13 лютого 2025 року в Університеті Григорія Сковороди в Переяславі відбулася зустріч з представником командування 411 ОП БПС «Яструби», який розповів про підрозділ, його діяльність та можливості. Учасниками заходу стали викладачі й студенти, а також ліцеїсти КЗ КОР «Переяславський ліцей «Патріот», яких залучили до рекрутингової програми.
Зустріч була організована як інформаційний майданчик для ознайомлення з новітніми військовими технологіями, зокрема, використанням безпілотних систем у сучасній війні. Представник полку наголосив на важливості дронів, які є одним із найефективніших інструментів у боротьбі проти ворога. Він зазначив, що сьогодні FPV-дрони, морські та наземні безпілотники працюють на передовій, знищуючи ворога з високою точністю.
На зустрічі був присутній доктор історичних наук, кандидат політичних наук, професор, ректор Університету Григорія Сковороди в Переяславі Віталій Коцур який наголосив на важливості освіти та усвідомленого вибору в умовах сучасної війни:
«Бути професійним бійцем – це не тільки вправно володіти зброєю, а й чітко усвідомлювати, для чого і проти кого ти її використовуєш. Саме тому кожен військовий має знати історію нашої держави, її трагічні сторінки та звитяжні перемоги. Війна – це не тільки бойові дії з використанням зброї, а боротьба на ідеологічному, культурному та освітньому фронтах. Саме тому важливо вчитися, розвиватися і, за бажанням, вступати до лав Збройних Сил України. Для успіху потрібно готуватися заздалегідь, розвивати свої навички, особливо в епоху цифровізації. Сучасна армія – це не лише про окопи, а й про стратегічне управління, інновації та технології. Тому чим більше розумних і підготовлених людей буде у війську, тим сильнішою стане наша армія і тим швидше ми здобудемо перемогу».
Під час зустрічі присутні дізналися, що підрозділ «Яструби» був створений у 2022 році й виконує увесь спектр завдань з розвідки, дорозвідки, виявлення та ураження цілей по всій лінії бойового зіткнення. На рахунку Яструбів участь в більшості операцій тактичного рівня, які проводилися Силами оборони України у 2023 році на території Харківської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей. Сьогодні вони є одним з найефективніших підрозділів БпЛА в Збройних Силах України.
«Наш досвід та впровадження нових технологічних рішень націлені на зменшення ризику для бійців. А завдяки найсучаснішим розробкам в сфері БпЛА та професіоналізму ми щодня наближаємо українську націю до перемоги», – зазначає представник 411 окремого полку Безпілотних Систем.
Також спікер зустрічі розповів, що підрозділ спеціалізується на розвідці, ударах FPV-дронами, літальних апаратах на штучному інтелекті. Крім того, він підкреслив, що важливим аспектом роботи є збереження особового складу. Завдяки безпілотним технологіям «Яструби» мають значно нижчий рівень втрат порівняно з іншими бойовими підрозділами:
«Безпека бійців – наш пріоритет. Кожен пілот і оператор БпЛА проходить ретельну підготовку та навчання, перш ніж долучається до виконання бойових завдань. Високий професіоналізм наших бійців та впровадження найсучасніших технологічних рішень дозволяють нам значно знижувати ризики для бійців і ефективно вражати ворога».
Основні завдання «Яструбів»:
- Виявлення ворожих цілей;
- Спостереження;
- Коригування;
- Ураження за допомогою великих крил, бомберів і FPV-дронів;
- Арткоригування;
- Дешифрування;
- Аналітика;
- Глибинна розвідка;
- Координація та контроль малих груп;
- Дистанційне мінування;
- Розвідка замінованих ділянок;
- Розмінування.
«Яструби» є інноваційним підрозділом Безпілотних Систем, який використовує новітні технології, штучний інтелект та сучасне озброєння. Спеціалісти підрозділу є розробниками ресурсу «Вежа», що збирає, дешифрує та аналізує інформацію. Використовуючи «Вежу», вони впливають на темп та ефективність ведення бойових дій.
Однією з основних тем зустрічі було питання залучення молоді до розвитку безпілотних систем. Представник полку пояснив, що армії потрібні спеціалісти з різних галузей: IT-фахівці, зв’язківці, механіки, інженери, оператори дронів, шифрувальники, ремонтники тощо. Він наголосив, що кожен, хто має відповідні навички та бажання розвиватися в цій сфері, може стати частиною команди «Яструбів».
Захід викликав значний інтерес у студентів і ліцеїстів. Наприкінці зустрічі було запропоновано просканувати QR-код для отримання детальної інформації про підрозділ, його місію та можливості для приєднання.
Проведення подібних профорієнтаційних заходів в університеті сприяє підготовці молоді до викликів сучасного світу, а також допомагає визначитися з майбутньою професійною діяльністю.
УГСП активно підтримує подібні ініціативи, надаючи платформу для знайомства з перспективними напрямками розвитку та кар’єрними можливостями в оборонному секторі. Тісна співпраця з ліцеєм «Патріот» дозволяє залучати молодь до освітніх, наукових та військово-професійних заходів, що сприяє формуванню нового покоління висококваліфікованих фахівців.