З 20 по 22 листопада 2024 року на базі Університету Григорія Сковороди в Переяславі відбувся молодіжний захід «Основи громадянських компетентностей через кроссекторальний підхід та участь молоді», організований Київським обласним молодіжним центром спільно з Управлінням молоді та спорту Київської ОДА.
Сковородинівська альма-матер прийняла кілька десятків учасників з числа молоді, молодіжних працівників та працівниць Київщини, представників молодіжних центрів/просторів/хабів та інститутів громадянського суспільства, які здійснюють діяльність у сфері молодіжної політики у Київській області, а також фахівців, котрі реалізовують сферу української національної та громадянської ідентичності.
День 1 (20 листопада 2024 року)
Захід вітальним словом відкрив випускник Університету Григорія Сковороди в Переяславі, голова Молодіжної ради при Міністерстві молоді і спорту України Владислав Міранович:
«Ми повинні пам’ятати про подвиги нашого народу. Наш молодіжний захід присвячений саме цьому, але не лише. Він проходить у форматі неформальної освіти, змістовного дозвілля, з акцентом на полікультурний мистецький підхід та утвердження української національної і громадянської ідентичності. Головна мета заходу – забезпечити обмін досвідом між учасниками у різних галузях, сприяти спільному формуванню нових напрямків розвитку, а також підвищенню їхніх знань та навичок».
Потім до вітального слова також долучився доктор історичних наук, професор, ректор Університету Григорія Сковороди в Переяславі Віталій Коцур:
«Дуже приємно бачити, як до нашого університету приїжджають молоді й талановиті люди з різних регіонів України, і чути про розвиток молодіжних просторів у їхніх громадах. Сьогодні молодь відіграє ключову роль в утвердженні української національної та громадянської ідентичності. Саме тому ми зібралися тут. аби ви відчули енергетику Переяславщини. Якщо брати нашу ідентичність то ми її черпаємо з Київської Русі, адже Переяслав був князівством та другом містом після Києва. Сподіваюся, що за ці три дні ви відчуєте цей дух історії. Як історик, я прагну зацікавити вас і надихнути шукати нові знання для формування власного світогляду. Ми завжди працюємо з молодими поколіннями, щоб вони зростали свідомими патріотами».
Також привітала всіх учасників заступниця начальника Управління молоді та спорту Київської обласної державної адміністрації Світлана Назарук:
«Це навчання це не про лекції чи академічну складову, а про те, щоб стати вище власних громадянських компетентностей. З вами будуть працювати неймовірні люди, прекрасні викладачі. Ті, хто вміє вмотивувати, зосередити увагу та надати унікальний матеріал, подарувати свій час аби ви могли рости і множити надбане серед своїх однодумців, колег та загалом нести в широкі маси інформацію про свідомого громадянина-українця. Чому ми говоримо про кроссекторальний підхід? Тому що це не лише про якусь одну вузьку сферу чи напрямок. Це про громадянську ідентичність в контексті військово-патріотичного виховання, національно-патріотичного виховання, громадянської освіти, культурно-духовного виховання, молодіжної роботи і всіх дотичних елементів, які стосуються нашого щоденного життя. Адже навіть екологічна свідомість і власна відповідальність перед собою в першу чергу – це теж про українську ідентичність».
Надалі Світлана Назарук відзначила одякою Управління молоді та спорту Київської обласної державної адміністрації за підписом заступника начальника управління за вагому особистий внесок у розвиток сфери утвердження української національної та громадянської ідентичності, національно-патріотичного виховання молоді, плідну роботи за напрямками неформальної та громадянської освіти на Київщині ректора Віталія Коцура та доцентку Лесю Коцур.
Подякою від Управління молоді та спорту Київської обласної державної адміністрації за ваговий особистий внесок у розвиток національно-патріотичного виховання молоді Київщини, популяризацію культурно-мистецького компоненту сфери утвердження української національної та громадянської ідентичності було винагороджено Романа Мотузка.
Подякою від Управлінням молоді та спорту Київської обласної державної адміністрації за вагомий особистий внесок у розвиток національно-патріотичного виховання молоді, плідну роботу за напрямками неформальної освіти та громадянської освіти на Київщині було нагороджено доцента Вячеслава Редзюка.
Також подяки передали долученим тренерам та фахівцям, які долучилися до проведення – приміром, за вагомий особистий внесок у розвиток національної патріотичного виховання молоді, плідну роботу за напрямками неформальної та громадянської освіти на Київщині подяку було вручено викладачу Олегу Водяному. Подяка за популяризацію культурно-мистецького компоненту в сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності, розвиток творчих здібностей молоді на Київщині була висловлена факультету мистецтва, менеджменту, педагогіки і психології Університету Григорія Сковороди в Переяславі в особі декана, професора Наталії Ігнатенко.
Надалі до слова запросили керівника Київського обласного молодіжного центру Андрія Михайлова:
«Попри кількість заходів, які проводяться на території Київщини, приміром Управлінням молоді та спорту й Київським обласним молодіжним центром, все одно є молодь, яка вперше потрапляє до нас на заходи ось в такому форматі. Тому, друзі, хочу вас всіх попросити, щоб ви одразу орієнтувалися на діалог, адже ми тут всі навчаємося в неформальному світі. Ми з вами абсолютно на рівних будемо спілкуватися про дуже важливі речі для розвитку саме молоді. Віталій Вікторович згадав про певну профорієнтацію, і ви також на це звертайте уваги, тому що я точно знаю про те, що багато хто з вас ще навчається і в школах, коледжах».
Після відкриття учасники відвідали музеї Музей «Заповіту» Т.Г.Шевченка та Меморіальний музей Г.С. Сковороди НІЕЗ “Переяслав”, а також фабрику художніх виробів. Ця екскурсія стала чудовою нагодою зануритися у витоки української ідентичності та відчути багатогранність нашої культурної спадщини.
«Освіта і молодіжна робота як основа національної ідентичності» стали центральною темою екскурсії Університетом Григорія Сковороди в Переяславі. Постаті Григорія Савича було присвячено особливу увагу, адже його філософія та цінності є важливими орієнтирами у формуванні сучасної української ідентичності.
У другій половині дня відбулася лекція на тему «Національні інтереси та національна свідомість – основа активної громадянської позиції», яку провела кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри політології Леся Коцур. Учасники обговорювали, як формування національної свідомості впливає на розвиток суспільства і сприяє активній громадянській позиції.
Вечір завершився підсумковою рефлексією, де всі учасники поділилися враженнями та висновками за день. Опісля у молодіжному просторі «ТВіСт» відбувся вечір української культури та мистецтва у форматі вільного мікрофону. Особливий настрій створили виступи студентів, а також гра на гітарі художника, члена Спілки художників України, старшого викладача кафедри мистецьких дисциплін і методик навчання Романа Мотузка.
День 2 (21 листопада 2024 року)
Другий день перебування молоді Київщини у Переяславі розпочався із лекції від доктора історичних наук, кандидата політичних наук, професора, ректора Університету Григорія Сковороди в Переяславі Віталія Коцура на тему «Зарядженні гідністю та жагою свободи: участь молоді у процесах державотворення». Під час своєї презентації він розповів про значущу роль молоді у процесах державотворення України й акцентував увагу на трьох ключових історичних подіях – Революції на граніті, Помаранчевій революції та Революції Гідності, які демонструють сміливість, енергію та інноваційність молодого покоління в боротьбі за демократичні зміни. У своїй доповіді він підкреслив, як молодь, використовуючи нові технології, соцмережі та власний ідеалізм, змогла мобілізувати суспільство, протистояти авторитарним режимам і сприяти реформуванню держави. Заключним акцентом стала демонстрація відео про Революцію Гідності та участь у ній викладачів та студентів УГСП, що підкреслило героїчну роль молоді та нагадало про важливість збереження пам’яті про ці події як джерела натхнення для наступних поколінь.
«Це така тематика дуже глибока, адже ми сьогодні говоримо не просто про Революцію Гідності. Сьогодні 20 років початку Помаранчевої революції, де я також був активним учасником у свої студентські роки. Сьогодні наш діалог з вами пов’язаний не просто з обговоренням революцій. Це такі певні екскурси в минуле, адже, повірте, історія циклічна. Насправді, дуже багато речей, які були в минулому, вони повторюються. От і для того, щоб вони не повторювалися, особливо трагічні сторінки, ми, власне кажучи, сьогодні з вами зібралися, щоб ви трішки більше розуміли ці всі процеси»
Як вже розповідав наш сайт, 21 листопада в Університеті Григорія Сковороди в Переяславі пройшло урочисте зібрання з нагоди Дня Гідності та Свободи, як одного із найважливіших днів новітнього етапу історії України – у цей день у фойє другого корпусу згадували Героїв двох революцій та російсько-української війни, схилили голови в жалобі перед пам’яттю тих, хто повернувся «на щиті». Участь у заході розділили і його гості. Серед інших, під час зібрання слово мала заступниця начальника управління – начальник відділу молодіжної політики та національно-патріотичного виховання Управління молоді та спорту Київської обласної військової адміністрації Світлана Назарук:
«Я вдячна, що ви тут, згадуєте про ці події і пам’ятаєте борців за сучасність України. За Україну – незалежну і свідому, і таку ж незалежну та свідому молодь, за наше майбутнє. Це майбутнє не є можливим без знань про наше історичне минуле. Знати минуле, поєднувати його з нашими національними цінностями, враховувати життя тих, які поклали його на благо нашої держави – це наш пріоритет сьогодні. Помаранчева революція показала нам, що зміни в країні можливі. Революція Гідності довела, що мирні зміни то вже не про Україну. Ми будемо боротися, це буде нелегко, але ми знаємо за що ми боремося. Майбутнє України самобутнє, незалежне і ідентичне!», – сказала Світлана Сергіївна, та анонсувала, що від імені молоді Київщини у цей день до меморіалу на Алеї Героїв у Переяславі ляже вінок квітів у пам’ять про тих полеглих захисників і захисниць, завдяки яким можливе наше життя нині.
Подальша програма дня була насичена і різнопланова, що дозволило кожному учаснику знайти для себе щось особливе. З темою «Молодь на захисті держави: військово-патріотичне виховання у роботі з молоддю» лектор, кандидат історичних наук, доцент кафедри публічного управління та адміністрування Вячеслав Редзюк розповів про сучасні підходи до формування патріотизму серед молоді та роль волонтерських ініціатив у захисті держави.
Також з темою «Історична пам’ять у формуванні національно-патріотичної свідомості» у онлайн-форматі виступила представниця Українського інституту національної пам’яті Галина Байкеніч. Серед іншого, вона поділилася думками про те, як збереження історичної пам’яті допомагає формувати національну ідентичність і згуртованість суспільства.
У свою чергу, арт-терапевт Роман Мотузок провів інтерактивну сесію «Мистецтво як спосіб психологічного розвантаження та самопідтримки», під час якої учасники спробували різноманітні методи мистецтва для подолання стресу, зокрема малювання та творчі вправи.
Після лекцій учасники зібралися для обговорення вражень, обміну думками та закріплення отриманого досвіду. Завершення дня відзначилося переглядом українського кіно, яке викликало жваве обговорення серед учасників.
День 3 (22 листопада 2024 року)
У крайній день заходу відбулася низка заходів, спрямованих на переосмислення української класики, утвердження національної ідентичності та подолання меншовартості, що століттями нав’язувалася українцям.
Лекцію «Грані діаманта української класики: розвінчування стереотипів та меншовартості українців» провів кандидат історичних наук, викладач кафедри публічного управління та адміністрування Олег Водяний. Лектор нагадав слухачам про багатогранність української класичної літератури, акцентуючи увагу на її універсальності, актуальності та значущості для світової культурної спадщини. Особливу увагу було приділено розвінчуванню міфів про нібито «вторинність» української культури. Слухачі дізналися, як класичні твори відображають багатство ментальності українців, їхню стійкість та прагнення до свободи.
Учасники продовжили роботу в рамках практичного блоку «Сучасна Україна та утвердження національної ідентичності через призму історії, культури, молодіжної роботи». У результаті спільної роботи були напрацьовані конкретні вектори реалізації проєктів у сфері української ідентичності на базі молодіжних організацій.
Фінальною частиною дня стало підведення підсумків. Учасники ділилися враженнями, висновками та пропозиціями, обговорювали можливі подальші кроки для втілення ідей, що виникли під час заходу та отримали свідоцтва.
Захід був організований Управлінням молоді та спорту Київської ОДА спільно з Київським обласним молодіжним центром та Університетом Григорія Сковороди в Переяславі. Це важливий крок у формуванні свідомої молоді, готової до активної участі в житті своєї країни та утвердженні її національної ідентичності.