Університет Григорія Сковороди в Переяславі > Публікації > Новини > На базі УГСП відбувся XІІІ Всеукраїнський історико-культурологічний форум «Сікорські читання»

У середу, 23 жовтня 2024 р., в Університеті Григорія Сковороди в Переяславі втринадцяте пройшов Всеукраїнський історико-культурологічний форум «Сікорські читання». Цей традиційний захід щороку об’єднує когорту людей дотичних до вивчення та збереження нашої культурної спадщини.

Завдяки цьому зібранню, яке традиційно приймає у своїх стінах університет разом з постійним співорганізаторами – Національним історико-етнографічним заповідником «Переяслав» та Національною спілкою краєзнавців України, – діячі культури, науковці, митці, освітяни, студентська молодь та широка громадськість мають нагоду вшанувати пам’ять відомого музейного діяча Героя України Михайла Івановича Сікорського (1923–2011).

Урочиста частина цьогорічного зібрання відбулася у конференц-залі імені Василя Сухомлинського. На початку прозвучав Державний Гімн України, після чого усі присутні вшанували пам’ять полеглих співгромадян у російсько-українській війні. За багаторічною традицією робота форуму розпочалася з прослуховування однієї з улюблених пісень М. І. Сікорського «Сіла птаха» та переглядом документальних світлин.

З вітальними промовами до учасників цьогорічних «Сікорських читань» звернулися: ректор університету доктор історичних наук, кандидат політичних наук, професор, почесний краєзнавець України Віталій Коцур; голова організаційного комітету форуму, доктор історичних наук, професор, академік НАПН України, заслужений працівник освіти України, заступник голови Національної спілки краєзнавців України, почесний краєзнавець України Віктор Коцур; голова Національної спілки краєзнавців України, доктор історичних наук, професор, член-кореспондент Національної академії наук України, почесний краєзнавець України Олександр Реєнт; генеральний директор Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав», кандидат історичних наук, доцент Олексій Лукашевич й заступниця міського голови м. Переяслав Оксана Степаненко. У своїх виступах вони підкреслили значення постаті Михайла Сікорського для сучасників та нащадків, наголосили на важливості вивчення та збереження зібраного ним спадку, вказали на перспективи подальшого розвитку історико-культурної галузі.

Починаючи з 2012 р. щорічно в межах форуму відбувається вручення Премії імені Героя України Михайла Івановича Сікорського Національної спілки краєзнавців України. Лауреатами 12-го вручення стали двоє осіб:

Куций Степан Юхимович – скульптор, член Національної спілки художників України (1989), Заслужений художник України (2007), Почесний громадянин міста Переяслава (2012). Упродовж 1991–2020 рр. він був директором Переяславської дитячої художньої школи. З 1993 р. працював викладачем кафедри мистецьких дисциплін ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди».

Значна кількість творів С. Ю. Куцого присвячена образам та видатним постатям, що пов’язані з Україною та Переяславщиною, – ним створено галерею скульптурних погрудь визначних діячів, що здійснили вагомий вплив на українську історію та культуру. Вони представлені в екстер’єрі м. Переяслава, низка робіт експонуються в Національному історико-етнографічному заповіднику «Переяслав» та Університеті Григорія Сковороди в Переяславі. Також твори С. Ю. Куцого зберігаються в музеях України: Хмельницький художній музей, Кременецький художній музей, Черкаський художній музей, Запорізький художній музей, Чигиринський історико-культурний заповідник.

Куций С. Ю. є співавтором і розробником художнього проєкту сучасного герба та прапора м. Переяслава. У 2023 р. до 100-річчя Героя України М. І. Сікорського С. Ю. Куцим було створено його пам’ятник та бронзовий портретний рельєф.  На цей час працює у майстерні Національної спілки художників України (м. Київ).

Цепенда Ігор Євгенович – вчений, дипломат. Професор (2011). У 1988 р. працював на посаді вчителя історії ЗОШ №21 м. Івано-Франківська. У 1990–1993 рр. навчався в аспірантурі на кафедрі політичної історії Київського державного педінституту імені М. Горького та на кафедрі історії України Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. У 1993–1996 рр. працював у Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника на посадах: асистента, доцента кафедри історії України, заступника декана юридичного факультету.

У 1996 р. перейшов на дипломатичну роботу, працював другим та першим секретарем Посольства України в Республіці Польща. У 1999–2002 рр. навчався у докторантурі Інституту політичних і етнонаціональних досліджень НАН України. У 2002–2006 рр. працював на посадах першого секретаря, радника з політичних питань, Тимчасового повіреного в справах України в Республіці Польща. З вересня 2006 р. – проректор з міжнародного співробітництва Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, професор кафедри міжнародних відносин.

У 2012–2024 рр. – ректор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. Автор понад 70 наукових публікацій з історії українсько-польських відносин ХХ століття та сучасних двосторонніх взаємин України і Польщі.

Було відзначено, що Премія, вручена головою НСКУ Олександром Реєнтом Степанові Куцому, стала ювілейною – п’ятдесятою в переліку відзнак. Наголосимо, що другий лауреат не зміг бути присутнім, тому особисте вручення йому нагороди відбудеться дещо згодом.

Головним науковим майданчиком форуму стала І Всеукраїнська наукова конференція «Україна в культурно-історичних процесах минулого і сьогодення». Цей формат став цьогорічним нововведенням, він змінив традиційний круглий стіл «Краєзнавство Переяславщини: події, проблеми, постаті», який відбувався в межах зібрання, починаючи з 2013 р. Відомо, що перша писемна згадка етноніму «Україна», яка відноситься до 1187 р., безпосередньо пов’язана з Переяславом, тож співорганізаторами невипадково було запропоновано означену тему. До програми конференції заявилися 115 учасників, доповіді яких було розділено на пленарне засідання та 5 секційних напрямків: «Історія та археологія», «Краєзнавство», «Етнологія, культурологія та релігієзнавство» «Музейна справа та пам’яткознавство».

З нагоди 65-річчя академіка Віктора Коцура одна з секцій була присвячена його постаті – «Академік Віктор Коцур – талановитий вчений, педагог, громадський діяч». Представницький рівень конференції засвідчила участь у її роботі 16 докторів наук та 41 кандидата наук. Активну участь у заході взяли музейні працівники, аспіранти та студенти. Загалом до програми було подано 107 тем доповідей. Географія доповідачів охопила міста: Переяслав, Київ, Ізмаїл, Черкаси, Кропивницький, Рівне та Кам’янець-Подільський.

Також учасники та гості цьогорічних «Сікорських читань» мали нагоду ознайомитися з багатьма мистецькими та іншими творчими проєктами, що сформували спільний культурно-науковий простір. Зокрема організаторами було підготовлено музичну програму «Чудотворцю музейної справи» (Тетяна Мартинюк, Алла Захарченко і Олена Ткаченко), презентацію художніх робіт «Мистецький вернісаж» (Наталія Ігнатенко): творчі виставки «Мальовнича Україна. Етюди Переяслава» (Роман Мотузок), «Світ стародавнього мистецтва Переяславщини: виставка народних рушників, традиційної української хустки та кераміки» (Ольга Стрілець, Марта Генесіран), «Гармонія народних орнаментів регіонів України» (Оксана Лєбєдєва, Віктор Смірнов), «Техніки плетіння в сучасному етнодизайні» (Інна Рубан), «Мистецтво української ляльки-мотанки» (Олена Хайнюк), виставково-презентаційний проєкт «Простір особистості»: книжкова виставка «Наукові обрії В. П. Коцура» (Інна Корж), книжкова виставка «Краєзнавство Переяславщини» й творча інсталяція «Музейний всесвіт Михайла Сікорського» (Ольга Шкира).

Засновники та організатори форуму щиро дякують усім, хто долучився до проведення заходу з нагоди 101-ї річниці з дня народження Героя України Михайла Івановича Сікорського та висловлюють надію на подальшу плідну співпрацю.

 

Тарас Нагайко
к.і.н., завідувач НДВ історичного краєзнавства НІЕЗ «Переяслав», організатор заходу

Лого університету Синє
ОПУБЛІКОВАНО

Пресслужба Університету Григорія Сковороди в Переяславі 

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі, дозволяється за умови посилання на uhsp.edu.ua. При копіюванні матеріалів порталу для інтернет-видань обов’язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.

ФОТОГРАФ: ІРИНА СЕРЕДА

Відділ інформаційних технологій та зв’язків з громадськістю

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі, дозволяється за умови посилання на uhsp.edu.ua. При копіюванні матеріалів порталу для інтернет-видань обов’язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.

Перейти до вмісту