На старт тижня, 16 грудня 2024 року у конференц-залі Василя Сухомлинського Університету Григорія Сковороди в Переяславі відбувся вебінар з наукометрії під назвою «Використання ChatGPT в науково-дослідницькій діяльності» від компанії «Наукові публікації Україна».
«Наукові публікації» – це усталений бренд, який вчене товариство сприймає, як компанію, яка гарантує результат. Саме така ідеологія компанії під час взаємодії з клієнтами стала причиною створення слогана «Результат, а не процес».
Зустріч відкрив доктор історичних наук, професор, ректор Університету Григорія Сковороди в Переяславі Віталій Коцур. У своєму вітальному слові він наголосив на актуальності та важливості теми, підкресливши необхідність глибшого розуміння штучного інтелекту в сучасному світі.
«Штучний інтелект сьогодні розвивається надзвичайно швидко. Науковці, викладачі та студенти повинні чітко розуміти, як правильно працювати з цими технологіями. Використання штучного інтелекту – це не просто створення наукових, магістерських чи курсових робіт, а передусім застосування ефективних алгоритмів та прийняття правильних рішень. Ці інструменти значно спрощують виконання завдань і дозволяють зекономити час. У майбутньому потрібно організовувати більше таких вебінарів, щоб краще розуміти, як ефективно користуватися штучним інтелектом і рухатися вперед».
Надалі слово взяла директорка компанії Аліна Помін, яка коротко представила діяльність компанії та пояснила мету проведення цього семінару.
«Протягом майже 10 років ми працюємо над тим, щоб допомагати правильно публікувати статті: від оформлення й перекладу до підбору відповідних журналів. Ми маємо значний практичний досвід у цій сфері, а також викладаємо теоретичні основи наукометрії для партнерських університетів. До нас можна звертатися з будь-якими питаннями, пов’язаними з наукометрією. Що стосується сьогоднішньої теми, то, безумовно, однієї години недостатньо, щоб повністю охопити її. Однак це лише початок, який задасть напрямок подальшої діяльності. Адже у майбутньому використання штучного інтелекту стане незамінним у будь-якій сфері».
Безпосереднім спікером вебінару виступив спеціаліст науково-навчального центру компанії «Наукові публікації» Павло Коломієць, який докладно висвітлив роль ChatGPT у науково-дослідницькій діяльності.
Промовець пояснив чому публікації в міжнародних базах даних є важливим елементом наукової діяльності, який сприяє підвищенню видимості досліджень, їх впливовості та визнанню в академічному середовищі. Розкрив структуру IMRAD, яка використовується у наукових статтях:
- Introduction (Вступ): обґрунтування актуальності теми.
- Methods (Методи): опис методології дослідження.
- Results (Результати): представлення ключових знахідок.
- Analysis and Discussion (Аналіз і Обговорення): інтерпретація результатів.
Також Коломієць підкреслив, що ChatGPT є потужним інструментом для оптимізації різних етапів наукової діяльності. Основні сфери його застосування включають:
- підбір теми дослідження (збір і аналіз попередньої інформації, формування чітких наукових запитів);
- пошук і оцінка джерел (використання точних запитів для пошуку релевантної інформації, аналіз правдивість джерел через ChatGPT);
- підготовка статті (визначення основних розділів та структури, допомога у створенні анотацій та висновків);
- аналіз даних (ШІ дозволяє швидко обробляти великі обсяги даних, спрощуючи процес їх очищення та інтерпретації).
Надалі акцентував на тому, що використання ChatGPT вимагає дотримання високих етичних стандартів. Автори мають брати на себе відповідальність за зміст своїх робіт, зазначати використання ШІ в розділах «Методи» або «Подяки» та уникати ризиків плагіату.
У своїй доповіді спікер виділив кілька ключових тенденцій розвитку штучного інтелекту автоматизація досліджень: пришвидшення рутинних завдань, таких як аналіз даних; покращення мовних моделей; забезпечення точніших і якісніших результатів; міждисциплінарність; сприяння співпраці між різними науковими галузями; доступність інструментів; розширення можливостей для роботи зі ШІ завдяки відкритому доступу.
Спеціаліст науково-навчального центру компанії «Наукові публікації» Павло Коломієць завершив свій виступ, наголосивши, що штучний інтелект, зокрема ChatGPT, стає невід’ємною частиною сучасної науки. Ці інструменти дають змогу дослідникам економити час, зосереджуватися на стратегічних завданнях та відкривати нові горизонти для розвитку науки.