Університет Григорія Сковороди в Переяславі > Публікації > Ментальне здоров'я > В УГСП успішно відлунала Міжнародна науково-практична конференція «Ментальне здоров’я та психологічне благополуччя: наука і практика»: важливі нотатки зібрання

10 квітня 2025 року в Університеті Григорія Сковороди відбулася знакова подія, що об’єднала провідних науковців та практиків у сфері ментального здоров’я – Міжнародна науково-практична конференція «Ментальне здоров’я та психологічне благополуччя: наука і практика». Атмосфера наукового пошуку та практичної спрямованості відчувалася вже з перших хвилин зустрічі, ключові тези якої переповідаємо нині.

Захід став не просто майданчиком для обміну знаннями, а й окреслив нові горизонти досліджень та інноваційних підходів до підтримки психологічної стійкості особистості та суспільства в умовах безпрецедентних викликів.

На початку роботи зібрання присутні хвилиною мовчання вшанували світлу пам’ять всіх, хто віддав своє життя через вторгнення російської федерації в Україну, невинних дітей, мирних українців та всіх наших співвітчизників.

Модераторка зібрання, кандидат психологічних наук, доцент, завідувачка кафедри практичної психології, консультант з впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» ініціативи Олени Зеленської у Переяславській громаді Київської області Вікторія Вінс від імені усіх організаторів подякувала захисникам і захисницям України, ветеранам та ветеранкам за неоціннений вклад у наш захист та можливість для проведення таких зібрань.

Пленарне засідання відкрила промова ректора Університету Григорія Сковороди, доктора історичних наук, професора, члена-кореспондента НАПН України Віталія Коцура:

«Із початком повномасштабної війни питання ментального здоров’я стало не просто актуальним, воно перетворилося на ключову потребу нашого часу. У ці складні роки ми як освітня спільнота маємо не лише навчати, а й демонструвати стійкість, стати осередком єдності і підтримки – бути тим місцем, де люди можуть відновлюватися, знаходити рівновагу й сили жити далі. Саме тому на базі Університету Григорія Сковороди в Переяславі ми створили екопростір для збереження та відновлення фізичного і ментального здоров’я. Цей простір об’єднав тих, кого по-різному торкнулася війна: ветеранів, переселенців, місцевих жителів і студентів. Усі вони потребують фахової турботи, яку ми готові надавати завдяки професіоналізму наших психологів, педагогів і науковців. Впевнений, що нинішня конференція стане не лише майданчиком для обміну ідеями, а й простором співпраці, де народжуються рішення, здатні змінювати життя»», – зазначив Віталій Вікторович.

Експертка Координаційного центру з психічного здоровʼя Кабінету Міністрів України Ольга Горбаньова у своїй вітальній промові подякувала за запрошення та зауважила, що нині заклади вищої освіти стають не просто місцем, де студенти здобувають освіту, а й майданчиками де вони можуть себе підтримати, знайти відповіді на питання які їх насправді турбують. Горбаньова зауважила, що, згідно статистики, нині молоді люди віком 18-24 років найбільше пріоритизують питання ментального здоров’я. Пані Ольга подякувала сковородинівцям за їх роботу і активне впровадження програми ментального здоров’я «Ти як?», а також можливість для молоді відчувати себе потрібними і знаходити відповіді на важливі питання.

Заступниця начальника Київської обласної військової адміністрації Жанна Осипенко привітала учасників зібрання та акцентувала на актуальності його теми. На її думку, не може бути психологічного благополуччя без ментального здоров’я. Це запорука не тільки професійних, а й особистих успіхів. Жанна Жоржівна подякувала за активне обговорення цієї теми та висловила переконання, що попереду ще багато роботи. За її словами, Київщина націлена на створення цілісної системи охорони ментального здоров’я, де будуть задіяні усі ланки, що працюють з громадянами – від дитячого садочка до людей поважного віку, бо це питання однаково актуальне для всіх категорій населення. Наостанок виступу Жанна Осипенко побажала присутнім плідної роботи та напрацювань, що послужать подальшому розвитку як досліджень так і практичних вимірів реалізації програми під патронатом Першої леді Олени Зеленської.

Очільник Переяславської міської територіальної громади Вячеслав Саулко відзначив важливість проведення таких наукових заходів на базі університету, підкресливши його роль у розвитку громади та формуванні інтелектуального потенціалу нашого краю, його історичну вагу. Він подякував команді Університету Григорія Сковороди в Переяславі та згадав, як на початку повномасштабного вторгнення заклад став центром опору нашого краю, осередком національного супротиву і прихистку тих, хто втікав від війни з окупованих територій. За словами Вячеслава Володимировича, актуалізація питань турботи про ментальне здоров’я жителів Переяславської громади відбувається завдяки вкладу фахівців УГСП.

Свої вітання у відеоформаті передали міжнародні партнери – пролунали виступи представників Кишинівського державного педагогічного університету імені Іона Крянге (Республіка Молдова) – доктора хабілітованого, професора Діани Анточі й кандидата педагогічних наук, доцента педагогічних наук, доцента Валентини Мосліччі. Їхні слова ще раз засвідчили глобальний інтерес до проблематики ментального здоров’я та важливість міжнародного обміну досвідом.

Мав що сказати й доктор педагогічних наук, професор, дійсний член НАПН України, радник директора ІСПП імені Миколи Ярмаченка НАПНУ В’ячеслав Засенко. Найперше він подякував організаторам заходу, зокрема, за його тематику – адже проблема ментального здоров’я особливого загострилася в умовах повномасштабної фази російсько-української війни. Кожен з нас відчув її на собі. За словами Засенка, ментальне здоров’я – та основа, що забезпечує подальший розвиток людини. В’ячеслав Васильович висловив думку, що ця проблема не вирішується за день чи тиждень, а є тривалою роботою різногалузевих українських фахівців, яких ще чекає величезна подальша праця.

Декан факультету мистецтва, менеджменту, педагогіки і психології Університету Григорія Сковороди, кандидат педагогічних наук, професор Наталія Ігнатенко окреслила ключові напрямки роботи конференції, наголосивши на її науково-практичній значущості для фахівців різних галузей:

«Ваша готовність інтегрувати науку, практичний досвід, ваші клінічні здобутки і знання у одне-єдине глобальне знання, яке допоможе нам вирішувати складні питання, означає, що ви працюєте у важливому напрямі і русі покращення нашої стратегії і ефективності турботи про ментального здоров’я. Усі наші сьогоденні набутки створюють умови для відновлення психічного здоров’я і благополуччя української нації, наших ветеранів і ветеранок. Дякую усім, хто сьогодні тут!», – зазначила Наталія Вікторівна.

У блоці безпосередніх практичних виступів проректор з наукової роботи та інноваційної діяльності Університету Григорія Сковороди, кандидат історичних наук, доцент Василь Дудар представив інноваційний проєкт «Екопростір збереження та відновлення фізичного та ментального здоров’я Університету Григорія Сковороди в Переяславі». Василь Леонідович пригадав про всі ті виклики, з якими університет зіштовхнувся у лютому 2022 року і те, як наш заклад відповів на ці виклики у свої роботі.

Надалі йшлося про те, якими інфраструктурними набутками наповнився за цей час УГСП – мова про мережу укриттів, Центр ветеранського розвитку, психолого-медико-педагогічну консультацію з понад 20-річною історією, центр опіки і піклування про дітей дошкільного віку, «Майстерню сили», творчі майстерні факультету мистецтва, менеджменту, педагогіки і психології, молодіжний простір «ТВіСТ» та багато іншого. Принагідно Василь Дудар приділив увагу планам закладу на майбутнє. Безумовно, усі ці ініціативи є яскравим прикладом практичного втілення наукових розробок у створення сприятливого середовища для психологічного благополуччя студентів та співробітників університету.

Надалі експертка Координаційного центру з психічного здоровʼя Кабінету Міністрів України Ольга Горбаньова детально розповіла про загальнонаціональну Всеукраїнську програму ментального здоровʼя «Ти як?» за ініціативи Першої леді Олени Зеленської. Її виступ підкреслив державну підтримку та стратегічне значення ментального здоров’я для майбутнього України.

Доктор психологічних наук, професор, директор Інституту спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка, член-кореспондент НАПН України Леся Прохоренко розкрили важливі аспекти інклюзивності та безбар’єрності освітнього простору в умовах війни, проаналізувавши перешкоди, адаптаційні механізми, необхідну підтримку та нові можливості. Її доповідь стала важливим внеском у розуміння психологічних потреб учасників освітнього процесу в складних умовах.

Інноваційний погляд на майбутнє психотерапії представив доктор медичних наук, професор, академік Національної академії наук вищої освіти України, директор навчально-наукового інституту психічного здоров`я Національного медичного університету імені О.О. Богомольця Олег Чабан. Його доповідь на тему «Штучний інтелект як психотерапевт: еволюційний конфлікт чи соціально-динамічна закономірність?» викликала жваву дискусію та відкрила нові перспективи застосування технологій у сфері ментального здоров’я.

Важливість підтримки самих надавачів психологічних послуг в умовах війни підкреслила кандидат педагогічних наук, доцент, завідувач кафедри практичної психології Криворізького державного педагогічного університету Олена Чаркіна у своїй доповіді про профілактику втоми від співчуття. Її практичні рекомендації є надзвичайно цінними для фахівців, які щоденно стикаються з людським болем.

Надалі практичні аспекти створення інклюзивного освітнього середовища розкрила заступник директора з наукової роботи Інституту спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка НАПН України Наталія Ярмола у своїй доповіді «Створення сучасного освітнього середовища в закладах освіти з інклюзивним навчанням», а завідувач відділу психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими потребами Інституту спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка НАПН України Ольга Бабяк зосередила увагу на дітях з особливими освітніми потребами в умовах кризових викликів, представивши інноваційні методи роботи з цією вразливою категорією.

Інноваційні підходи до лікування складних психічних розладів були представлені у доповіді кандидата психологічних наук, заступника директора з науково-експериментальної роботи Інституту спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка НАПН України Олега Орлова. Його дослідження щодо застосування кетамін-асистованої психотерапії в лікуванні резистентної депресії з коморбідним ПТСР у ветеранів відкриває нові перспективи у наданні допомоги тим, хто пережив травматичні події.

Наостанок цього блоку конференції, оригінальний погляд на сприйняття світу через призму ментального стану представили директор бібліотеки Університету Григорія Сковороди в Переяславі Ольга Шкіра та кандидат психологічних наук, старший викладач кафедри психології Університету Григорія Сковороди в Переяславі Людмила Башук у своїй спільній доповіді «Мозаїка відчуттів у відчуттях: Як пахне мир?». Їхній міждисциплінарний підхід збагатив розуміння емоційного зв’язку людини з навколишнім світом.

Після пленарного засідання учасники мали можливість поглибити свої знання та опанувати практичні навички під час захоплюючих майстер-класів.

  • Кандидат психологічних наук, старший викладач кафедри практичної психології Університету Григорія Сковороди в Переяславі Марина Хараджи та практичний психолог, арттерапевт Людмила Карпік в залі інформаційних технологій «Чумацький шлях» провели майстер-клас «Квіти натхнення», присвячений використанню арттерапевтичних технік для відновлення емоційного ресурсу. Його учасники розписували квіти-підсвічники. Учасники створювали унікальні дизайни, наповнюючи прості предмети особистим змістом. Це було не лише можливістю проявити свою креативність, але й ефективним інструментом для емоційного відновлення та пошуку внутрішніх ресурсів.
  • Кандидат психологічних наук, доцент кафедри практичної психології Університету Григорія Сковороди в Переяславі Альона Іващенко на локації Інституту міжнародної освіти та співпраці з бізгнесом (100 аудиторія) познайомила учасників з потужним інструментом самопізнання та досягнення цілей на майстер-класі «Нейрографіка бажань та цілей».
  • Кандидат психологічних наук, викладач кафедри практичної психології Університету Григорія Сковороди в Переяславі Борис Пахоль на локації Центру інноваційного навчання та трансферу технологій «Innovation Training & Tech Transfer Center» (114 аудиторія) розкрив на своєму майстер-класі прикладні аспекти візуальної психодіагностики.
  • Практичний психолог Максим Бут поділився дієвими стратегіями підтримки позитивного настрою та ресурсного стану незалежно від зовнішніх обставин на майстер-класі «Як бути в гарному настрої та ресурсі незалежно від обставин». Майстер-клас надав учасникам практичні інструменти для покращення свого емоційного стану та досягнення бажаних результатів у житті через свідоме керування власним розумом та емоціями.

Особливою родзинкою стало неформальне спілкування доктора медичних наук, професора, академіка Національної академії наук вищої освіти України, директора навчально-наукового інституту психічного здоров`я Національного медичного університету імені О.О. Богомольця Олега Чабана зі здобувачами-психологами денної та заочної форм навчань у залі інформаційних технологій «Чумацький шлях», у ході якого він відповідав на усі питання охочих. Безумовно, їх було багато, адже Олег Созонтович приділяє багато уваги популяризації психології серед українців, розкриває тематику турботи. З науковцем було багато охочих зробити селфі.

Врешті, чи не найважливіше, що  Міжнародна науково-практична конференція «Ментальне здоров’я та психологічне благополуччя: наука і практика» стала не лише платформою для обміну передовими науковими ідеями та практичним досвідом, але й потужним імпульсом для подальших досліджень та інновацій у сфері ментального здоров’я.

Університет Григорія Сковороди в Переяславі вкотре підтвердив свій статус важливого науково-освітнього центру, який активно сприяє розвитку психологічної науки та практичної допомоги в Україні. Напрацювання конференції, безсумнівно, матимуть значний вплив на формування культури ментального здоров’я та підвищення психологічного благополуччя українського суспільства.

АВТОР: МАКСИМ ЛЕВЧЕНКО

Відділ інформаційних технологій та зв’язків з громадськістю

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі, дозволяється за умови посилання на uhsp.edu.ua. При копіюванні матеріалів порталу для інтернет-видань обов’язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.

ФОТОГРАФ: ІРИНА СЕРЕДА

Відділ інформаційних технологій та зв’язків з громадськістю

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі, дозволяється за умови посилання на uhsp.edu.ua. При копіюванні матеріалів порталу для інтернет-видань обов’язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.

Перейти до вмісту