Бородієнко
Олександра Володимирівна
доктор педагогічних наук, професор, старший науковий співробітник
Бородієнко
Олександра Володимирівна
доктор педагогічних наук, професор, старший науковий співробітник
ГРАФІК ПРИЙОМУ:
КОНТАКТНА ІНФОРМАЦІЯ:
Біографічні відомості. Бородієнко Олександра Володимирівна, 1976 року народження.
Навчання. У 1998 році закінчила Київський університет імені Тараса Шевченка, спеціальність «Географія». Присвоєно ступінь магістра з відзнакою, кваліфікація магістра географії, країнознавства, міжнародних досліджень, викладачa (диплом КВ №10578802 від 15.06.1998 р.).
Кандидат географічних наук з 2005 р. Дисертацію «Суспільно-географічні чинники формування системи регіональної економічної інтеграції в Північній Америці» захистила у спеціалізованій вченій раді в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка 18 квітня 2005 року (диплом ДК № 030382 від 30.06.2005 р.).
Доктор педагогічних наук з 2018 р. Дисертацію «Система розвитку професійної компетентності керівників структурних підрозділів підприємств сфери зв’язку» захистила у спеціалізованій вченій раді в Інституті професійно-технічної освіти НАПН України 03 липня 2018 р. (диплом ДД № 007788 від 23.10. 2018 р.).
Вчене звання доцента кафедри країнознавства і міжнародного туризму присвоєно 23 грудня 2008 р. (атестат 12ДЦ № 020681). Заклад, що приймав рішення – Київський міжнародний університет.
Вчене звання старшого дослідника присвоєно 02 липня 2020 року рішенням Атестаційної колегії Міністерства освіти і науки України. Заклад, що приймав рішення – Інститут професійно-технічної освіти Національної академії педагогічних наук України.
Професор кафедри соціальних комунікацій, документознавства та інформаційної діяльності, дата присвоєння: 30 березня 2023 року, (атестат АП №005058).
Робота. 01.01.2024р. – по т.ч. Головний науковий співробітник відділу дослідницької діяльності університетів Інституту вищої освіти Національної академії педагогічних наук України.
01.09.2021р. ‒ 30.06.2022р. – професор кафедри документознавства та методики навчання Університету Григорія Сковороди в Переяславі на
0,25 ставки за сумісництвом;
з 01.10.2022р. ‒ по даний час – професор кафедри соціальних комунікацій, документознавства та інформаційної діяльності Університету Григорія Сковороди в Переяславі на 0,25 ставки за сумісництвом.
01.01.2023р. – 30.12.2023р. Головний науковий співробітник відділу забезпечення якості вищої освіти Інституту вищої освіти Національної академії педагогічних наук України.
12.02.2022р. – 30.02.2022р. Провідний науковий співробітник відділу забезпечення якості вищої освіти Інституту вищої освіти Національної академії педагогічних наук України.
01.04.2021р. – 30.12.2021р. Провідний науковий співробітник лабораторії зарубіжних систем професійної освіти і навчання Інституту професійно-технічної освіти НАПН України.
12.01.2016р. – 31.03.2021р. Завідувач лабораторії зарубіжних систем професійної освіти і навчання Інституту професійно-технічної освіти НАПН України.
01.09.2014р. – 11.01.2016р. Докторантура Інституту професійно-технічної освіти НАПН України.
Участь в атестації кадрів вищої кваліфікації: З 2016 р. до 2019 р. була запрошеним професором Вищої школи лінгвістичної (Wyższa Szkoła Lingwistyczna w Częstochowie) (Республіка Польща) (викладала дисципліни «Світова економіка та геоекономіка», «Сучасні засади маркетингової діяльності та брендингу компаній»).
Участь у роботі комісій, робочих груп:
– робоча група Українського центру оцінювання якості освіти з узгодження опитувальників та когнітивних матеріалів PISA для Програми міжнародного оцінювання студентів в Україні (2017 р.);
– робоча група при Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України з адаптації Цілей сталого розвитку ООН для України (Ціль №4 – Освіта) (2017 р.);
– робоча група при Міністерстві освіти і науки України для розробки Дорожньої карти інтеграції України до Європейського дослідницького простору (2017 р.);
– наукова рада МОН (секція «Педагогіка, психологія, проблеми молоді та спорту») (з 2019 р.);
– робоча група при парламентському комітеті з питань освіти і науки з визначення концептуальних засад і підготовки проекту рекомендацій парламентських слухань на тему: «Збалансований розвиток людського капіталу: завдання освіти і науки» (2019 р.);
– робоча група Інституту професійно-технічної освіти НАПН України із підготовки проекту Закону України «Про професійну (професійно-технічну) освіту»;
– є національним консультантом Програми ООН із відновлення та розбудови миру з питань управління закладами професійної (професійно-технічної) освіти (2019 р.);
– робоча група з розроблення методики оцінювання ефективності науково (науково-технічної) діяльності наукових установ та закладів вищої освіти (Наказ Міністерства освіти і науки України від 16.11.2023 № 1402);
– експерт з експертизи проєктів наукових досліджень і науково-технічних (експериментальних) розробок, що подаються для участі у конкурсах, які проводитиме Міністерство освіти і науки України, та звітів про їх виконання за тематичними напрямами, за якими буде здійснюватися експертиза за тематичним напрямом «19. Педагогіка, психологія, проблеми молоді та спорту»;
– робоча група з напрацювання ініціатив з нормативно-правового забезпечення функціонування корпоративних закладів освіти (Комітет Верховної ради України з питань освіти і науки) (Верховна рада України. Комітет з питань освіти, науки та інновацій. Рішення до Протоколу №107 від 05 жовтня 2022 року).
Суспільно-громадська діяльність. О.В. Бородієнко здійснює активну просвітницьку діяльність як організатор і учасник численних всеукраїнських та міжнародних наукових конференцій, семінарів. Постійно бере участь у роботі наукових конференцій в Україні та за її кордонами, зокрема: «Problemy nowoczesnej edukacji: potencjal, talent, uzdolnienia/dysfunkcje, deficyty, niepelnosprawnosc» (Республіка Польща, м. Ченстохова, 2015), I Międzynarodowa Konferencja Nauczycieli Praktyków «Job Shadowing – Europejskie Doświadczenia Kluczem Suksesu w Edukacji» (Республіка Польща, м. Ченстохова, 2016), IV Międzynarodowa I Multidyscyplinarna Konferencja «Dylematy współczesnej Edukacji. Kulturowy Kontekst Niepełnosprawności i Uzdolnień w Edukacji» (Республіка Польща, м. Ченстохова, 2014), заходах, які організовуються міжнародним консорціумом учасників проекту «Удосконалення практико-орієнтованої підготовки викладачів професійної освіти і навчання (ITE-VET)», VIII науковому форумі «Україна – Польща» (2019 р.). Неодноразово брала участь у Парламентських слуханнях та круглих столах, що ініціювалися комітетами Верховної ради України та МОН України.
Результати наукової діяльності О.В. Бородієнко були безпосередньо використані у реалізації низки проектів: проект «Система галузевого навчання. Зміна векторів і орієнтирів» у ПАТ «Укрпошта» (2013-2014 рр.); проект з удосконалення системи управління персоналом Приватного підприємства «Мережа» (2016-2017 рр.); проект з удосконалення системи управління персоналом та розвитку професійної компетентності керівників у компанії «DEPS Solutions» (2017 р.); проект із розвитку професійної компетентності керівників структурних підрозділів ПАТ «Укртелеком» (2012-2016 рр.); проект із удосконалення управлінської компетентності керівників департаментів Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації (2012 р.); проекти із розвитку лідерства у компаніях Метінвест, Centravis, ЮТЕМ (з 2012 р.); проект із оцінювання компетентностей керівників та персоналу в компаніях PLP Group та DTEK (2016 р.; 2019 р.); проведення стратегічних сесій для компаній Snap Ukraine та GoIT (2017 р.).
О.В. Бородієнко було підготовлено низку навчальних програм, зокрема: «Програма підготовки внутрішньокорпоративних тренерів компаній» (для ПАТ «Укртелеком», та ПАТ «Укрпошта»), «Якісне обслуговування як конкурентна перевага. Побудова ефективних відносин зі споживачами» (для ПАТ «Укртелеком»), «Сучасні інструменти управління діяльністю структурного підрозділу» (для ПАТ «Укртелеком»), «Стандарти обслуговування», «Навички проведення бізнес-тренінгу», «Вдосконалення умінь у проведенні бізнес-тренінгу», «Проведення бізнес-тренінгу. Поглиблений рівень», «Інструменти ефективного управління та мотивації персоналу з продажу» (для ПАТ «Укртелеком» та ПАТ «Укрпошта»), «Ефективне управління закладами професійної (професійно-технічної) освіти», «Створення й організація діяльності наглядових рад закладів професійної (професійно-технічної) освіти», «Розвиток публічно-приватного партнерства закладів професійної (професійно-технічної) освіти» (за підтримки Програми розвитку ООН).
Член Асоціації слов’янських, східноєвропейських та євразійських досліджень (Association for Slavic, East European, and Eurasian Studies).
Членство у редакційних колегіях наукових періодичних видань.
Участь у проєктах. Стажування за напрямом «The Innovative Methods and Technologies of Teaching: the Newest in the European Educational Practice» на базі Wyzsza Szkola Lingwistyczna w Czestohowa (Czestohowa, Poland) (180 годин, 15.04-15.07.2016 р.) (сертифікат №1120/07/26).
Участь у програмі «Technical and Vocational Education and Training (TVET)» («Технічна й професійна освіта і навчання») Міністерства закордонних справ держави Ізраїль. Програма проходила у Aaron Ofri Training Center, Єрусалим, Ізраїль з 15 січня по 3 лютого 2017 року.
Віртуальний візит (стажування) до Північно-Західного університету (Northwestern University), США, який проходив на базі Центру оцінювання програм (Program Evaluation Core) під керівництвом професора Бенета Голдберга (з 31 травня до 14 червня 2022 року).
Наукове стажування в Університеті Гент (Ghent University) (Бельгія) з 01.04.2023 до 30.04.2023 р. під керівництвом професора Джероена Хісмана.
Наукове керівництво НДР:
Коло наукових інтересів. Упродовж усієї науково-педагогічної діяльності О.В. Бородієнко наукові інтереси зосереджувала на розробленні наукових засад професійної освіти і навчання, навчання на виробництві, внутрішньофірмового навчання, освіти дорослих, професійної педагогіки, освіти впродовж життя, безперервної професійної освіти, порівняльної професійної педагогіки, забезпечення якості професійної освіти. Протягом своєї науково-педагогічної діяльності О.В. Бородієнко розробляє теоретичні та прикладні проблеми розвитку професійної компетентності персоналу підприємств в умовах внутрішньофірмового навчання, зокрема теоретичні і методичні засади розвитку професійної компетентності керівників структурних підрозділів підприємств. В останні роки нею було розв’язано низку наукових проблем в галузі педагогіки:
– теоретично обґрунтовано та розроблено авторську концепцію розвитку професійної компетентності керівників структурних підрозділів підприємств сфери зв’язку, в основу якої покладено положення про інтегрований характер їхньої професійної діяльності; поєднання методологічних підходів і принципів розвитку професійної компетентності; науково обґрунтований добір змісту, форм, методів, інноваційних методик, технологій, що сприяє підвищенню рівня розвиненості професійної компетентності означеної категорії керівників з метою професійної діяльності, орієнтованої на результат;
– обґрунтовано та розроблено педагогічну систему розвитку професійної компетентності керівників структурних підрозділів із продажу послуг та обслуговування споживачів підприємств сфери зв’язку на засадах системного, компетентнісного, діяльнісного, праксеологічного, аксіологічного, суб’єктного та андрагогічного підходів, що уможливлює розвиток їх практикоорієнтованих знань, умінь, цінностей та настанов, професійно важливих якостей;
– розроблено модель розвитку професійної компетентності керівників структурних підрозділів підприємств сфери зв’язку, яка реалізується на рівні підприємства та індивідуальному рівні керівників й уможливлює безперервний професійний розвиток їхньої професійної компетентності та застосування набутих знань і вмінь у професійній діяльності;
– практично розв’язано проблему імплементації прогресивних ідей зарубіжного досвіду у процесі модернізації сфери професійної (професійно-технічної) освіти України;
– теоретично обґрунтовано принципи та модель публічно-громадського управління університетами для забезпечення ефективності їх освітньої діяльності.
Основні наукові праці.
Навчальні дисципліни: «Організація діловодства та практика офісної діяльності», «Публічно-приватне партнерство закладів професійної освіти», «Дидактичні основи професійної освіти» та ін.