять про загиблих унаслідок збройної агресії російської федерації проти України – військових і цивільних, Героїв та Героїнь, випускників та здобувачів нашого університету, що полягли у горнилі цієї війни – на полі бою чи в тилу.
З вітальним словом до учасників звернувся ректор Університету Григорія Сковороди в Переяславі, доктор історичних наук, професор, член-кореспондент НАПН України Віталій Коцур, який зазначив, що заклад вдруге проводить такий об’єднуючий захід аби отримати позитивні кейси задля як для підвищення якості надання освітніх послуг, так і для того щоб почути ветеранів – зокрема тих, що здобувають вищу освіту в стінах УГСП:
«Ми створили Центр ветеранського розвитку і працюємо над можливостями для ветеранів не лише в освітньому напрямку, а й вчимо їх писати гранти, реалізовувати різноманітні програми. Наш заклад приділяє особливу увагу декільком напрямкам роботи з ветеранами – мова не лише про якісну освіту й перекваліфікацію, а й пативний напрямок що полягає у реабілітації, розбудові спортивної інфраструктури для можливостей адаптивного спорту. Звісно ж, мова йде і про психологічну реабілітацію та підтримку. Маю надію, що наша плідна дводенна робота надасть нам можливість почути експертні відповіді від фахівців-практиків аби отримати додаткову мотивацію й відчути єдність і натхнення на нові ідеї та проєкти задля покращення можливостей, які створює держава й наш університет для ветеранського руху»
У онлайн-форматі до учасників і гостей форуму звернулася державний експерт Міністерства освіти і науки України Оксана Волкова, яка зазначила, що ця важлива подія об’єднує зусилля держави, громадянського суспільства, партнерів і бізнесу для створення і системної підтримки тих, хто боронив нашу державу:
«Освіта є одним із ключових чинників реінтеграції. У МОН чітко розуміють потребу ветеранів у здобутті нових знань, перепідготовці та підвищенні кваліфікації. Цей форум – не лише про обговорення проблем, а й початок нових партнерств. Нехай сьогоднішні й завтрашні зустрічі стануть поштовхом до реальних змін. Ветерани та ветеранки – це не тільки наша гордість, а й наше майбутнє. Давайте будувати його системно, свідомо і з вірою в Україну!»
Надалі промову мав ветеран російсько-української війни, а нині радник голови Київської обласної військової адміністрації з питань ветеранської політики Іван Добровольський. Він зізнався, що цей день є для нього символічним – має перший публічний виступ, ще й з такого важливого приводу.
«Радий бути тут, бо пошук себе іноді триває усе життя. Зокрема, і у ветеранів які почали свій військових шлях чи то у 2014 році, чи то у лютому 2022-го. Часто люди, які, умовно, займаються бізнесом зіштовхуються із перепонами та незнанням того, як змінюється світ. Такі форуми дозволяють обмінятися досвідом, знаннями для розвитку. Також особливо важливо, аби ветерани знайшли своє місце у цивільному житті. Такі платформи, як нині мають бути регулярними – це важливо для передачі досвіду від більш до менш, наразі, досвідчених. Круто, що університет проводить такий захід, що має підтримку місцевої влади. Будемо намагатися всіляко сприяти розвитку подібних ініціатив. Зичу усім успіху і наснаги»
Голова Переяславської громади Вячеслав Саулко зі свого боку зазначив, що він безмежно радий і щасливий бачити усіх гостей у Переяславі – великому й історичному, колисці української нації, місті духовності і розвитку.
«Приємно, що університет має Центр ветеранського розвитку. Ніколи не забуду, як на початку повномасштабного вторгнення він став центром опору нашого краю, осередком національного супротиву. Це триває і нині. 177 воїнів, мешканців нашої громади віддали своє життя у цій війни – вони мали плани на майбутнє, і ми повинні про них завжди пам’ятати. Лише коли ми єдині, коли ми разом і коли нас багато – ми сильні, і ми маємо право на життя та майбутнє. Бажаю успішної роботи, можливостей для розвитку можливостей для ветеранського руху у нашій громаді»
Надалі відбулася історична подія – підписання меморандуму про об’єднання зусиль щодо реалізації ветеранської політики та створення екопростору підтримки ветеранів та членів їх родин. На очах учасників форуму підписи скріпили подальшу предметну взаємодію у цьому напрямі між Університетом Григорія Сковороди в Переяславі в особі доктора історичних наук, професора, ректора Віталія Коцура та Переяславською міською радою в особі міського голови Вячеслава Саулка. Більше деталей про цю подію та зміст домовленостей можна знайти у окремій публікації на нашому сайті.
Надалі увага присутніх була прикута до конкретного обговорення за участі людей, які чудово знають всі практичні особливості й «підводні камені» що очікують присутніх при вирішенні проблем, задекларованих у назві форумі.
У першій панельній дискусії під назвою «Державна політика підтримки ветеранів: координація зусиль у сфері освіти, працевлаштування та ментального здоров’я» до слова запросили Івана Добровольського, радника голови КОВА з питань ветеранської політики, який розповів про ті базові речі, які потрібні кожному українцеві й, зокрема, ветеранам – найперше мова йде про охорону людського здоров’я й вирішення житлових питань, питання працевлаштування і суспільної користі для громади. За його словами, усе це залежить від спроможності самої держави, регіональних спроможностей і, що найважливіше, спроможностей місцевих бюджетів, на які, за словами промовця, йде найбільш конкретне навантаження.
Тетяна Шпакова, т.в.о. начальниці Управління ветеранської політики КОВА, найперше, подякувала присутнім ветеранам за їх мужність і героїзм та поділилася думками стосовно реалізації державних програм підтримки ветеранів та членів їх родин. За її словами, відповідно до указів Президента України, вживаються усі належні для цього напрямку заходи – мова про створення Центрів ветеранського розвитку, Центрів життєстійкості, Центрів психічного здоров’я, розгалуження системи щодо медичного обслуговування ветеранів, локальні програми підтримки (які має і Переяславська громада – прим.прмв.). Наразі Київщина має 11 ветеранських просторів, працевлаштовано 168 фахівців із супроводу ветеранів та демобілізованих осіб. Київщина має програму підтримки захисників і захисниць України (зокрема загиблих), членів їх родин та родин Героїв Небесної Сотні, з міського бюджету, зокрема в Київській області. Усі дорожні карти щодо того, як ветерани можуть стати на квартирний облік чи, приміром, отримати грошову допомогу можна знайти за посиланням.
Також слово тримав Дмитро Курилович («Дронго»), ще один радник голови КОВА, військовий та доброволець, який пішов на фронт після смерті батька. Він поділився своїми спостереженнями, як ветерана, за тим, що його побратими і посестри хотіли б бачити по поверненню з фронту, і що бачать реально. Каже, у більшості, найперше виникає житлове питання, надалі – питання лікування, й пізніше – навчання. За його словами, з ветераном потрібно спілкуватися не так як з цивільною особою. Зізнається, до всього переліченого не настільки ретельно ставилися з 2014 року, а відтак мали місце прикрі випадки. Наразі ж держава розвиває сектор соціально-психологічної підтримки. Попереду ще багато роботи.
Наталія Устенко, головний спеціаліст відділу професійної, фахової передвищої, вищої освіти, науки та інноваційної діяльності Київської ОВА акцентувала, що наразі ветерани мають право на безкоштовну освіту будь-якого рівня, зокрема за місцями регіонального замовлення. Протягом року, за наявності місць, таке ж першочергове право мають і члени їх сімей. Надалі говорила про заклади освіти в цілому, ділилася здобутками у сфері ветеранської інфраструктури – мова про два Центри ветеранського розвитку у ЗВО, 11 ветеранських хабів у закладах передвищої та професійно-технічної освіти. Безумовно, ця інфраструктура буде розвиватися, а поки до викладання у вже існуючих осередках безпосередньо долучають ветеранів, які можуть донести ті чи інші модулі здобувачам освіти. За її словами, на Київщині є готовність долучити до такої роботи усіх охочих ветеранів і ветеранок. Надалі поділилася досвідом співпраці з УГСП у контексті підготовки викладачів, соціальних педагогів й практичних психологів для здобуття нової спеціалізації «Клінічна психологія / Реабілітаційна психологія». За її словами, наразі область готова перенавчити понад 100 фахівців у цій галузі. Говорила пані Наталія і про навчання за ваучерами, короткострокові курси по здобуттю робітничих професій та багато іншого.
Ольга Павленко, голова Всеукраїнської профспілки спортсменів, працівників у сфері фізичної культури і спорту, яка розповіла про діяльність очолюваної нею організації, зокрема у контексті підготовки дітей та молоді й вище. Цьогоріч під час літніх кемпінгів для дітей-спортсменів особлива увага приділятиметься їхньому національно-патріотичному вихованню. Надалі пані Ольга поділилася з присутніми досвідом своєї співпраці з університетом та його ректором не лише у якості очільниці профспілки, а й президентки Національної федерації кікбоксингу України. Зазначила, військова тема також близька – має рідних людей у війську, яким після поранення надавала допомогу держава. Також військових не бракує серед тренерів і спортсменів, зокрема тих, хто вже загинув. За словами Павленко, наявність освіти і кваліфікації у тренерів з військовим досвідом є одним із пріоритетів. Поза тим, Всеукраїнська профспілка спортсменів, працівників у сфері фізичної культури і спорту нині нарощує співпрацю з країнами Європи та США, напрацьовує кейси для сімнадцяти філіалів та підопічних олімпійців, параолімпійців та багатьох інших.
Надалі слухали промову отця Дмитра Карана, кандидата історичних наук, заступника голови Синодального управління військового духовенства ПЦУ, що передав учасникам форуму благословення і вітання вітання від Митрополита Черкаського і Чигиринського Іоана (Яременка). Надалі зазначив, що повертаючись додому, ветерани хочуть побачити і знайти відповідь на питання «За що ми воювали?», і тут питання не лише названих аспектів допомоги, а загальної підтримки в суспільстві, у стінах рідної оселі. Людей, які іноді живуть своє життя і не задумуються, що у цю хвилину хтось віддає за них життя. Отець наводив статистику та конкретні приклади, зокрема із історії війни у В’єтнамі й історії Давньої Греції. За словами Карана, нині нам потрібно говорити про те, з чим ми зіштовхнемося по поверненні захисників і захисниць додому, після їх демобілізації – мова про десятки і сотні тисяч зранених серцем і тілесно людей. Отець закликав до небайдужості, бо через байдужість можна втратити країну. Для цього ми маємо змінити себе і мислити державницьки.
Після короткого обговорення спікери на сцені змінилися – почалася панельна дискусія на тему «Презентація державних та регіональних програм підтримки ветеранів. Обговорення можливостей освіти, грантів та підприємництва для ветеранів. Психосоціальна підтримка та ментальне здоров’я ветеранів», яка зібрала не менш фахових спікерів:
Генеральна директорка Центру надання соціальних послуг та соціальної інтеграції Раїса Голованова розповіла про важливу й відповідальну місію Центру, який вона очолює, програми місцевої влади. Також, серед іншого, звернулася до молоді з закликом не боятися обирати соціальну сферу, бо саме в ній можна побачити справжні зміни та людську вдячність.
«Основна мета – підтримка ветеранів, людей з інвалідністю та тих, хто опинився в складних життєвих обставинах. Центр надає 15 видів соціальних послуг, має пункти прокату засобів реабілітації, відділення комплексної реабілітації, будинки підтриманого проживання та працює над організацією паліативної допомоги», – наголосила спікерка та акцентувала на важливості співпраці соціальних працівників, медиків і психологів.
Натомість клінічний психолог МРЦ МВС України, сертифікований тренер «Рівний – рівному», автор інтегративних методик психотерапії ветеранів Владислав Горанін у своєму виступі поділився особистим досвідом ветерана та психотерапевта, наголосивши, що виклик сучасного суспільства – не в інтеграції ветеранів, а у взаємоінтеграції з ними, адже війна так чи інакше зачепила кожного. Він звернув увагу на важливість усвідомленого підходу до ментального здоров’я, наголосивши, що ПТСР часто перебільшено сприймається як головна проблема, тоді як значно поширенішими є гострі стресові реакції, депресивні та тривожні розлади. Горанін підкреслив силу принципу «рівний рівному» у психотерапії та реабілітації – взаємопідтримку між людьми зі спільним досвідом. Він також закликав до емпатії, прийняття й професійної обережності у роботі з ветеранами, адже лише через довіру, конфіденційність і розуміння унікальності кожної історії можливе справжнє відновлення.
У емоційному й глибокому виступі начальника ліцею, заслуженого працівника освіти України, майора запасу Комунального закладу Київської обласної ради «Переяславський військово-спортивний ліцей «Патріот» Василя Козія Василя Козія було наголошено на надзвичайній важливості виховання сучасної молоді в умовах війни та постійних викликів. Він із гордістю розповів про ліцеїстів, яких вважає справжнім обличчям завтрашнього дня, адже саме їм належить будувати майбутнє України.
«Війна не просто відібрала дитинство у дітей, вона змінила їхнє життя назавжди, але попри це, вони навчаються, тренуються, зростають у складних умовах і стають патріотами та майбутніми захисниками».
Особливу увагу Козій звернув на те, що ліцей, який він представляє, вже восьмий рік працює у військово-спортивному профілі, а його випускники це не лише гордість закладу, а й реальне поповнення лав Збройних Сил, Нацгвардії та інших структур. Виступ також містив заклик до єдності, поваги до ветеранів і відповідальності за формування нового покоління, яке має захищати, будувати та прославляти Україну.
У виступі проєкт-менеджерки курсів пілотування FPV дронами для дітей та підлітків, здобувачки освіти УГСП Анна Мадей було розказано зворушливу історію про те, як після війни її чоловік-ветеран повернувшись з фронту, розпочав нове життя разом із нею, здобувши освіту в Університеті Григорія Сковороди в Переяславі та заснувавши власну справу. Завдяки підтримці Українського ветеранського фонду подружжя виграло грант на створення школи дронів для дітей, яка вже сьогодні змінює долі юних українців, формуючи у них інтерес до технологій, віру в себе та патріотичне світобачення. Забігаючи наперед, учасники форуму могли спробувати себе у пілотуванні дронів на симуляторі та наживо у другій половині дня. Безумовно, їхня ініціатива стала не лише прикладом сили любові, цілі й правильно обраного шляху, а й дієвим інструментом реабілітації ветеранів, підтримки сімей військових і інвестування в майбутнє України через освіту та інновації.
Надалі ветеран, фахівець із супроводу ветеранів Ветеранського простору Яготинської громади, здобувач освіти УГСП Володимир Вознюк поділився глибоко особистим і проникливим досвідом служби та допомоги побратимам, який почався ще з участі у бойових діях у В’єтнамі та Іраку. Коли в 2014 році почалася війна в Україні, він одразу вирішив діяти. Спочатку як доброволець, потім як контрактник, поруч зі своїм сином. Виступаючи, він наголосив на важливості психологічної підтримки бійців, яку він намагався забезпечувати ще під час служби. Його досвід після повернення з фронту став основою для активної ветеранської діяльності. Він долучився до створення ветеранського простору, де підтримує інших, хто повернувся з війни, допомагає родинам зниклих безвісти, сприяє реабілітації поранених, шукає можливості для відпочинку і лікування.
«Головне для ветеранів не зупинятися, йти вперед, а для цього їм потрібна реальна підтримка, спілкування та розуміння від побратимів і суспільства», – підкреслив пан Вознюк.
Наостанок на все почути у онлайн-форматі відрефлексував народний депутат Верховної Ради України IX скликання Анатолій Остапенко. Він акцентував увагу присутніх на комплексній підтримці ветеранів, наголосивши на важливості партнерства держави, освітніх закладів, громадського суспільства та самого ветеранського середовища:
«Ветеранська політика має розпочинатися з раннього дитинства – через виховання в садочках, школах і вишах, що формуватиме патріотичну свідомість майбутніх поколінь».
Пан Остапенко наголосив на потребі налагодження діалогу між суспільством і військовими, що сьогодні, на жаль, має розрив, а також озвучив законодавчі ініціативи щодо соціального захисту захисників і захисниць, добровольців, їхніх родин. Він підкреслив, що важливо не вимагати від ветерана «вписуватись» у суспільство, а з самого початку визнати його повноправним членом громади. На завершення він подякував усім, хто захищає Україну, закликав до єдності й наголосив: лише разом – до перемоги. Також слід зазнчити, що роботу обох панельних дискусій модерував провідний фахівець відділу інформаційних технологій та зв’язків з громадськістю університету Олександр Молоткін.
Після обідньої перерви учасники мали змогу долучитися до практичних майстер-класів: Харитон Глінянов, ветеран ЗСУ, керівник курсів FPV-дронів, представив інтенсив із пілотування, а Віктор Булгаков, голова ГО «Центр арт-терапії», провів сесію глинотерапії як одного з методів психологічної реабілітації.
Завершенням першого дня стало неформальне спілкування, обмін досвідом і налагодження контактів між учасниками.
Сьогоднішній, другий день проведення, розпочався із презентації нових партнерських ініціатив і проєктів Центру ветеранського розвитку УГСП, обговорення історій успіху ветеранів-підприємців та інновацій у сфері соціальної інтеграції. У конференц-залі імені Василя Сухомлинського до обговорення долучилися: Віталій Коцур, ректор Університету Григорія Сковороди в Переяславі, доктор історичних наук, професор, член-кореспондент НАПН України; Денис Дармостук, директор Київського обласного центру зайнятості; Андрій Синяков, заступник голови Бориспільської РВА; Нікіта Бабуркін, завідувач відділу «Рівний – рівному» в Superhumans Center, здобувач освіти УГСП й Дмитро Волошин, священик, військовий капелан.
Тим часом у стінах університету тривав майстер-клас Сергія Герасименка, де мистецтво знову постало як інструмент самовираження й терапії, а відома психотерапевтка, авторка методу психосоматичної релаксації, засновниця Школи психоаналітичної психосоматики в Україні Лариса Довлад провела глибоку сесію для фахівців, що працюють з важкими соматизованими пацієнтами, пораненими, дітьми та дорослими. Паралельно у онлайн-форматі, з 12 до 15:00, тривали майстер-класи лікаря-психіатра, психотерапевта Аліни Миколаєнко яка говорила про надання підтримки ветеранам і ветеранкам – стигми та шляхи їх подолання, а також ветерана Збройних Сил України, здобувача освіти УГСП Андрія Кицелюка, який говорив про серфінг як шлях відновлення та презентував проєкт «Братська рука – рівний рівному».
Завершенням форуму стало підбиття підсумків та формат «нетворкінгу», під час якого обговорювались подальші кроки у спільній роботі на підтримку ветеранів.
Університет Григорія Сковороди в Переяславі продовжує послідовно реалізовувати соціальну місію, створюючи простір для діалогу, освіти та реабілітації наших захисників і захисниць. Форум засвідчив: коли наука, громада, держава та ветеранська спільнота працюють разом – з’являються реальні зміни.