У другий день зими в Університеті Григорія Сковороди в Переяславі, на базі якого діє єдиний в Україні Національний контактний пункт «Нова європейська ініціатива Баугауз», провели навчально-практичний захід «Особливості участі українських дослідників у конкурсах програми «Горизонт Європа». Таким чином відділ «Офіс Горизонт Європа в Україні» Національного фонду досліджень України продовжує інформувати громадськість щодо можливостей Рамкової програми ЄС з досліджень та інновацій «Горизонт Європа» для вітчизняних дослідників та інноваторів, а також підтримувати роботу національних контактних пунктів Програми. Загалом у заході взяли участь понад 290 учасників, які відвідали його особисто чи доєдналися онлайн.
Серед учасників заходу були представники Ніжинського державного університету ім. М. Гоголя, навчально-наукового інституту «Українська інженерно-педагогічна академія» Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна, Сумського державного університету, Ізмаїльського державного гуманітарного університету, Донбаського державного педагогічного університету й інших закладів вищої освіти, наукових установ, малого та середнього бізнесу, органів державної влади та місцевого самоврядування, громадських організацій.
Найперше, вітальним словом захід розпочав ректор Університету Григорія Сковороди в Переяславі Віталій Коцур:
«Переяслав унікальне місто із тисячолітньою історією, яке своєю енергетикою вже повинно надихати на наукові пошуки та майбутні проєкти. Я думаю, що сьогодні ми це відчуємо і зробимо. Університет Григорія Сковороди в Переяславі має особливе значення в нашому регіоні та є містоутворюючим. Тобто безпосередньо впливає на соціально-економічне становище й розвиток міста. У плідній співпраці із місцевим самоврядуванням, інститутами громадянського суспільства, керівництвом області ми можемо реалізовувати досить потужні проєкти, зокрема в напрямку програм «Горизонт Європа» і в контексті наших зобов’язань. Це є величезним потенціалом, і завдяки спільним зусиллям ми можемо багато корисних справ зробити для нашої держави. Сьогодні намагалися максимально охопити аудиторію усіх зацікавлених у тому, продемонструвати набутки нашого контактного пункту. Щиро вдячний нашим колегам, керівництву області, Міністерству освіти і науки, Офісу «Горизонт Європа», з якими ми нині проводимо цей захід»
Генеральний директор директорату розвитку науки Міністерства освіти і науки України Григорій Мозолевич також долучився до заходу. У своїй промові, серед іншого, сказав наступне:
«Цьогоріч ми багато зробили аби у нас в повному форматі запрацювала структура підтримки участі України в програмі «Горизонт Європа». Було затверджено 22 контактних пункти, зокрема в університеті Переяслава. Ця інфраструктура може підвищувати спроможність українських науковців та інноваторів в участях у програмах Європейського Союзу, зокрема цій. 39 представників нині працює в різних програмних кабінетах, є інші приклади. Головним же в цій історії має стати кількість поданих проєктів програм які отримають фінансування. Головними є ті результати, які це принесе Україні. За напрямом абсолютно нового для ЄС напрямку Баугаузу є сподівання на те, що саме УГСП, як регіональний заклад що дуже добре розуміється в аспектах розвитку українських територій, допоможе такі проєкти створювати і розвивати. Мова йде не лише про Київщину, а Україну і десятки закладів вищої освіти і наукові установи, які могли б їх готувати за цим напрямком. Ми працюємо на майбутнє і кінцевий результат чекає на нас попереду. Насамперед це можливість для наших науковців працювати в Україні і розвивати нашу економіку без якогось глобального виїзду закордон. Хочу аби цей захід допоміг сьогодні вам осягнути усі необхідні речі, віднайти натхнення на такі проєкти»
Надалі кандидатка філологічних наук, доцентка, виконавча директорка Національного фонду досліджень України Ольга Полоцька привітала учасників, подякувала організаторам і підкреслила важливість участі в заходах, які «Офіс Горизонт Європа в Україні» проводить у різних містах, щоб охопити якомога більшу кількість людей, зацікавлених в участі у Програмі.
«Вирішення проблем означених тематикою зустрічі має вплив на формування та розвиток національної екосистеми досліджень та інновацій, на інтеграцію України до Європейського дослідницького простору. Сподіваємося що цей перший навчально-практичний захід сприятиме кращому розумінню та особливостям участі у програмах «Горизонт Європа», поглибить ваші знання та призведе до активізації вашої діяльності у цьому напрямку», – зазначила пані Ольга та подякувала за проактивну позицію керівництву університету та прийдешні плідні дискусії.
Також до відкриття заходу долучилася й заступниця голови Київської обласної державної адміністрації Жанна Осипенко:
«Університет Григорія Сковороди в Переяславі дуже тісно співпрацює в різних галузях з Київською ОВА, є лідером й драйвером у наших різних починаннях та реформах. Цей захід є надзвичайно важливим, бо Міністерство освіти і науки України плідно працює над реформуванням вищої школи та наукових досліджень, ми – над реформуванням тієї системи і мережі, яка підпорядковується громадам і обласним адміністраціям: заклади загальної середньої і професійно-технічної освіти, а також коледжі. Я твердо переконана, що лише об’єднання зусиль і цікава співпраця між найрізноманітнішими закладами – від найменших дослідників, які працюють у Малій академій наук, і до науковців, що здійснюють великі і фундаментальні дослідження, – дасть результат. Закладам освіти слід опановувати ті інструменти і можливості, які надає Європейський Союз. Впевнена, що цей захід буде надзвичайно корисним не лише науковцям, а й тим слухачам які лише планують брати участь. Бажаю плідної співпраці, цікавих проєктів і вагомих досягнень»
Робочу частину зустрічі відкрила кандидатка технічних наук, головна спеціалістка відділу «Офіс Горизонт Європа в Україні» НФДУ Людмила Лісова, яка представила загальні відомості про Рамкову програму ЄС з досліджень та інновацій «Горизонт Європа», а також статистику участі українських учасників у ній.
Надалі безпосередньо про особливості участі в Програмі, зокрема юридичні аспекти і фінансові питання, розповіли головні спеціалісти Офісу: кандидат юридичних наук Олександр Моісеєв та кандидатка юридичних наук Надія Наумова.
Натомість кандидат економічних наук, доцент, начальник відділу «Офіс Горизонт Європа в Україні» Ігор Таранов презентував історії успіху у Програмі, а саме: проєкт HEOinUA–101132682. Зазначає, цим проєктом, власне, і є «Офіс Горизонт Європа в Україні», який успішно реалізується вже понад рік на базі Національного фонду досліджень України.
Слід зауважити, що знання, подані на заходах, організованих «Офісом Горизонт Європа в Україні» для зацікавлених осіб, є не лише теоретичними, адже учасники також отримують практичні навички роботи з інструментами ЄС для участі в програмах підтримки Євросоюзу.
Кандидатка сільськогосподарських наук, старша дослідниця, заступниця начальника Офісу Наталія Діденко розпочала другу робочу частину із майстер-класу порталом Funding and Tenders. Також кандидатом наук з державного управління, доцентом, головним спеціалістом відділу «Офіс Горизонт Європа в Україні» НФДУ Максимом Колісником було окремо висвітлено питання грантових можливостей для бізнесу в рамках Програми «Горизонт Європа». Поза тим, можливості для українських дослідників у програмному компоненті «Дії Марії Склодовської-Кюрі» презентувала докторка філософії у галузі права, головна спеціалістка Офісу Юлія Ремінська.
Надзвичайно важливо, що серед запрошених до участі у заході спікерів був і заступник голови ГО «Національний екологічний центр України» Олег Бондаренко. Зі свого боку, він розповів про досвід участі у Програмі «Горизонт Європа», в рамках якої екологічний центр реалізує 5 проєктів.
Позаяк на базі нашого Університету Григорія Сковороди в Переяславі функціонує національний контактний пункт Програми за напрямом діяльності «Нова європейська ініціатива Баугауз», його керівниця – кандидатка філологічних наук, доцентка Олеся Скляренко розповіла про роботу зазначеного НКП. Більше про неї можна дізнатися із ряду публікацій сайту нашого університету, який невинно слідкує за його діяльністю.
Традиційно подія завершилась сесією питань і відповідей та нетворкінгом, під час яких учасники мали змогу поставити свої питання, а також поспілкуватися зі спеціалістами Офісу, відповідальними за окремі напрями Програми, й налагодити корисні зв’язки. Підсумував зібрання начальник «Офісу Горизонт Європа в Україні» Ігор Таранов, закликавши брати активну участь у конкурсах Програми «Горизонт Європа».
Якщо з певних причин ви проґавили нагоду взяти участь у заході, це можна надолужити переглянувши запис його трансляції, де тайм-кодами відзначено найважливіші блоки обговорення: