В УГСП відбулося щорічне засідання наглядової ради: заслуховували та аналізували діяльність закладу за рік

Університет Григорія Сковороди в Переяславі > Публікації > Новини > В УГСП відбулося щорічне засідання наглядової ради: заслуховували та аналізували діяльність закладу за рік

У вівторок, 20 травня 2024 року,  у конференц-залі імені В.О. Сухомлинського відбулося засідання наглядової ради Університету Григорія Сковороди в Переяславі. Задля безпеки учасників та з огляду на ситуацію в країні, захід вдруге поспіль відбувся у змішаному форматі – передбачало як очну, так і дистанційну участь.

Наглядова рада УГСП – консультативно-дорадчий орган, який сприяє розв’язанню перспективних завдань розвитку університету, залученню фінансових ресурсів для забезпечення його діяльності з основних напрямів розвитку і здійснення контролю за їх використанням, ефективній взаємодії ЗВО з державними органами та органами місцевого самоврядування, науковою громадськістю, суспільно-політичними організаціями та суб’єктами господарської діяльності в інтересах розвитку та підвищення якості освітньої діяльності і конкурентоспроможності закладу вищої освіти, здійснює громадський контроль за його діяльністю тощо.  Також, відповідно до ст. 37 Закону України «Про вищу освіту» Наглядова рада закладу вищої освіти  здійснює нагляд за управлінням майном закладу вищої освіти, додержанням мети його створення.

Наглядова рада діє відповідно до Закону України «Про вищу освіту» (ст.37), Статуту Університету Григорія Сковороди в Переяславі (розділ 4.4.) та Положення про Наглядову раду Університету Григорія Сковороди в Переяславі (від 30.08.2021р.). До її складу, затвердженого наказом МОН України від 01.02.2022р. №84, входять: Кремень Василь Григорович – голова Наглядової ради (президент НАПН України); Топузов Олег Михайлович – заступник голови Наглядової ради (віце-президент НАПН України, директор Інституту педагогіки НАПН України); Юрковська Олена Юріївна – секретар Наглядової ради (Герой України, багаторазова чемпіонка Паралімпійських ігор); Матіос Марія Василівна – членкиня Наглядової ради (письменниця, лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка); Рафальський Олег Олексійович – член Наглядової ради (віце-президент НАН України, директор Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф.Кураса НАН України); Реєнт Олександр Петрович – член Наглядової ради (заступник директора з наукової роботи  Інституту історії України НАН України) й Саулко Вячеслав Володимирович – член Наглядової ради (міський голова м. Переяслав).

Засідання наглядової ради відбувалося під головуванням Василя Кременя, який під час привітального слова нагадав про те, хто входить до складу Наглядової ради УГСП, ознайомив присутніх із порядком денним та регламентом роботи.

«Проводимо це засідання в складний для України час – час російсько-української війни, час абсолютно безпідставного вторгнення російських загарбників на нашу територію. У час коли Збройним Силам України, при недостатності зброї та ряді інших обєктивних причин, доводиться в дуже складних умовах обороняти нашу Батьківщину. Але і ми з вами, і увесь народ переконані в тому, що Україна переможе і зможе вийти на достатньо гарні, для майбутнього України, умови. Ми цього бажаємо», – зауважив Василь Григорович та додав, що перед початком зібрання він переглянув оновлену інфраструктуру університету, зокрема сховища та аудиторії. Підкреслив, що побачене справило на нього дуже гарне враження – за його словами, університет ефективно працює в умовах, які склалися. Забігаючи наперед, підтвердження цих слів знайшло своє відображення у подальших промовах.

Ректор Університету Григорія Сковороди в Переяславі Віталій Коцур під час вітального слова коротко розповів про виконання закладом ключових показників ефективності діяльності Університету Григорія Сковороди в Переяславі в період воєнного стану:

«Хочу наголосити на університетському поступі, адже ми з педагогічного закладу вищої освіти поступово, з кожним роком, все більше трансформуємося у класичний заклад з новими освітніми програмами, новими підходами, концепціями і баченнями розвитку нашого університету. Ми чітко усвідомлюємо виклики, перед якими стоїмо – це і війна, і загальнодержавна ситуація що відображається на розвитку освіті. Нині ми маємо максимально відповідати усім вимогам, які дозволять нам розвиватися і рухатися у тому ключі, де ми зможемо показувати гарні якісні і кількісні показники. Університет – це не тільки місце, де надають якісні освітні послуги, а й, по суті, є містоутворюючим. Ми усі тут тісно співпрацюємо – з міською владою, з НІЕЗ «Переяслав». Лише вона сприяє розвитку нашого університету», – розпочав свій виступ Віталій Вікторович та, надалі зупинився, на загальних показниках закладу: контингенті здобувачів та результатах вступних кампаній у динаміці останніх років, співвідношенні здобувачів вищої освіти денної та заочної форм навчання за освітніми рівнями бакалавр і магістр за останні три роки та їх розподілі за гендерним співвідношенням й денною/заочною формами навчання, статусом учасника бойових дій та ВПО. Потім Коцур вів мову про забезпечення освітнього процесу працівниками, навчальними аудиторіями та іншими показниками, які свідчать про невпинний розвиток та прогрес закладу. Наостанок ректор говорив про виконання цільових показників керівником закладу вищої освіти.

Одним із головних показників стабільної діяльності університету є його фінансово-економічна життєдіяльність, особливо під час воєнного стану, про яку доповідала головний бухгалтер Олена Йосипенко. У своєму виступі вона розповідала про фінансово-господарську діяльність університету у частині прибутків та витрат, навела динаміку фінансового стану закладу за останнє десятиріччя та інші вагомі цифри, які свідчать про успіхи закладу.

Про організацію освітнього процесу та активності університету під час російсько-української війни надалі йшлося у виступі проректора з навчально-методичної роботи Вячеслава Різника. Найперше він нагадав, що місія УГСП полягає у служінні суспільству через забезпечення якісної підготовки кваліфікованих фахівців. Візія закладу – інноваційна, якісна та доступна освіта що забезпечує розвиток потенціалу особистості.

«Університет Григорія Сковороди в Переяславі – містоутворюючий ЗВО, який є не лише осередком освіти і науки, але й  центром підтримки, професійного розвитку, інтелектуального, культурного та всебічного зростання особистості та розвитку  регіону. В УГСП крім освітньої, наукової, міжнародної роботи налагоджено широкі можливості для розвитку особистості та підтримки. Реалізується низка проєктів: волонтерський корпус, центр ветеранського розвитку, центр освіти та піклування про дітей дошкільного віку, «Відкритий університет», «Платформа можливостей», «Клуб випускників університету», курси з вивчення мов, спортивні секції, мистецькі студії тощо.

У своїй діяльності Університет Григорія Сковороди в Переяславі передусім сповідує принцип збереження життя, здоров’я учасників освітнього процесу та усебічної підтримки.  Освітній процес відбувається у дві зміни за змішаною формою (очно та з використанням дистанційних технологій навчання). Площі укриття розширено до 1356 м2. Налагоджено комунікацію у цифровому просторі, надано доступ до різноманітних цифрових ресурсів, масових курсів онлайн освіти, реалізовано програми академічної мобільності. Велика увага  приділяється започаткуванню нових та модернізації існуючих освітніх програм, їх практичній спрямованості, розвитку «soft skills», навичок роботи з дедлайнами, комунікативних умінь, підтримці усіх осіб, які того потребують», – зауважив Вячеслав Володимирович та, надалі, повів мову про академічну спільноту, акредитації освітніх програм, фінансування, результати формульного розподілу, готовність закладу до імплементації законодавства, стратегічні завдання, оперативні цілі та багато іншого.

Про наукову та інноваційну діяльність університету доповів проректор з наукової та інноваційної діяльності Василь Дудар. Насамперед у його виступі йшлося про публікаційну активність науково-педагогічних працівників УГСП, наукові видання включені до наукометричних баз категорії «А» та «Б», наукові конференції проведені в університеті, показники рейтингів та перспективи їх зростання.

Про міжнародну та проєктну діяльність університету доповідала проректор з міжнародної та проєктної діяльності Оксана Ковтун. У своєму виступі вона розповіла про набутки Проєкту Erasmus+ KA2 «Центри сертифікації викладачів: інноваційні підходи до досконалості викладання» й результати проєкту «Utterly», у рамках якого академічною групою проєкту в УГСП розроблено 6 курсів досконалості викладацької майстерності. Також у виступі Оксани Анатоліївни йшлося про проєкт «Solidarity with Ukraine – European Universities», в рамках якого з січня 2023 року УГСП долучився до низки міжнародних шкіл. Натомість проєкт «Управління інтернаціоналізацією та німецько-українське академічне співробітництво» покликаний задовольнити потреби українських закладів вищої освіти з різним рівнем досвіду у царині інтернаціоналізації, надати допомогу в створенні чи модернізації стратегії інтернаціоналізації з метою її впровадження і постійного розвитку.

«Основною метою проєкту в нашому університеті є «інтернаціоналізація знизу», що успішно впроваджено шляхом введення посади заступників з міжнародної і проєктної діяльності у структурних підрозділах. У межах проєкту у вересні 2023 року університет долучився до 33 щорічної EAIE конференції і виставки (Роттердам, Нідерланди), де представили університет і вищу освіту України загалом, налагодили нові партнерства», – підкреслила Оксана Ковтун.

Також у виступі йшлося про проєкт «Інноваційний університет і лідерство. Фаза VI: Моделі академічної автономії та університету в навчанні впродовж життя», мета якого – впровадження в українську вищу школу сучасних моделей інтернаціоналізації і академічної автономії. Разом з тим, на базі Університету ім. Т.Г. Масарика за фінансування Чеської агенції розвитку триває спіпраця з посилення можливостей ЗВО педагогічного спрямування в Україні. Поза попередніми здобутками, вже незабаром відбудеться поїздка групи з 5 осіб до Трускавця, де пройде очна зустріч за тематикою «Методи вирішення проблемної поведінки у школі».

Також проректорка зауважила, що за звітний період УГСП подано заявки на конкурс програми Еразмус+: напрямку Жан Моне – 12 заявок, напрямку КА2 – 6 заявок, напрямку КА1 – 1 заявка, напрямку КА1 Молодь – 4 заявки, заявки на конкурс УКФ – 1 заявка, заявки на конкурс UNESСO – 1 заявка. Також триває співпраця з Zhiqiu Education Technology (Ningbo) Co., Ltd. Основний напрямок взаємодії – популяризація УГСП в Китайській Народній Республіці та прийом громадян Китаю на навчання в наш університет. Разом з тим, УГСП є частиною SALTO-YOUTH, триває співпраця з Стамбульським фондом науки і культури й Університетом Сент-Лео (Флорида), зокрема з Сергієм Борисовим. Заклад виступає членом наступних асоціацій: IFSSO – Міжнародної федерації соціальних наук, президентом якої є Хакан Гюлерче, APCDA – The Asia Pacific Career Development Association.

«На базі університету активно діє система навчання упродовж життя для іноземних партнерів, що забезпечується діяльністю Інституту міжнародної освіти та співпраці з бізнесом. На базі нього започатковано проведення курсів за різноманітними напрямами для закордонних партнерів (КНР). Мова проведення – англійська. Початок проведення таких курсів заплановано найближчим часом», – сказала насамкінець промови Оксана Анатоліївна.

На завершення зустрічі заключні виступи мали члени Наглядової ради, зокрема схвально відгукнувся про роботу закладу її член, голова Переяславської міської територіальної громади Вячеслав Саулко:

«Як міський голова я хотів би зазначити, що нині світ знає про Переяслав не лише з точки зору історії, а й завдяки нашій освітній візитівці – Університету Григорія Сковороди. Я з гордістю фіксую, яких обертів набирає його діяльність навіть в умовах війни – він воістину виправдовує не лише статус містоутворюючого закладу, а й, як на мене, об’єднує навколо себе усіх найвідоміших українців. І в цьому залі, я переконаний, теж сидить еліта нашої нації. Ви робите надзвичайно важливу справу навчаючи наших дітей – майбутніх висококласних фахівців. Ви стали нашим центром опору у перші ж години повномасштабної російської агресії, і гордо продовджуєте це робити й надалі. Сковородинівці – від студентів до викладачів і деканів, одними з перших взяли до рук зброю і були готові зустрічати ворога коли він був за лічені десятки кілометрів звідси. Я бачу їх в цьому залі, і дякую їм. Я не уявляю своєї роботи без нашої співпраці. Врешті, нині ви найбільші платники податків в нашій громаді. Тримайте свою першість і надалі. Честь вам, і слава!»

Наостанок відгук про роботу закладу за звітний рік та кінцеву оцінку надав президент НАПН України, голова Наглядової ради Василь Кремень:

«З всього почутого і побаченого робимо висновок, що університет потужно працює. Приємно відмітити приріст кількості студентів, яку вам вдалося наростити навіть за цих складних умов. Хочу відмітити фінансово-економічну діяльність – ви справжні господарі. Вам вдається проводити навчальний процес, поєднувати його з різними ініціативами. Науково-інноваційна та міжнародна діяльність теж достатньо вражаюча – ви маєте багато програм і співпраць. Хочу щиро сказати – УГСП працює, і ви маєте своє обличчя. Я ще раз переконався у правильності нашої позиції, де ми говоримо про містоутворюючі, історичні університети – ваш, у Глухові, в Ніжині, в Ізмаїлі, в Мелітополі, інших містах. Підсумовуючи, від імені всіх членів Наглядової ради хочу ствердити, що діяльність Університету Григорія Сковороди в Переяславі і його керівника Віталія Коцура є задовільною і позитивною. Підтримуємо це більшістю голосів!».

Довідково. Відповідно до ст. 37 Закону України «Про вищу освіту» Наглядова рада закладу вищої освіти здійснює нагляд за управлінням майном закладу вищої освіти, додержанням мети його створення.

Наглядова рада сприяє розв’язанню перспективних завдань розвитку університету, залученню фінансових ресурсів для забезпечення його діяльності з основних напрямів розвитку і здійснення контролю за їх використанням, ефективній взаємодії ЗВО з державними органами та органами місцевого самоврядування, науковою громадськістю, суспільно-політичними організаціями та суб’єктами господарської діяльності в інтересах розвитку та підвищення якості освітньої діяльності і конкурентоспроможності закладу вищої освіти, здійснює громадський контроль за його діяльністю тощо.

Члени Наглядової ради мають право:

  • брати участь у роботі вищого колегіального органу громадського самоврядування закладу вищої освіти з правом дорадчого голосу;
  • брати участь у визначенні стратегії розвитку закладу вищої освіти та контролювати її виконання;
  • сприяти залученню додаткових джерел фінансування;
  • аналізувати та оцінювати діяльність закладу вищої освіти та його керівника;
  • контролювати виконання кошторису та/або бюджету закладу вищої освіти і вносити відповідні рекомендації та пропозиції, що є обов’язковими для розгляду керівником закладу вищої освіти;
  • вносити засновнику закладу вищої освіти подання про заохочення або відкликання керівника закладу вищої освіти з підстав, визначених законом;
  • здійснювати інші права, визначені установчими документами закладу вищої освіти.

АВТОР: МАКСИМ ЛЕВЧЕНКО

Відділ інформаційних технологій та зв’язків з громадськістю

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі, дозволяється за умови посилання на uhsp.edu.ua. При копіюванні матеріалів порталу для інтернет-видань обов’язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.

ФОТОГРАФ: ІРИНА СЕРЕДА

Відділ інформаційних технологій та зв’язків з громадськістю

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі, дозволяється за умови посилання на uhsp.edu.ua. При копіюванні матеріалів порталу для інтернет-видань обов’язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.

Перейти до вмісту