У п’ятницю, 25 жовтня 2024 року, напередодні Дня української писемності та мови, українці в ювілейний, 25-й, раз поспіль написали Всеукраїнський радіодиктант національної єдності. Найбільший україномовний флешмоб об’єднав усі континенти. Долаючи повітряну тривогу, що пролунала в Україні під час диктанту, він в ювілейний, п’ятий раз, згуртував й близько сотні сковородинівців, які за чверть одинадцяту зібралися у конференц-залі імені Василя Сухомлинського.
Поки в прямому ефірі телеканалу «Суспільне Культура» тривали прямі включення, де кореспонденти спілкувалися з учасниками написання Радіодиктанту з різних міст України та світу, які зібралися, щоб написати його разом, на локації в Університеті Григорія Сковороди в Переяславі до присутніх звернулися Уповноважений із захисту державної мови в УГСП Максим Левченко, проректор з наукової роботи та інноваційної діяльності Василь Дудар та голова Наукового товариства студентів, аспірантів, докторантів і молодих вчених, керівниця відділу інформаційних технологій та зв’язків з громадськістю, які незмінно підтримують цю традицію, Оксана Луцик. Вони нагадали про те, що у цей день, долучаючи часові пояси та примхи, Всеукраїнський диктант національної єдності об’єднує увесь світ навколо України.
«Там, де панує українська мова і дух, ніколи не пройде чобіт ворога. Іншої перспективи, крім як української, у нас немає. Тому гуртуймося навколо нашої мови, підтримуймо «наступальну українізацію» не словом, а ділом!», – зауважив мовний омбудсмен закладу Левченко.
«Ставтеся до цього процесу щиро. Не задумуйтесь зайвий раз, пишіть так, як підказує ваша душа. Відчуйте себе, у цю мить, частиною української мовної традиції. Ми неодмінно переможемо у цій війні. Слава Україні!», – наснажив проректор Дудар.
Після цього, увага присутніх була прикута до трансляції, де розпочався зв’язок лінією фронту до Радіодиктанту приєдналися військовослужбовці 68-ї окремої єгерської бригади. У етері до українців звернувся боєць з позивним «Трай»: «Радіодиктант для нас це об’єднавчий фактор, це надає нам силу боротися далі»
Надалі у залі під тиском десятком ручок зашурхотів папір – сковородинівці разом зі всією країною та усім світом почали нотувати текст Радіодиктанту, який зачитав поет, нині військовий, Павло Вишебаба. Варто зауважити, що цьогорічний диктант називався «Магія голосу», а авторкою тексту стала письменниця Оксана Забужко. Напередодні вона розповідала, що текст є своєрідним привітанням для «Українського Радіо», яке цьогоріч святкує ювілей – 100 років. Авторка додала, що працювала над «Магією голосу» 3 тижні, а найважче їй було створити «цільний, осмислений, зв’язний і розмаїтий текст», який би відповідав необхідному стандарту й визначеному обсягу. Однак написання цього тексту видалось для письменниці складним завданням. Вона навіть зазначила, що це як «бігти стометрівку із гирями на ногах».
У процесі написання диктанту в Україні, навіть, оголосили масштабну повітряну тривогу через зліт російського МІГ-31К. Втім, це не завадило одвічній мовній імпрезі відбутися успішно та згуртувати усіх навколо спільної дії.
По завершенню написання, вже традиційно, його прокоментувала незмінно присутня на подіях цього формату кандидат філологічних наук, доцент кафедри української лінгвістики і методики навчання Людмила Довбня. Зауважила, що цьогоріч, на відміну від певних попередніх диктантів, організатори врахували її одвічне побажання, що супроводжувало підсумки кількох минулих диктантів – у 2024 році повний текст нарешті перечитали після написання. Також філологиня відмітила, що як Оксана Забужко перевірила українців та світ на знання правил української мови, так і читцю Павлу Вишебабі вдалося вміло прочитати написане. Надалі незмінно проаналізувала найсуперечливіші фрагменти тексту, які могли викликати найбільше питань у тих, хто його писав.
Зауважимо, що традиційно усі охочі можуть надіслати написаний диктант на перевірку його організаторам. Для цього текст можна відправити онлайн або офлайн.
- Щоб відправити роботу онлайн, текст треба сфотографувати або відсканувати й у форматі jpg, png, jpeg, tiff, pdf відправити його на електронну скриньку rd@ukr.radio до 11:00 28 жовтня.
- Паперового ж листа можна відправити на адресу: м. Київ, вул. Хрещатик, 26, 01001. Штемпель на листі має бути датований не пізніше 27 жовтня.
- Окрім цього, можна скористатися формою «Надіслати текст на перевірку» на сайті «Українського радіо».
Текст для перевірки оприлюднять 28 жовтня об 11:00 на сайті «Українського радіо» та «Суспільне Культура». Після цього жодні роботи до перевірки не приймаються.
Результати радіодиктанту оголосять після того, як комісія опрацює і перевірить всі отримані листи. Точна дата буде оголошена згодом. Сподіваємося, серед тих, хто найкраще написав диктант, будуть й імена сковородинівців.
Організатори заохочують публікувати фото або відео з написання радіодиктанту у соцмережах із гештегами #пишеморазом, #радіодиктант2024
Написання радіодиктанту – це традиція, якою ми засвідчуємо свою шану і повагу до одного з найголовніших символів української держави, української мови. Мова країни, яка чинить опір російському окупанту, це – мова незламних. І дійсно, цитуючи авторку Радіодиктанту, Оксану Забужко, нашого голосу більше нікому й ніколи не вимкнути, не заглушити!
Нагадаємо, що Всеукраїнський радіодиктант національної єдності започаткований командою Українського радіо у 2000 році для об’єднання навколо мови. Відтоді він відбувається щороку і вже став найбільшим україномовним флешмобом, який об’єднує українців і знавців української мови по всьому світу.
Сковородинівці долучилися до акції «Щоденники стійкості» від Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?»
Слід зауважити, що у 2024 році організатори, у партнерстві з Всеукраїнською програмою ментального здоров’я «Ти як?» – ініціативою першої леді Олени Зеленської, закликали українців, відразу після написання Радіодиктанту національної єдності, долучитись до проєкту «Щоденники стійкості». Їх створено, щоб голоси українців лунали і особистісні історії збиралися у загальнонаціональну мозаїку стійкості. Спецпроєкт стартував 25 жовтня 2024 року відразу після Радіодиктанту національної єдності. Українці у різних куточках світу змогли на хвилину зупинитися, порефлексувати та поділитися своїми історіями.
Проєкт заохочує людей писати про пережите. Адже ментальна практика записування переживань і думок на папері має терапевтичний ефект і допомагає вивільнити емоційне навантаження, проаналізувати ситуації та знайти конструктивні рішення.
Детальніше про участь у проєкті, у другій частині заходу, сковородинівцям розповіла консультант Переяславської громади з ментального здоров’я, кандидат психологічних наук, доцентка, завідувачка кафедри практичної психології Університету Григорія Сковороди в Переяславі Вікторія Вінс.
«Кожен, хто хоче долучитися до проєкту «Щоденники стійкості», має нагоду написати власну історію, згадати той самий день, коли точно зрозумів/-ла, що́ йому / їй дає сили й допомагає знаходити світло посеред темряви. Ми запрошуємо вас написати кілька речень про себе, про те, що вам допомагає триматися. Адже сам процес ословлення надає наснаги, допомагає переосмислити себе, свої потреби і бажання, допомагає бути стійкими у складні моменти», – додала Вікторія Анатоліївна.
Долучитися до проєкту може кожен і кожна. Для цього потрібно завантажити свою історію на спеціальну сторінку «Щоденники стійкості» на платформі «Ти як?» Всеукраїнської програми ментального здоров’я. Крім того, можна розповісти про цю сторінку у соцмережах – так друзі дізнаються про онлайн-архів і теж зможуть поділитися своїми емоціями і досвідом.
Варто зауважити, що унікальний досвід однієї людини може стати опорою для іншої. Ті, хто наразі відчувають розгубленість та потребують підтримки, можуть надихнутися історіями інших людей та отримати заряд теплої мотивації.
Головне пам’ятати: немає неважливих історій. Українців закликають ділитися історіями про те, що справді надихає: обійми рідних, зустріч із друзями чи кіт, який мешкає у квартирі на першому поверсі й визирає на вулицю, даруючи настрій на весь день. Улюблене лате у кав’ярні біля дому. Адже саме щоденні миті радості допомагають триматися й жити.
«Наша сила в історіях, які ми бережемо у собі. Саме час конвертувати їх у слова. Адже письмо – один з ефективних методів самотерапії, що покращує ментальне та фізичне здоров’я, допомагає впоратися з пережитим, знизити загальний рівень стресу. Рефлексуючи над пережитим, можна перезавантажити внутрішній компас та віднайти ресурси рухатися далі», – закликають ініціатори.
Долучайтеся до спецпроєкту, і нехай ваша історія стане частиною національної мережі підтримки.
Нагадаємо, що минулоріч до Радіодиктанту національної єдності – 2023 долучилось понад півмільйона людей на платформі Суспільного та півсотні здобувачів та викладачів Університету Григорія Сковороди в Переяславі. Авторкою тексту Радіодиктанту була поетеса, перекладачка, авторка прозових творів, лауреатка Шевченківської премії Катерина Калитко. Читав Радіодиктант актор і театральний режисер Олексій Гнатковський. Близько 20 тисяч листів надійшло на перевірку, а переможцями стали сім осіб.