Музей Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету імені Григорія Сковороди є структурним підрозділом університету, що збирає, зберігає та експонує предмети, які не лише ілюструють історію створення закладу, а й відображають процес розвитку освіти у Переяславі.
Історія музею університету
Музей освіти та історії відчинив свої двері у 1996 році на честь першого ювілею навчального закладу. Були представлені експонати, що ілюстрували передумови створення інституту, педагогічний колектив, різноманітні здобутки та відзнаки за перші 10 років існування інституту. Для експозиції було виділено одну з аудиторій центрального корпусу на другому поверсі. Згодом, коли вищий навчальний заклад готувався до святкування 15-ї річниці існування та відзначення важливої події – присвоєння йому статусу університету, – з ініціативи ректора Віктора Петровича Коцура, та за безпосередньої участі доцентів Анатолія Олександровича Іваненка та Олександра Володимировича Колибенка була проведена реекспозиція музею. Провідним задумом оновлення експозиції стало висвітлення більш ніж трьохсотрічної традиції неперервного освітнього процесу на Переяславщині: від Духовної школи, що діяла при Переяславській єпархії у XVIII ст. до сучасного університету.
Експозиція музею побудована за тематичним планом складається із чотирьох основних розділів:
1) освіта Переяславщини XVIII ст.;
2) освіта Переяславщини періоду XIX – початку XX ст..;
3) освіта Переяславщини у період радянської влади;
4) історія розвитку Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету з 1986 року по теперішній час.
Кожен з перших трьох розділів розповідає про навчальні заклади, що функціонували на території Переяслава у зазначені періоди, та про видатних особистостей, що тут навчались. Четвертий, найбільший за обсягом розділ музею, що стосується історії розвитку нашого навчального закладу, представлений чотирма напрямами: історія університету, навчальний процес, наукова діяльність, міжнародна діяльність. Серед експонатів розміщені фотохроніка створення університету, нагороди університету з виставок освіти вищих навчальних закладів України, а також нагороди та почесні відзнаки викладачів та студентів за результати наукової та спортивної діяльності. Особливою гордістю музею є колекція скульптур краєзнавчого типу, створена доцентом кафедри мистецтвознавства, директором дитячої художньої школи Степаном Юхимовичем Куцим. Серед них бюсти таких визначних постатей, як Григорій Савич Сковорода, Михайло Іванович Сікорський, Марія Пантелеймонівна Буряк.