Дев’ята річниця пам’яті про Ярослава Потапенка зібрала в стінах УГСП його родину, колег, однодумців та студентів

Університет Григорія Сковороди в Переяславі > Публікації > Новини > Дев’ята річниця пам’яті про Ярослава Потапенка зібрала в стінах УГСП його родину, колег, однодумців та студентів

Сплинуло вже дев’ять років відтоді, як ранок Університету Григорія Сковороди, міста Переяслава та багатьох куточків України, увірвалася трагічна звістка про раптовий відхід у засвіти  українського історика, доктора історичних наук, професора кафедри історії та культури України нашого університету, учасника Революції гідності  та волонтера, справді визначного переяславця та українця, пасіонарія та поборника української державності, невтомного вартого нашої нації Ярослава Потапенка.

У річницю пам’яті вшанувати колегу, однодумця по духу за круглим столом у читальній залі Сигізмунда ІІІ зібралася його родина, колеги, студенти та однодумці. Кожному і кожній з них було що сказати та пригадати про Ярослава Олександровича.

Перед початком зібрання присутні вклонилися пам’яті Потапенка на місці його останнього земного припинку – Підварському кладовищі. Уже на місці події, в університеті, присутні переглянули виставку «Україна – одна єдина й нероздільна», що з листопада, у співпраці з НІЕЗ «Переяслав» експонується в читальній залі Сигізмунда ІІІ. Нині цей виставковий проєкт, який стартував 10 років тому саме з подачі Ярослава Олександровича, наново розкриває етапи боротьби за незалежність та соборність України різних періодів: шляхи соборності й незалежності 1917-1991 рр., Революції Гідності 2013-2014 рр., російсько-української війни на Сході України з 2014 року, і що найголовніше – висвітлює роль переяславців у державотворчих процесах становлення України та волонтерському русі, ознайомлює з науковою, громадською та волонтерською діяльністю патріота України Ярослава Потапенка. Нині ці експонати, збережені переяславцями, покликані розповідати про сумні й героїчні події новітньої сторінки історії України вже новим поколінням українців та сковородинівців.

Безпосередній круглий стіл відкрили спільним виконанням Гімну України, після чого співініціаторка зібрання, старша наукова співробітниця НІЕЗ «Переяслав» Наталія Заїка зазначила, що головна ціль проведення цього зібрання – любов до України, яка згуртувала більшість присутніх під час Революції Гідності, де всі лишили часточку свого серця і надії на прийдешню перемогу у російсько-українській війні.

«Ярослав Потапенко обєднав нас, став лідером переяславського майдану, нашим провідником і дороговказом. Ми йшли за ним, адже знали що ця людина честі і гідності зробить усе належне для того, щоб нас правильно скерувати. Тут зібралися його рідні, його побратими і посестри, колеги. Давайте разом, у форматі вільного мікрофону, нині згадаємо ті події та нашого Ярослава Олександровича», – закликала Наталія Любомирівна.

Надалі промову мав ректор Університету Григорія Сковороди в Переяславі Віталій Коцур:

«90% з тих подій, які я згадую про Революцію Гідності у своїх численних інтерв’ю, стосуються Ярослава Потапенка, бо більшу частину часу ми з ним проводили. Він формувався у сім’ї інтелектуалів і педагогів, написав дуже фахову докторську дисертацію, мав глибокі філософські і культурологічні погляди, історичні знання. Ярослав чітко міг розрізняти процеси і прогнозувати багато речей. Він був одним із перших, з ким я почав спілкуватися прийшовши сюди на роботу. Це спілкування тривало до його останнього земного дня. Кожен з нас знав його по своєму – як викладача, спортсмена, чи майданівця й волонтера. Читаємо його книгу про «П’яту російсько-українську війну» – завжди намагаюся взяти з собою примірник, коли їду в міжнародні відрядження, аби лишити в бібліотеках, де її можуть прочитати сотні українців. Жаль, що вона не дописана в тому вигляді, у якому він її бачив. Багато ще задумів лишилися нереалізованими. У його опублікованих цитатах та виступах ми й донині знаходимо для себе мотивацію. Ярослав Потапенко – це не просто постать. Це філософія, це ідеологія, це про націю і утвердження нашої громадянської ідентичності», – зазначив Віталій Вікторович та надалі акцентувався на рисах та непересічних особистісних. лідерських якостях Потапенка, які вели його в житті та боротьбі і які донині університет інтегрує в свої нові науково-культурологічні задуми та проєкти. Принагідно, пригадав кілька особистих життєвих історій, пов’язаних із професором.

Мав що сказати і батько, професор Олександр Потапенко, який разом з дружиною Ганною Іванівною також прийшов до зали поділитися спогадами та висловити слова вдячності за пам’ять про сина.

«Я щодня молюсь за нього та за всіх наших воїнів. Цьогоріч Ярославу виповнилося б 50 років. Я переглядаю книгу пам’яті, яку підготувала його рідна кафедра – звідти я дізнався багато того, чого не знав про свого сина доти. Приємно, що рік чи два тому я почув на ректораті про те, що в репозитарії бібліотеки найбільше читають статтю Ярослава – близько тисячі відвідувань. Його слово, його праці живі. Я написав поезію, присвячену сину. Її покладено на музику. Я впевнений що незабаром настане мир і перемога, бо є наші воїни і такі люди як ви. Вдяні вам, з Ганною Іванівною, за пам’ять», – сказав Олександр Іванович. Натомість присутні щиро подякували батькам за такого сина.

До слів попередніх промовців долучилася дружина Руслана Потапенка, які нині продовжує науковий та світоглядний шлях свого чоловіка:

«Я пишаюся тим, що він зробив. Мені не соромно за жоден його крок, попри те що багато хто намагався облити його брудом. Час розставив усе на місця. Його унікальність полягала в тому, що він єднав між собою досить різних людей. З усіма знаходив спільну мову, єднав усіх довкола раціонального зерна. З початком війни він дуже хотів читати лекції для військових безпосередньо у зоні бойових дій, хотів мотивувати хлопців. Частково ці думки він виклав у своїй книзі – це його маленький внесок, який він встиг зробити. Я цю книгу часто дарую військовим, надсилала її примірники на передову. Усі ці думки надзвичайно актуальні й донині. Я вважаю своїм обов’язком продовжувати цю справу і, спільно з колегами, нині розробили і читаємо курси з утвердження національної та громадянської ідентичності. Вдячна, що поруч люди ідеї і дії, які продовжують його справу, говорять про боротьбу, віру і перемогу», – додала Руслана Михайлівна.

Було що сказати й майданівцям, просвітянам, зокрема професорці Ганні Токмань, яка процитувала слова Ярослава Потапенка, написані ним для її книги «Майдан: сторінка живої історії», та з його монографії «П’ята російсько-українська війна: від Майдану до Східного фронту», а також поезії його тата, які навічно будуть актуальними. Надалі до її слів долучився просвітянин, кобзар Микола Товкайло, який пригадав історію державотворчих процесів з кінця 80-х у Переяславі в подіях і постатях, говорив про досвід і боротьбу Ярослава Потапенка, погляди якого він поділяє й донині.

Коли слово надали тодішнім членам ГО «Майдан Переяславщині» Світлані Шевченко й Олені Гичко та керівнику громадського формування «Самооборона Переяславщини», який продовжив справу покійного, Юрію Ходаківському, то вони пригадали сторінки своєї спільної діяльності від 2014 року й донині та те, як усе це продовжують донині – вже в умовах повномасштабного вторгнення росіян на територію України, зокрема в лавах Добровольчого формування Переяславської громади №2 на рахунку якого, наразі, вже 18 збитих ворожих безпілотників типу «Shahed».

 «Він дав нам силу повірити в себе – донині кожен намагається продовжувати робити свою справу, проявляти свою громадянську позицію, як вміє впливати на сьогодення та майбутнє України, робити щось своє – воювати, чи творити світоглядні речі. Він боровся і йшов до кінця, і дуже шкода що його немає. Ми продовжуємо нести його прапор», – говорили присутні та констатували, що завдяки Ярославу Олександровичу низка переяславців згуртувалася та стала справжньою українською родиною.

Вдячно про свого наставника говорили студенти Потапенка, нині науковці та викладачі й співробітники університету Леся Коцур та Максим Левченко. Леся Михайлівна зазначила, що він був один із тих небагатьох викладачів, хто впливав та формував особистостей, які продовжують його справу – воюють, волонтерять чи світоглядно плекають нові уми. Натомість автор цих рядків, Максим Левченко, солідаризувався з цими словами та пригадав ту переламну, вогняну зиму 2013-2014 років, яка ближче зріднила юних істориків та політологів з Ярославом Олександровичем, тут і надалі згуртувала довкола ціннісно-правильних речей і дій. Пригадав і трагічний ранок, коли дізнався про цю втрату та сповістив своїм одногрупникам.

«Нині наше ключове завдання – продовжувати поширювати, примножувати й нести цю пам’ять. Щонайменше до 2022 року ми робили це за рахунок поступу Літературного товариства імені Ярослава Потапенка. Як його назва, так і вулиця імені Ярослава Олександровича в нашому місті спонукає замислитися, хто це такий, зайвий раз поцікавитися життям та діяльністю цієї непересічної постаті. У 2021 році ми їздили українськими фестивалями, і презентації наших альманахів стояли у програмі заходів поруч із дискусіями про український націоналізм, презентаціями романів історичної тематики, розмовами про патріотичне виховання молоді. Це цінно, що про Ярослава Олександровича ми говоримо в загальнонаціональному дискурсі і між тих тем, які його хвилювали і якими він опікувався. Це не має бути лише нашим внутрішнім, ми маємо говорити про Потапенка і всіх достойних переяславців й на загал – нести між люди їх слова і думки. Це лише наша відповідальність, і крім нас цього ніхто не зробить», – підкреслив Левченко.

Надалі про Потапенка згадували активний переяславець Олександр Ігнатенко та рухівець Микола Стеценко, а також член Головного штабу Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Джура» Тарас Рондзістий. Останній, навіть, не знав Потапенка особисто, але, за підсумками зустрічі, висловив переконання, що на таких постатях як Ярослав мають формуватися нові покоління українців.

Своєю чергою, колеги по кафедрі історії і культури України та спеціальних історичних дисциплін – доценти Оксана Тарапон і Людмила Хмельницька та завідувачка кафедри, професор Валентина Молоткіна. Говорили про його провідні наукові, особистісні та лідерські якості, згадували щемливі моменти про нього як сім’янина, колегу та українця. Усі зазначили, що донині він залишається орієнтиром для них.

Директорка бібліотеки університету Ольга Шкира ознайомила присутніх із набутками, завдяки яким книгозбірня знайомить своїх читачів та відвідувачів із науковою, артефактною спадщиною залишеною Ярославом Потапенком. Зазначає, вона користується чималою популярністю. Поза тим, поділилася особистими спогадами про нього.

Наостанок хвилиною мовчання та щирою молитвою присутні ще раз згадали невтомного вартового української нації та її інтересів та усіх тих, хто поліг на новітньому етапі нашої національно-визвольної боротьби. Будьмо гідними продовжувачами праведної справи, яку розпочали кращі сини та доньки нашої Батьківщини!

АВТОР: МАКСИМ ЛЕВЧЕНКО

Відділ інформаційних технологій та зв’язків з громадськістю

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі, дозволяється за умови посилання на uhsp.edu.ua. При копіюванні матеріалів порталу для інтернет-видань обов’язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.

ФОТОГРАФ: ІРИНА СЕРЕДА

Відділ інформаційних технологій та зв’язків з громадськістю

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі, дозволяється за умови посилання на uhsp.edu.ua. При копіюванні матеріалів порталу для інтернет-видань обов’язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.

Перейти до вмісту