У п’ятницю, 29 листопада 2024 року, в Університеті Григорія Сковороди в Переяславі за співініціативи з PSY BRAIN SCHOOL відбувся психологічний форум «Управління стресом в умовах війни». Подія згуртувала близько півсотні професіоналів у галузі психології, викладачів, студентів та практикуючих психологів чи не з усіх куточків нашої Батьківщини для того, щоб обговорити актуальні питання збереження психічного здоров’я в умовах воєнного конфлікту. Пресслужба університету завітала на відкриття форуму та розповідає вам про його важливість.
Форум своїм вітальним словом відкрив ректор Університету Григорія Сковороди в Переяславі Віталій Коцур. Зазначив, що серед такої кількості психологів він на 100% почуває себе стійко і, припускає, що з такою психологічною допомогою мінімум до Нового року він не матиме стресів.
«Я дуже пишаюсь організацією в наших стінах форуму за таким напрямком роботи і вважаю, що ця традиція, в різнотематичному форматі, повинна продовжуватися. Те, з чим ми нині стикаємося – це дуже велика проблема для всього нашого суспільства. Нині є досить великий попит на знання з психології, необхідний і прикладний як в умовах війни, так і після її завершення. У Переяславі, без перебільшень, один із найпотужніших закладів вищої освіти, який займається підготовкою таких фахівців – про це знають у всій країні. Мій пріоритет, як ректора, зокрема в турбулентних умовах, питання ментального здоров’я і стійкості, нормалізації роботи університету. Це розуміють і розділяють усі наші працівники. З перших днів вторгнення ми допомагаємо військовослужбовцям і ветеранам, внутрішньо переміщені особи. Стосовно цього маємо багато цікавих програм, беремо участь у важливих проєктах, маємо амбітні плани. Переконаний, попереду ще багато роботи. Не бійтеся реалізовувати свої ідеї!», – серед іншого зазначив Віталій Вікторович, навівши приклади світового досвіду, який нині дуже потрібен Україні. Зізнається, університет предметно сприяє появі відповідних фахівців. Принагідно, запросив вступати до університету тих, хто має таке бажання і потребу та, з нагоди пілотного форуму та прийдешній уродин Григорія Сковороди подарував співорганізаторам тематичні щорічники.
Проректор з наукової роботи та інноваційної діяльності Василь Дудар акцентував увагу присутність на тому, що кожен новий навчальний рік в УГСП багатий на велику кількість заходів, спрямованих на те, щоб навчити сковородинівців досягати результатів. Надалі ознайомив присутніх із програмою зібрання та зупинився на історії поступу кафедр психологічного профілю у альма-матер.
Надалі слово тримали офіційні представниці онлайн-школи «PSY BRAIN SCHOOL» Алла Войтенко та Альона Гатілова. Зауважили, що розвіртуалення учнів школи, які в цей день приїхали до УГСП, це дуже зворушливий момент, особливо в умовах війни. Зізнаються, що це великий крок для них, як представниць платформи, яка, найперше, має на меті показати всім, що приватна освіта може бути крутою якщо вона є якісною і свідомою, має підтримку хороших партнерів. Наостанок висловили сподівання, що цей день для учасниць буде максимально цікавим, корисним, прикладним для життя і професійної практики.
Мала що сказати й кандидатка психологічних наук, доцентка, завідувачка кафедри практичної психології, регіональна консультантка Всеукраїнської програми «Ти як?» за ініціативи Олени Зеленської Вікторія Вінс. Вона пригадала 90-ті роки, коли в університеті Переяслава щойно набирав обертів психологічних напрям навчання бачений нею ще у якості студентки. Зауважила, що ми не знаємо скільки триватиме ця війна, проте точно знаємо, що кількість психологів у нашій країні має бути високою. Надалі розповіла про те, як в умовах війни в УГСП на бакалаврському рівні почали розвиватися напрями військової й клінічної психології. Також поділилася своїм баченням компетенцій сучасного психолога та планами Уряду щодо розвитку фахової компетентності психологів в Україні.
«Переконана в тому, що освіта має бути якісною задля надання професійних послуг. Бажаю нам плідної співпраці», – зазначила Вікторія Анатоліївна.
Надалі кандидат психологічних наук, доцент, завідувач кафедри психології соціально-психологічного факультету Оксана Руденко привітала учасників у стінах заходу й, надалі, поділилася досвідом використання травмафокусованих методів для підтримки психічного здоров’я в умовах війни. Натомість доктор педагогічних наук, професор кафедри музичного мистецтва Ірина Малашевська презентувала доповідь про життєстійкість українців в умовах військових дій в Україні. Магістр психології, спеціаліст з психосоматики Ірина Котлярова виступила з темою «Стрес і психосоматика: Як і за якими законами пов’язані прояви», а кандидат психологічних наук, викладач кафедри психології Світлана Герасіна розповіла про запобігання емоційному вигоранню в сучасних умовах. Натомість кандидат психологічних наук, доцент кафедри психології Олена Дудар ознайомила з методами арт-терапії для активізації ресурсів особистості, а викладач кафедри психології Людмила Хаметова представила діагностико-корекційні можливості використання асоціативно-проективних тестів в роботі психолога.
Після основних доповідей учасники форуму мали можливість відвідати майстер-класи, де мали змогу поглибити свої знання та практичні навички:
- Ірина Котлярова провела майстер-клас щодо алгоритмів зниження психосоматичних проявів.
- Оксана Руденко продовжила тему травмафокусованих методів.
- Олена Дудар провела практичні заняття з арт-терапії.
- Світлана Герасіна зосередилася на методах запобігання емоційному вигоранню.
- Людмила Хаметова ознайомила учасників із застосуванням асоціативно-проективних тестів.
- Ірина Малашевська провела майстер-клас з музикотерапії, як інструмента формування життєстійкості.
Форум став важливим елементом підтримки психічного здоров’я українців та допоміг фахівцям цієї справи обмінятися знаннями і досвідом, напрацювати чи удосконалити методи роботи.