Університет Григорія Сковороди в Переяславі > Публікації > Новини > В УГСП відбулося щорічне засідання Наглядової ради закладу: аналізували діяльність альма-матер за рік та будували плани

25 квітня 2025 року,  у конференц-залі імені В.О. Сухомлинського відбулося традиційне засідання Наглядової ради Університету Григорія Сковороди в Переяславі. Задля безпеки учасників та з огляду на ситуацію в країні, захід втретє поспіль відбувся у змішаному форматі – передбачили як очну, так і дистанційну участь.

Під час засідання було розглянуто ключові аспекти функціонування університету в умовах воєнного стану, підбито підсумки за попередній рік та окреслено перспективи подальшого розвитку.

Наглядова рада УГСП – консультативно-дорадчий орган, який сприяє розв’язанню перспективних завдань розвитку університету, залученню фінансових ресурсів для забезпечення його діяльності з основних напрямів розвитку і здійснення контролю за їх використанням, ефективній взаємодії ЗВО з державними органами та органами місцевого самоврядування, науковою громадськістю, суспільно-політичними організаціями та суб’єктами господарської діяльності в інтересах розвитку та підвищення якості освітньої діяльності і конкурентоспроможності закладу вищої освіти, здійснює громадський контроль за його діяльністю тощо.  Також, відповідно до ст. 37 Закону України «Про вищу освіту» Наглядова рада закладу вищої освіти  здійснює нагляд за управлінням майном закладу вищої освіти, додержанням мети його створення.

Наглядова рада діє відповідно до Закону України «Про вищу освіту» (ст.37), Статуту Університету Григорія Сковороди в Переяславі (розділ 4.4.) та Положення про Наглядову раду Університету Григорія Сковороди в Переяславі (від 30.08.2021р.). До її складу, затвердженого наказом МОН України від 01.02.2022р. №84, входять: Кремень Василь Григорович – голова Наглядової ради (президент НАПН України); Топузов Олег Михайлович – заступник голови Наглядової ради (віце-президент НАПН України, директор Інституту педагогіки НАПН України); Юрковська Олена Юріївна – секретар Наглядової ради (Герой України, багаторазова чемпіонка Паралімпійських ігор); Матіос Марія Василівна – членкиня Наглядової ради (письменниця, лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка); Рафальський Олег Олексійович – член Наглядової ради (віце-президент НАН України, директор Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф.Кураса НАН України); Реєнт Олександр Петрович – член Наглядової ради (заступник директора з наукової роботи  Інституту історії України НАН України) й Саулко Вячеслав Володимирович – член Наглядової ради (міський голова м. Переяслав). У цей день в залі було присутньо три члени наглядової ради – Василь Кремень, Олег Топузов й Олександр Реєнт, в онлайн-форматі долучилося ще двоє – Олег Рафальський та Олена Юрковська.

Засідання наглядової ради незмінно відбувалося під головуванням Василя Кременя. Він ознайомив присутніх із порядком денним та регламентом роботи, а також висловив слова вдячності за роботу сковородинівців та захоплення їх стійкістю й мужністю у цей непростий час.

Надалі ректор Університету Григорія Сковороди в Переяславі, доктор історичних наук, професор, член-кореспондент НАПН України Віталій Коцур розповів про виконання закладом ключових показників ефективності діяльності Університету Григорія Сковороди в Переяславі в період воєнного стану зупинившись на загальних тенденціях розвитку альма-матер, стратегічних цілях й досягненнях за звітний період:

«Успішність університету не тільки залежить від керівника, а й командної роботи – колективу університету, особливо в умовах воєнного стану та безпекових викликів, освітніх втрат, які ми розуміємо і чітко усвідомлюємо. Кожен з нас, від керівників усіх структурних підрозділів і до науково-педагогічних працівників, чітко усвідомлюють те, що потрібно працювати таким чином, аби максимально забезпечувати різноплановий освітній процес, який вибудувано за досить гнучкою системою», – розпочав свій виступ Віталій Вікторович та, надалі зупинився, на загальних показниках закладу: контингенті здобувачів та результатах вступної кампанії у динаміці останніх років. Потім Віталій Вікторович вів мову про забезпечення освітнього процесу працівниками, виконання цільових показників керівником закладу вищої освіти й стратегічні напрямки роботи університету та інноваційність системи забезпечення якості освіти. Наостанок акцентував, що орієнтиром для удосконалення освітнього процесу в Університеті Григорія Сковороди в Переяславі є сталий розвиток.

Про підсумки фінансово-економічної діяльності університету в умовах воєнного часу за 2024 рік доповідала головний бухгалтер Олена Йосипенко. У своєму виступі вона акцентувала на динаміці фінансового стану закладу у період 2014-2024 років, розповіла про розподіл бюджетних асигнувань за КПК, проаналізувала витрати коштів загального фонду, а також надходження до спеціального фонду Державного бюджету за 2022-2024 рр. Окремо Олена Вікторівна говорила про витрати у 2024 році, зокрема вартість ремонтних робіт та капітальних ремонтів, що мали місце в альма-матер. Підсумовуючи, зазначила, що асигнування загального фонду лише частково задовільняють потреби університету за окремими видатками, а задля функціонування і розвитку університету необхідно збільшувати надходження до спеціального фонду (над чим нині працює ректорат – прим.дпв.).

«Попри складну економічну ситуацію, в УГСП, станом на нині, відсутня заборгованість за виплатами зарплат і стипендій, кредиторська заборгованість за закуплені матеріали. Також немає випадків накладання штрафів на університет контролюючими органами. За результатами 2024 (фінансового) року досягнуто профіцит у сумі 12,7 млн. грн», – завершила свою доповідь головний бухгалтер.

Питання організації освітнього процесу та ініціатив університету під час російсько-української війни висвітлив проректор з навчально-методичної роботи Володимир Носаченко. Він підкреслив, що Університет Григорія Сковороди в Переяславі є містоутворюючим закладом вищої освіти і є не лише осередком освіти і науки з багатовіковою історією, але й потужним каталізатором соціально-економічного розвитку регіону.

«Університет виконує ключову роль у розвитку міста, наповнює міський бюджет і забезпечує економічну стабільність Переяслава, сприяє створенню робочих місць, залученню інвестицій та підтримці місцевих ініціатив. Сьогодні співвідношення чисельності працівників та здобувачів вищої освіти університету до загальної чисельності населення міста Переяслав становить близько 22%. Пріоритетним напрямком діяльності університету є збереження життя та здоров’я студентів, викладачів, співробітників та мешканців міста. Задля безпеки в умовах війни в університеті функціонує Пункт Незламності, розширені площі укриття та організація навчання у дві зміни за змішаною формою забезпечують високий рівень безпеки та комфорту», – зазначив Володимир Миколайович та акцентував, що УГСП виконує роль не тільки академічного центру, а й важливого соціального осередку, що сприяє розвитку регіону. Заклад реалізовує проєкти, спрямовані на соціальну підтримку (волонтерський корпус, Центр ветеранського розвитку, центр психосоціальної підтримки та реабілітації «Резильєнс», Центр опіки та піклування дітей дошкільного віку, Ресурсний центр інклюзивної освіти), сприяє зміцненню соціальної інфраструктури та підвищенню якості життя мешканців міста. Також проректор згадав про різноманітність проєктів, зокрема «Відкритий університет», «Платформа можливостей», «Клуб випускників університету», курси з вивчення мов, спортивні секції та мистецькі студії. Усе це створює умови для багатовимірного розвитку учасників освітнього процесу, а також громадян міста.

Надалі Володимир Носаченко зупинився на результатах вступу 2024 року, зазначивши, що ключовим чинником для формування студентського контингенту в 2024 році стала спрощена система вступу, злагоджена діяльність адміністрації університету, структурних підрозділів та приймальної комісії.

Говорячи про освітній процес, Володимир Миколайович доповів про показник ризиків конкурсних пропозицій, кадрове та технологічне забезпечення, результати навчання та особливості освітнього процесу. Також, за словами промовця, одним з пріоритетних напрямків діяльності університету є розбудова університетської системи формування культури дотримання академічної доброчесності у відповідності до загальноприйнятих світовою спільнотою стандартів здійснення освітньої та наукової діяльності здобувачами вищої освіти і співробітниками університету, створення середовища нульової терпимості до порушень академічної доброчесності та етики академічних взаємовідносин. Принагідно, члени Наглядової ради цікавилися станом використання можливостей штучного інтелекту в різних аспектах роботи закладу.

Проректор з наукової та інноваційної діяльності Василь Дудар зосередився на досягненнях наукової спільноти університету. Спершу зупинився на рейтингових показниках університету, які демонструють позитивну динаміку, зокрема в рейтингах Scopus, Web of Scince й «Ukrainian National H-index Ranking». Надалі говорив про забезпечення освітнього процесу, підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників, наукові публікації й збірники включені до наукометричних баз категорії «А» та «Б», конференції та цьогорічну родзинку – початок роботи єдиного національного контактного пункту програми ЄС в напрямку «Нова європейська ініціатива Баугауз». Разом з тим, Василь Леонідович повідомив членам Наглядової ради про те, що УГСП виграв один з проєктів «Горизонт Європа» увійшовши до консорціуму європейських університетів. Детальніше про це буде повідомлено згодом, прозвітовано вже наступного року.

Про міжнародну та проєктну діяльність університету розповідала керівниця відділу міжнародних зв’язків Валентина Крикун. Вона відзначила, що навіть в умовах війни університет зберігає активну міжнародну позицію, бере участь у європейських ініціативах, налагоджує нові партнерства та забезпечує академічну мобільність студентів і викладачів.

За словами Валентини Сергіївни, наразі УГСП має близько 50 активних партнерів, включаючи університети з Польщі, Чехії, Болгарії, Угорщини, Хорватії, Молдови, Німеччини, Великобританії, США, Туреччини та інших. Також заклад активно співпрацює з міжнародними фондами, асоціаціями, громадськими організаціями та посольствами. З січня 2023 року заклад долучився до міжнародних шкіл в рамках співпраці (загалом 26 тематичних шкіл – прим.дпв.). Також, у звітний період, заклад став учасником програми з посилення можливостей українських академічних працівників в інноваційній педагогічно-психологічній освіті та дослідженнях. Отриманий досвід та напрацьовані матеріали впроваджуються: у розробленому курсі «Психологія депривованої дитини» на освітньому-професійному рівні «бакалавр» спеціальності 053 Психологія (Практична психологія); в якості окремого модуля дисципліни «Психологія вищої школи» на освітньому-професійному рівні «магістр» спеціальності 011 Освітні, педагогічні науки (Інформаційно-комунікаційні технології в освіті).

«Після навчальної поїздки до м. Трускавець робоча група університету розробила розділ до навчального посібника «Менеджмент складної поведінки учнів»: Консультативний круг (Council) та практики відновлення (автори – Каменська І.С., Бокшиц О.М., Різник В.В., Васенко О.В., Хищенко О.О.). Представники університету долучились до онлайн курсу «Інноваційні підходи в якісній методології» (15-24 жовтня 2024 року)», – поділилася Валентина Крикун.

Надалі у виступі йшлося про набутки в межах проєктів Erasmus+ Youth проєкт «Глобальна кліматична криза та катастрофи», співпрацю з КНР США, Литвою й Естонією, членство в міжнародних асоціаціях, роботу та налагодження співпраці в межах програми Twinning, зокрема співпрацю з Liverpool Hope University, подані заявки та багато іншого.

Наостанок відгук про роботу закладу за звітний рік та кінцеву оцінку надали члени Наглядової ради. Вони відзначили вражаючі показники закладу, надзвичайні результати, які особливо в умовах викликів сьогодення, свідчать про велику командну роботу всього університету й виявлені факти, що сумарно сприяли успіху альма-матер. Серед іншого відзначили й перевиконання цільових показників, що свідчить про рух Університету Григорія Сковороди в Переяславі у правильності різновекторних напрямків, створює усі умови для досягнення поставлених сковородинівцями цілей.

Президент НАПН України, голова Наглядової ради Василь Кремень підсумував:

«На мій погляд, колектив Університету Григорія Сковороди в Переяславі достойно відповідає на всі виклики, які виникають у зв’язку з війною й іншими обставинами. Він максимально використовує нові можливості для розвитку університету, які попри все виникають. За всіма напрямками роботи, які сьогодні нам були представлені, слідують позитивні висновки – ми бачимо ваші позитивні зміни й зрушення, нарощення вашої результативності. Ви, хай і невеликий й не столичний університет, «пробили» дуже багато «вікон» у Європу – це велика заслуга ректора, його команди. Мені дуже приємно сидіти в аудиторії де стільки молодих людей – за молодим ректором підтягуються його колеги за віком і баченням. Не проявляйте зайвої скромності й щодо вашої неперервної, тяглої історії – ви нині маєте 1738 рік продовження освітніх традицій у їх наступності. Коли хтось не існував сотнями років – ви були. Продовжуйте цю роботу! А ми нині маємо повне право визнати роботу закладу за звітний період задовільною за кожним напрямом. Ваші перспективи, зокрема як містоутворюючого університету – ще більші. Дякуємо за роботу! Високо оцінюємо її!».

Довідково. Відповідно до ст. 37 Закону України «Про вищу освіту» Наглядова рада закладу вищої освіти здійснює нагляд за управлінням майном закладу вищої освіти, додержанням мети його створення.

Наглядова рада сприяє розв’язанню перспективних завдань розвитку університету, залученню фінансових ресурсів для забезпечення його діяльності з основних напрямів розвитку і здійснення контролю за їх використанням, ефективній взаємодії ЗВО з державними органами та органами місцевого самоврядування, науковою громадськістю, суспільно-політичними організаціями та суб’єктами господарської діяльності в інтересах розвитку та підвищення якості освітньої діяльності і конкурентоспроможності закладу вищої освіти, здійснює громадський контроль за його діяльністю тощо.

Члени Наглядової ради мають право:

  • брати участь у роботі вищого колегіального органу громадського самоврядування закладу вищої освіти з правом дорадчого голосу;
  • брати участь у визначенні стратегії розвитку закладу вищої освіти та контролювати її виконання;
  • сприяти залученню додаткових джерел фінансування;
  • аналізувати та оцінювати діяльність закладу вищої освіти та його керівника;
  • контролювати виконання кошторису та/або бюджету закладу вищої освіти і вносити відповідні рекомендації та пропозиції, що є обов’язковими для розгляду керівником закладу вищої освіти;
  • вносити засновнику закладу вищої освіти подання про заохочення або відкликання керівника закладу вищої освіти з підстав, визначених законом;
  • здійснювати інші права, визначені установчими документами закладу вищої освіти.

 

АВТОР: МАКСИМ ЛЕВЧЕНКО

Відділ інформаційних технологій та зв’язків з громадськістю

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі, дозволяється за умови посилання на uhsp.edu.ua. При копіюванні матеріалів порталу для інтернет-видань обов’язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.

ФОТОГРАФ: ІРИНА СЕРЕДА

Відділ інформаційних технологій та зв’язків з громадськістю

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі, дозволяється за умови посилання на uhsp.edu.ua. При копіюванні матеріалів порталу для інтернет-видань обов’язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.

Перейти до вмісту