З року в рік, 21 листопада, Університет Григорія Сковороди в Переяславі вшановує День Гідності та Свободи, як один із найважливіших днів новітнього етапу історії України – згадує Героїв двох революцій та російсько-української війни, схиляє голови в жалобі перед пам’яттю тих, хто повернувся «на щиті». Не став виключенням і сьогоднішній день, коли у холі головного корпусу університету зібралося сковородинівське товариство викладачів, співробітників, здобувачів, керівництва університету та гостей закладу.
На початку зібрання ведучий Олександр Молоткін наголосив, що цей день навічно нагадуватиме нам про буремні події двох революцій – Помаранчевої й Революції Гідності. Акцентував, що вони назавжди змінили нас і нашу історію, вплинули на історію Європи.
«Щороку ми згадуємо події, учасниками яких були і наші викладачі та студенти. Згадуємо, адже правда завжди робить нас сильними – це правда про найвизначніші події історії, яка робить нас сильнішою. Не даремно одне з гасел сьогоднішнього дня є надвичайно важливі слова – «Вистояли на Майдані – переможемо у війні», – зазначив ведучий, після чого присутні об’єднались у спільному виконанні Державного Гімну України.
Надалі до учасників зібрання звернувся ректор Університету Григорія Сковороди в Переяславі, безпосередній учасник подій Революції Гідності, заступник командира Переяславського ДФТГ №2 Віталій Коцур:
«Пригадалися сьогодні події Помаранчевої революції – тоді по-романтичному, як студент другого курсу, дивився на всі речі. Революція Гідності, з одного боку, стала проривом національної свідомості громадян і міжнародним визнанням, а з іншого – трагедією, адже загинуло досить багато молодих людей, Небесна Сотня. Згодом жертви помножила російсько-українська війна. Тому цей день не святковий чи трагічний, але особливий і пам’ятний, бо ми повинні пам’ятати про ті сторінки історії, які змінили на краще хід державотворчих процесів в Україні. Вони формували і формують українську націю. Усі ми, як учасники цих подій, всі свої знання і всю пам’ять повинні передавати молоді, яка, подекуди, не завжди має достеменне розуміння про них. І це свідчить про те, що ми маємо ще більше працювати над своєю колективною пам’яттю і поширювати ці знання. Згадаймо у цей день лідера переяславського Майдану Ярослава Потапенка, усіх тих студентів які зустрічають нас поглядом зі стелли пам’яті – їх значна частина з Майдану одразу ж пішла боронити Україну на Схід. Ці речі є трагічними для нас, але вони формують нашу стійкість і єдність. Ми єдині у прагненні не до якогось абстрактного миру, а перемоги. Повинні ще трішки над цим попрацювати, кожен на своєму рівні. У 2022 році ми не могли б подумати, що ті, хто, подекуди, не мав досвіду поводження зі зброєю нині збиватимуть десятки шахедів над нашим містом. Змінюючи себе, стаючими свідомішими і ідейнішими, ми змінюємо світ. Пам’ятаймо цей день і наших героїв!», – зазначив Віталій Вікторович.
Мала що сказати й заступник начальника управління – начальник відділу молодіжної політики та національно-патріотичного виховання Управління молоді та спорту Київської обласної військової адміністрації Світлана Назарук:
«Я вдячна, що ви тут, згадуєте про ці події і пам’ятаєте борців за сучасність України. За Україну – незалежну і свідому, і таку ж незалежну та свідому молодь, за наше майбутнє. Це майбутнє не є можливим без знань про наше історичне минуле. Знати минуле, поєднувати його з нашими національними цінностями, враховувати життя тих, які поклали його на благо нашої держави – це наш пріоритет сьогодні. Помаранчева революція показала нам, що зміни в країні можливі. Революція Гідності довела, що мирні зміни то вже не про Україну. Ми будемо боротися, це буде нелегко, але ми знаємо за що ми боремося. Майбутнє України самобутнє, незалежне і ідентичне!», – сказала Світлана Сергіївна, та анонсувала, що від імені молоді Київщини у цей день до меморіалу на Алеї Героїв у Переяславі ляже вінок квітів у пам’ять про тих полеглих захисників і захисниць, завдяки яким можливе наше життя нині.
Наприкінці зібрання присутні вшанувати пам’ять загиблих хвилиною мовчання, запаливши свічки та, зокрема, згадавши про випускників та здобувачів нашого університету, що полягли у горнилі цієї війни – на полі бою чи в тилу.
Нехай День Гідності та Свободи буде нагадуванням про наші цінності, що об’єднують нас та надихають на досягнення нових висот. Цей день є символом нашої віри у світле та вільне майбутнє. Будьмо відповідальними та вартими тих, хто нас захищає!
Захід незмінно було організовано соціально-гуманітарним відділом за інформаційної підтримки відділу інформаційних технологій та зв’язків з громадськістю Університету Григорія Сковороди в Переяславі.