На Київщині відучора розпочався Всеукраїнський семінар-тренінг «Фахівець у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності», спрямований на підвищення кваліфікації спеціалістів, які працюють у цій сфері.
Участь у відкритті взяли Голова Координаційної ради з питань утвердження української національної та громадянської ідентичності та Міністр Кабінету Міністрів України Олег Немчінов, заступник Міністра молоді та спорту України Андрій Чесноков та ректор Університету Григорія Сковороди в Переяславі Віталій Коцур.
Олег Немчінов привітав учасників та учасниць, зазначивши, що цей захід є результатом масштабної роботи Уряду України та Мінмолодьспорту з імплементації Закону «Про основні засади державної політики у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності». За його словами, підготовка фахівців та фахівчинь у цій сфері – важлива частина забезпечення національної безпеки нашої країни, особливо в умовах війни.
«Наявність фахівців та фахівчинь цього напряму дасть змогу побудувати ефективну систему виховання, спрямовану на національно-патріотичне, військово-патріотичне виховання та громадянську освіту населення», – підкреслив Міністр Кабінету Міністрів.
Андрій Чесноков наголосив на важливості програми, зазначивши, що успіх державної політики у сфері національної ідентичності залежить від професіоналізму та інституційної спроможності її фахівців та фахівчинь.
«Підготовлені за програмою фахівці та фахівчині вже активно працюють на різних рівнях, зміцнюючи національну ідентичність і розвиваючи громадянське суспільство. Це свідчить про практичну цінність та ефективність нашої з вами роботи», – додав заступник Міністра.
Віталій Коцур привітав учасників зібрання та зауважив, що в університеті постійно проводиться багато заходів для молоді, зокрема у аспекті утвердження національної та громадянської ідентичності. Триває взаємодія з органами місцевої та державної влади, але особливу гордість заклад відчуває тоді, коли йому вдається згуртувати всю Україну.
«Хочу відзначити відповідальність влади. Лише два місяці тому ми говорили на подібному заході у Дніпрі про імовірність проведення такого семінару-тренінгу, як вже маємо результат. Я думаю, його реалізація й надалі триватиме тут – у колисці формування української народності, в центрі творення української історії. Нам потрібно пронизати базову програму цими святими і важливими для українців речами. Маємо гарні місцеві традиції щодо цього, маємо відповідних партнерів. Якщо з 2014 року ми просто робили певні речі, то з 2022 року повністю переосмислили підходи до навчання, своєї безпеки та підготовки наших майбутніх випускників до роботи в умовах війни. Університет Григорія Сковороди в Переяславі готовий завжди долучатися до таких ініціатив, бо для нас це має велике значення», – зауважив Ректор.
Також, принагідно, учасники форуму мали змогу зустрітися з українською реп-дівою, представницею України на «Євробаченні-2024», зірковою випускницею Університету Григорія Сковороди в Переяславі Альоною Савраненко, відомої за псевдонімом alyona alyona.
Семінар триватиме чотири дні, впродовж яких учасники та учасниці ознайомляться з теоретичними та практичними аспектами формування національної ідентичності та громадянської свідомості. Приміром у понеділок, про Україну як демократичну соціально-правову державу, а також нормативно-правові засади державної політики у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності учасникам розповідав кандидат історичних наук, доцент кафедри загальної історії, правознавства і методик навчання Володимир Сіропол, а кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри політології Леся Коцур повела мову про національні інтереси та національну свідомість як основу активної громадянської позиції.
Сьогодні ж, у другий день проведення, увагу учасників, поза кількома екскурсіями, буде привернуто до наступних тем:
- Вплив війни на формування української національної та громадянської ідентичності / Протидія пропаганді та популяризація суспільно-державних (національних) цінностей (доктор філософії у галузі історії (PhD), доцент, доцент кафедри історії і культури України та спеціальних історичних дисциплін Руслана Потапенко);
- Сучасні форми, методи роботи з аудиторією у навчальному та виховному процесах щодо формування української національної та громадянської ідентичності (кандидат історичних наук, викладач кафедри публічного управління та адміністрування Олег Водяний);
- Державотворчий процес на теренах України: історія та сучасність (кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри історії і культури України та спеціальних історичних дисциплін Оксана Тарапон).
- Методи і форми національно-патріотичного виховання. (кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри політології Леся Коцур).
Реалізація подібних програм має на меті не лише розвиток компетенцій фахівців та фахівчинь, але й створення єдиної системи, яка стане запорукою стійкого ідентифікаційного фундаменту для всіх українців та українок.
Програму семінару розроблено Університетом Григорія Сковороди в Переяславі. Захід організовано Міністерством молоді та спорту України у співпраці з Управлінням молоді та спорту Київської ОДА та Університетом Григорія Сковороди в Переяславі.