Куйбіда
Віктор Віталійович
заслужений працівник освіти України, декан факультету фізичної культури, спорту і здоров’я, кандидат біологічних наук, доктор історичних наук, професор кафедри природничих дисциплін і методики навчання
Куйбіда
Віктор Віталійович
заслужений працівник освіти України, декан факультету фізичної культури, спорту і здоров’я, кандидат біологічних наук, доктор історичних наук, професор кафедри природничих дисциплін і методики навчання
ГРАФІК КОНСУЛЬТУВАННЯ:
четвер: 1310-1500
кабінет № 301
(корпус № 1, поверх № 3)
КОНТАКТНА ІНФОРМАЦІЯ:
kafbiology@ukr.net; ifvip2011@ukr.net
ID НАУКОВЦЯ:
Orcid ID: 0000-0001-5865-1306
Google Scholar
Scopus Author ID: 6506636554
ResearcherID: AAF-7867-2020
Біографічні відомості. Народився 7 вересня 1959 року в с. Біляни-Шаргородські, Чернівецького; пізніше Могилів-Подільського району; нині знову Чернівецького р-ну, Вінницької області. Батьки: Куйбіда Віталій Ларіонів (20.03.1933 р. н.) – комбайнер та Куйбіда Онися Станіславівна (09.05.1942 р. н.) – колгоспниця.
Навчання. У 1976 р. завершив навчання у Білянській середній школі й поступив на природничий факультет Уманського державного педагогічного інституту ім. П. Г. Тичини. У період навчання був Ленінським стипендіатом, призером Всеукраїнської олімпіади з біології серед студентів ВНЗ України (3 місце), переможцем у Всеукраїнської олімпіади з біології серед студентів педагогічних університетів України, призером Всеукраїнського конкурсу наукових робіт з політекономії. Здобув спеціальність «Біологія з додатковою спеціальністю основи сільського господарства» та кваліфікацію вчителя біології і основ сільського господарства та звання вчителя середньої школи в 1981 р. (диплом з відзнакою Г-II № 045982 від 25 червня 1981 р.). З 1982 по 1985 рр. навчався в аспірантурі Київського державного університету ім. Т. Г. Шевченка на кафедрі генетики та молекулярної біології й обіймав посаду молодшого наукового співробітника.
Тема кандидатської дисертації: «Роль системи циклічних нуклеотидів в механізмі дії фенілімідазотіазолу», захищено у спеціалізованій раді Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка в 1985 р. за спеціальністю «Біохімія».
Тема докторської дисертації: «Розвиток природознавства на теренах України в ХVІІ – на початку ХХІ ст. : витоки, еволюція народної і наукової термінології», захищено в 2012 р. за спеціальністю 07.00.07 – історія науки й техніки з 2013 р. Вчене звання професор кафедри біології і методики навчання присвоєно з 2015 р.
Робота. До вступу в аспірантуру, упродовж 1981-1982 рр., працював учителем біології, хімії та фізичної культури в середній школі с. Шевченкове, Літинського р-ну, Вінницької обл. По закінченню аспірантури призначено викладачем Уманського державного педагогічного інституту ім. Т.Г. Тичини. У 1986-1987 н. р. переведено до Переяслав-Хмельницького філіалу Київського державного педагогічного інституту ім. О.М. Горького. На сьогодні Куйбіда В.В. професор кафедри біології і методики навчання та декан факультету фізичного виховання.
Результати участі у грантових програмах та конкурсах:
Практична значимість виконаної роботи полягає у тому, що започатковано та розроблено методику, яку можна використовувати для отримання аналітичних прогнозів щодо стану та поширення червонокнижних та інших рідкісних видів тварин. Результати будуть використані Національною Комісією з Ведення Червоної книги України, Міністерством охорони навколишнього середовища для розробки заходів щодо збереження рідкісних видів тварин України.
Суспільно-громадська діяльність. Упродовж 1987-1989 рр. був відповідальним секретарем приймальної комісії Переяслав-Хмельницького філіалу КДПІ ім. О.М.Горького.
У 2009 та 2011 рр. виконував обов’язки заступника голови журі ІІ етапу Всеукраїнської студентської олімпіади з «географії» (Переяслав-Хмельницький ДПУ ім. Г.С. Сковороди); з 2012 по 2013 рр. – заступник голови журі ІІ етапу Всеукраїнської студентської олімпіади з «фізичної культури» (Переяслав-Хмельницький ДПУ ім. Г.С. Сковороди); у 2014 р. – член журі ІІ етапу Всеукраїнської студентської олімпіади з «географії» (Переяслав-Хмельницький ДПУ ім. Г.С. Сковороди). За останні десять років був заступником голови і членом оргкомітету 25 Міжнародних і Всеукраїнських наукових конференцій, які проходили на базі, очолюваного ним, Інституту фізичного виховання і природознавства та факультету фізичного виховання. Член редакційної колегії фахового наукового збірника «Історія науки і біографістика».
Коло наукових інтересів. Займається вивченням розвитку природничих наук, змісту, структури й еволюції народного природознавства та хорології вразливих тварин України. У сфері його наукових пріоритетів – біологічні основи фізичної активності.
Наукове керівництво. Керує науково-дослідною роботою студентів. Під його керівництвом студентами університету опублікувано понад 100 наукових робіт. Ним підготовлено кількох призерів ІІ етапу Всеукраїнської студентської олімпіади та наукових робіт з біології, зокрема: Совальського В., Васенка О., Коваль Н., Петрова П.
Під його керівництвом захищено 5 робіт на здобуття наукового ступеня кандидат наук. Входить до складу двох спеціалізованих наукових вчених рад із захисту докторських та кандидатських дисертацій в Національній науковій сільськогосподарській бібліотеці Національної академії аграрних наук України та Переяслав-Хмельницькому ДПУ імені Григорія Сковороди.
Основні наукові праці. Має 210 наукових публікацій та 9 посвідчень на впроваджені раціоналізаторські пропозиції. Серед них: 8 монографій (3 – одноосібні), 14 посібників та 1 книга з грифом «Рекомендовано МОН України» (2 – одноосібні), 9 робіт в журналах науково-метричної бази Scopus, 1 – в Web of Science та 75 робіт у фахових наукових виданнях. Його роботи опубліковано в наукових виданнях Німеччини, Польщі, Росії та Грузії.
Основні наукові праці (монографії, книги, навчальні посібники):
Роботи у міжнародних наукометричних базах Scopus та Web of Science:
Навчальні дисципліни: «Систематика хребетних тварин та народна зоологія», «Біохімія. Біохімія фізичної активності» впроваджує на природничо-географічному факультеті та факультеті фізичного виховання.
Спортивні досягнення:
Нагороди та відзнаки:
За багаторічну сумлінну працю та здобутки з підготовки педагогічних кадрів, плідну науково-педагогічну діяльність нагороджений почесною грамотою Міністерства освіти України (2000, 2007, 2010, 2011 рр.); подякою Федерації волейболу України (2018 р.), Київського регіонального центру «Інваспорт» (2017 р.); відзнакою Київської обласної федерації боксу (2018 р.); подякою Національної академії аграрних наук (2019 р.) та президента НААН, академіка Я.М. Гадзало (2019 р.); почесною грамотою Міністерства культури України (2019 р.), Федерації волейболу України (2019 р.), Управління фізичної культури і спорту Київської державної адміністрації (2019 р.); подякою Спортивної студентської спілки Київської області (2019 р.), Відділення національного олімпійського комітету України в Київській області (2019 р.); почесними Грамотами управління освіти і науки Київської ОДА та ін.