16 квітня 2025 року на базі Університету Григорія Сковороди в Переяславі пройшов інформаційний захід «Грантові можливості та інструменти підтримки Програми «Горизонт Європа»» з фокусом на напрямі «Новий європейський Баугауз», організований у гібридному форматі – наживо в конференц-залі імені Василя Сухомлинського та на платформі «Webex».
Подію УГСП організував і провів у співпраці з Міністерством освіти і науки України, Міністерством розвитку громад та територій України, Національним фондом досліджень України і Київською обласною державною адміністрацією згідно з планом заходів національного контактного пункту «Нова європейська ініціатива Баугауз». Вона стала майданчиком для обговорення перспектив участі України в європейському науково-дослідному просторі, зокрема у межах флагманської програми Європейського Союзу з досліджень та інновацій.
Захід відкрив ректор Університету Григорія Сковороди в Переяславі, доктор історичних наук, член-кореспондент НАПН України Віталій Коцур. Зазначив, що такий захід організовується спільно з Офісом «Горизонт Європа» вже вдруге та висловив переконання, що цей день принесе дуже багато конструктиву.
«Університет Григорія Сковороди в Переяславі є ключовим освітнім і науковим центром регіону, який відіграє важливу роль у розвитку науки, інновацій та формуванні інтелектуального потенціалу громади. У процесі постійної комунікації з представниками районів і територіальних громад ми спостерігаємо значний інтерес до участі в програмах «Горизонт Європа», зокрема в межах ініціативи «Новий європейський Баухауз». Ми вже проводимо регулярні локальні зустрічі, проте чітко усвідомлюємо необхідність поглиблення знань, розширення компетенцій і підвищення спроможності до ефективної підготовки та реалізації міжнародних проєктів.
Щиро вдячний міжнародним партнерам за надану підтримку та створення нових можливостей для України. Вітаю всіх учасників заходу й бажаю нам конструктивного діалогу та результативної співпраці», — наголосив Віталій Коцур.
Свої вітальні слова підтримки учасникам надіслав заступник Міністра освіти і науки України Денис Курбатов:
«Україна сьогодні перебуває в процесі масштабного відновлення – не лише інфраструктурного, а й культурного, соціального, екологічного. У цьому процесі «Нова європейська ініціатива Баугауз» відкриває для України унікальні можливості для сталого, інклюзивного та естетичного відновлення.
Захід є важливим кроком у зміцненні української наукової та інноваційної спільноти, популяризації участі українських науковців у програмі «Горизонт Європа», що надає нові перспективи для розвитку міжнародної співпраці, досліджень та інновацій. Радий, що спільними зусиллями було створено інфраструктуру підтримки участі українських учасників у найбільшій рамковій програмі ЄС. Переконаний, що Національний контактний пункт на базі Університету Григорія Сковороди в Переяславі, як частина цієї інфраструктури, ефективно працюватиме для досягнення усіх поставлених цілей.
Переконаний, що цей захід стане не лише джерелом корисної інформації про інструменти інтеграції до Європейського наукового простору, а й важливою платформою для обговорення ідей та потенційних проєктів. Об’єднавши зусилля, ми здатні втілити наші амбітні цілі, обмінятися передовим досвідом і спільно відкрити нові перспективи для інноваційного розвитку та економічного зростання України. Бажаю усім учасникам заходу плідної роботи, натхнення та нових звершень!», – йдеться у листі за підписом Дениса Ігоровича.
Фредерік Сондергаард, спеціаліст з питань політики відділу Міжнародного співробітництва – Європа та Америка Генерального директорату з досліджень та інновацій Європейської комісії у своєму виступі акцентував увагу на відкритості програми «Горизонт Європа» до партнерства з Україною, зокрема пільгових умовах, а також говорив про розвиток напрямків які відкриваються для нашої держави в межах програми та висловлював загальну підтримку України у цей непростий, для новітнього етапу її історії, час.
Також усіх учасників зібрання, від імені Національного фонду досліджень України, привітала його виконавча директорка Ольга Полоцька. Вона зазначила, що Університет Григорія Сковороди в Переяславі базується на глибоких, багатовікових традиціях освіти і науки, але, водночас, дивиться в майбутнє, хоче дотягнутися до тих можливостей які надає програма «Горизонт Європа».
«Сьогодні ми всі зібралися аби поговорити про ті можливості і інструменти, які дозволяють українським дослідникам та інноваторам розвиватися та працювати в умовах війни. Програма «Горизонт Європа» – це не просто програма Європейського Союзу, а шлях до інтеграції в європейський науковий простір і доказ нашої рівності, конкурентоспроможності, нашого внеску у вирішення глобальних викликів, які нині стоять перед всією Європою. Україна має всі підстави бути активним і повноцінним учасником цієї програми. Ми вже є асоційованою країною, і наші вчені та інноватори мають право брати участь у всіх конкурсах на рівних умовах з європейськими партнерами. Але ми розуміємо й те, що шлях до успішної участі часто потребує серйозної і професійної підтримки: інформаційної, консультаційної, методичної. Тому НФДУ, а в його складі відділ «Офіс «Горизонт Європа» в Україні», разом із національними контактними пунктами працює над тим аби створити для українських дослідників максимально сприятливе середовище для участі у конкурсах рамкової програми ЄС з досліджень та інновацій», – зазначила пані Ольга та відзначила таку важливу ініціативу як НКП за напрямом «Нова європейська ініціатива Баугауз» на базі УГСП, очолюваний Олесею Скляренко. За її словами, вже сьогодні він дає результати. Наостанок вона зазначила, що нинішній захід – це яскравий приклад того, як спільними зусиллями формується простір для розвитку науки, інновацій, креативного мислення й, що найважливіше, міжнародної співпраці.
Своєю чергою Єгор Пивоваров, експерт із політичних питань у сфері науки й інновацій Представництва ЄС в Україні, закликав учасників максимально скористатися можливостями цього заходу для того, аби розширити знання про інструментарій програми «Горизонт Європа», її широкий функціонал і можливості, які надаються для підтримки науки й інновацій в Україні у складні для неї часи. За його словами, завдання ЄС, як одного з найбільших донорів України, у цей час – підтримати нашу державу на шляху до її європейської інтеграції. Пан Єгор зауважив, що від роботи кожного з присутніх безпосередньо залежить те, наскільки швидко науково-дослідницька спільнота нашої держави стане невід’ємною частиною європейського співтовариства, куди Україна невпинно рухається.
«Наша спільна на всіх мета – зробити науку й інновації рівними на радарах тих змін, які зараз реалізує Україна. Науковці, дослідники, академічне середовище має відчувати належну підтримку, так само як військові, економісти, борці з корупцією та решта тих, хто працює в руслі зобов’язань взятих нами на себе під час підписання угоди про асоціацію. Тому сьогоднішній захід має стати важливим кроком вперед, бо це шанс здобути нові обрії, стати дійсно академічним співробітником європейського рівня, мати змогу розраховувати на підтримку», – завершив свій виступ Пивоваров.
Вітальні слова до учасників зібрання надіслали й з Київської обласної військової адміністрації, який є важливою інтитуцією та надійним партнером у підготовці й імплементації усіх задумів у руслі тематики інформаційного заходу.
Надалі, у рамках першої робочої сесії, Лоренцо де Сімоне, спеціаліст з питань політики «Нового європейського Баугаузу» Європейської комісії, представив поточний стан реалізації відповідної ініціативи. Ігор Таранов, начальник відділу «Офіс Горизонт Європа в Україні» НФДУ, ознайомив учасників із діяльністю офісу та практичними інструментами підтримки заявників. Владислав Михайленко і Юлія Ремінська, головні спеціалісти відділу «Офіс Горизонт Європа в Україні» НФДУ, розкрили ключові аспекти участі у Програмі, зокрема з екологічної та правової точок зору. Головна спеціалістка відділу «Офіс Горизонт Європа в Україні» НФДУ Ольга Курикіна акцентувала увагу на фінансових механізмах підготовки та реалізації проєктів.
Під час другої сесії головний спеціаліст відділу «Офіс Горизонт Європа в Україні» НФДУ Максим Колісник представив можливості для участі бізнесу в грантових конкурсах. Головна спеціалістка відділу «Офіс Горизонт Європа в Україні» НФДУ Надія Наумова висвітлила важливість етики, інклюзивності та гендерної рівності в межах проєктної діяльності. Заступник голови ради НЕЦУ Олег Бондаренко розповів про досвід НЕЦУ в успішній реалізації екологічних проєктів Програми «Горизонт Європа», спрямованих на сталий розвиток, захист довкілля та впровадження інновацій, а саме: SPARCS, CitiObs, More4Nature, Toural та SUNDANSE. Олеся Скляренко, керівниця національного контактного пункту за напрямом «Нова європейська ініціатива Баугауз», презентувала діяльність свого підрозділу та окреслила напрями подальшої роботи в Україні.
У межах фінальної частини заходу відбулася сесія запитань і відповідей, після якої учасники мали змогу долучитися до нетворкінгу та обговорення практичних кроків для участі в грантових програмах.
Нагадуємо, що це вже другий захід на базі Університету Григорія Сковороди в Переяславі, присвячений 9-й Рамковій програмі ЄС з досліджень та інновацій «Горизонт Європа» й організований для представників закладів вищої освіти, наукових установ, громадських організацій, органів місцевого самоврядування, суб’єктів малого та середнього підприємництва та інших потенційних учасників грантової програми. Перший провели у грудні 2024 року. Майже 500 людей взяли участь у форматі онлайн та відвідали особисто.
Проведення такого заходу в Університеті Григорія Сковороди в Переяславі вкотре підтверджує активну участь закладу в міжнародних ініціативах, спрямованих на підтримку наукової та освітньої спільноти України. УГСП залишається відкритим до нових партнерств і готовий й надалі сприяти розширенню участі українських інституцій у програмі «Горизонт Європа».