Варивода Катерина Сергіївна

screenshot_2-1-1-250x250

Варивода
Катерина Сергіївна

кандидат історичних наук, доцент, заступник завідувача кафедри з наукової роботи

ГРАФІК ПРИЙОМУ:

кабінет № 406
(корпус № 1, поверх № 4)

КОНТАКТНА ІНФОРМАЦІЯ:

varyvoda.katarina@gmail.com

Біографічні відомості. Народилась 6 грудня 1990 р. у місті Переяславі-Хмельницькому Київської області.

Навчання. У 2007 році закінчила Переяслав-Хмельницьку ЗОШ І-ІІІ ст. № 4, відразу ж ставши студенткою Інституту фізичного виховання і природознавства ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди».

До наукової роботи долучалась ще зі студентських років. Під керівництвом відомого вченого в галузі охорони здоров’я дітей і підлітків, доктора історичних наук, професора, завідувача кафедри медико-біологічних дисциплін і валеології Н. І. Коцур проводила дослідження фізіологічних резервів серцево-судинної системи школярів міста Переяслава-Хмельницького. Результати дослідження серцево-судинної системи були узагальнені у науковій роботі «Вплив психоемоційного навантаження сучасних школярів на функціональний стан серцево-судинної системи» (2012 р.), яка посіла призове місце на Всеукраїнському конкурсі наукових робіт у галузі «Корекційна та соціальна педагогіка».

За роки навчання К.С. Варивода брала участь у всеукраїнських студентських олімпіадах, неодноразово нагороджувалася почесними грамотами, значком «Відмінник навчання».

У 2012 р. закінчила з відзнакою ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди» за спеціальністю «Біологія» та здобула кваліфікацію викладача біології.

Упродовж 2012–2015 рр. К.С. Варивода навчалася в аспірантурі ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди» за спеціальністю 07.00.07 – історія науки й техніки. Під керівництвом доктора історичних наук, професора Н.І. Коцур працювала над дисертаційним дослідженням за темою : «Становлення і розвиток електрофізіології в Україні (кінець ХІХ – перша половина ХХ століття)». Дисертаційна робота присвячена актуальному питанню вивчення історії вітчизняної електрофізіологічної науки і становить значну наукову й практичну цінність. В дисертації автором розглядається науково-організаційна та педагогічна діяльність українських учених-електрофізіологів В.Я. Данилевського, Б.Ф. Веріго, В.Ю. Чаговця і Д.С. Воронцова, аналізується їх внесок у розвиток вітчизняної електрофізіології, мембранології, нейрофізіології та медицини; формування та подальше піднесення багатьох напрямів як фізіологічної, так і інших наук. Отримані й обґрунтовані в дослідженні результати можуть використовуватись при підготовці узагальнюючих праць з історії України, науки й техніки, фізіології, а також спецкурсів і нормативного курсу історії науки й техніки для студентів вищих навчальних закладів як медичного, так і педагогічного, природничого та історичного профілів.

28 листопада 2015 р. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 27.053.01 у ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди» К.С. Варивода захистила дисертацію «Становлення і розвиток електрофізіології в Україні (кінець ХІХ – перша половина ХХ століття)». За рішенням президії Вищої атестаційної комісії України у травні 2016 р. К.С. Вариводі присуджено науковий ступінь кандидата історичних наук.

Робота. У 2013 р. К. С. Варивода розпочала науково-педагогічну діяльність на кафедрі медико-біологічних дисциплін і валеології на посаді викладача, забезпечуючи викладання практичних курсів: «Медична географія», «Безпека життєдіяльності», «Охорона праці» і «Цивільний захист», «Психогігієна», «Методика формування репродуктивного здоров’я учнівської молоді».

Одночасно з науковою та навчально-методичною роботою впродовж 2014–2016 рр. К. С. Варивода займалася науково-дослідною роботою – працювала над виконанням держбюджетної науково-дослідної теми «Безпека життєдіяльності і охорона здоров’я дітей і молоді: психолого-педагогічні та медичні аспекти», затвердженої Міністерством освіти і науки України на посаді молодшого наукового співробітника.

Із 2014 р. і по цей час є членом загону першої допомоги Товариства Червоного Хреста України в Переяславі.

З 2016 р. К. С. Варивода працює на кафедрі медико-біологічних дисциплін і валеології старшим викладачем та, за сумісництвом, заступником завідувача кафедри із наукової роботи.

У 2016–2017 рр. К. С. Варивода залучалася до роботи у Київській обласній Малій академії наук учнівської молоді (секція «Валеологія»), як рецензент заочного оцінювання науково-дослідницьких робіт учнів і член журі ІІ туру.

Впродовж 2017–2020 рр. була членом European Association for security (Краків, Польща). У рамках співпраці із Європейською асоціацією наук із безпеки у вересні 2017 р. К.С. Варивода пройшла курси підвищення кваліфікації в галузі науки сек’юритологія.

К. С. Вариводою спільно із Н. І. Коцур було підготовлено матеріали тематичної номінації «Міжнародна діяльність кафедри медико-біологічних дисциплін і валеології в галузі безпеки життєдіяльності і основ здоров’я дітей, учнівської та студентської молоді в рамках співпраці з європейською асоціацією наук з безпеки (Europe Anassociation for Security – EAS)» для участі у 33-й Міжнародній спеціалізованій виставці «Освіта та кар’єра – 2019». Журі виставкового конкурсу в номінації «Міжнародне співробітництво в галузі освіти і науки» удостоїло вищої нагороди – «Гран-прі» ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди».

З 2019 р. К. С. Варивода працює на кафедрі медико-біологічних дисциплін і валеології на посаді доцента, за сумісництвом, заступником завідувача кафедри із наукової роботи.

Впродовж 2020 р. приймала участь в госпдовірній темі «Біологічне забруднення агроекосистем Центральної України: еколого-валеологічний аспект (На прикладі ПП «Соснова»)» (№ ГД/1-2020).

У 2020 р. за вагомі наукові здобутки К. С. Варивода отримала стипендію Кабінету Міністрів України для молодих вчених (Додаток 2 до Постанови президії Комітету з Державних премій України в галузі науки і техніки від 10 червня 2020 року № 4).

З 2021 р. входить до складу науково-методичної ради Університету Григорія Сковороди в Переяславі.

Із метою вдосконалення теоретичних і практичних знань щодо формування здоров’язбережувальної компетентності у дітей, учнівської та студентської молоді К. С. Варивода пройшла стажування в Національному педагогічному університеті ім. О.М. Драгоманова на кафедрі медико-біологічних і валеологічних основ охорони життя та здоров’я (2021 р.).

З 2021 р. К. С. Варивода є членом експертної ради МОН з експертизи проєктів наукових робіт, науково-технічних (експериментальних) розробок молодих вчених з експертизи проєктів наукових робіт, науково-технічних (експериментальних) розробок молодих вчених за фаховим напрямом «Охорона здоров’я: нові речовини та матеріали для профілактики та лікування, розвиток біотехнологій та обладнання для якісного медичного обслуговування» (Наказ МОН України від 22.09.21 № 1014).

З 2022 р., за сумісництвом, працює на посаді провідного фахівця навчально-наукового відділу Університету Григорія Сковороди в Переяславі.

Впродовж 2023 р. К. С. Варивода приймала участь в госпдовірній темі «Наукове обґрунтування створення регіонального ландшафтного парку «Студениківський» (НДР № 2023).

У 2023 р. пройшла курс навчання за програмою «Нейропсихологічна діагностика та корекція в дитячому віці» (02.04.2023 № 1714) від ГО «Українська асоціація нейропсихології» та ГО «Київський інститут раціонально-інтуїтивної психотерапії “Я”».

На даний час К. С. Варивода є членом Національної спілки краєзнавців України (із 2013 р.), ГО «Українська асоціація нейропсихології» (із 2023).

Коло наукових інтересів. Сучасне коло наукових інтересів К. С. Вариводи К.С. спрямоване довкола вивчення здоров’язбережувальних технологій з урахуванням надбань сучасної нейропсихологічної науки та оцінці ефективності їх впровадження в закладах дошкільної, загальної середньої, професійно-технічної та вищої освіти.

Наукове керівництво. Під керівництвом К. С. Вариводи студентка соціоісторичного факультету (відділення педагогіки та психології) І.В. Панченко, в 2016 році, взяла участь у Всеукраїнській олімпіаді з дисципліни «Безпека життєдіяльності» і посіла призове місце.

К. С. Варивода здійснює керівництво у написанні наукових статей і дипломних робіт здобувачами вищої освіти другого (магістерського) рівня за спеціальністю «014 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини)».

К. С. Варивода є методистом із дошкільної гігієни під час проходження студентами педагогічної практики (012 Дошкільна освіта).

Основні наукові праці. Варивода К.С. автор понад 80 наукових праць, присвячених актуальним питанням історії вітчизняної науки і техніки, нейропсихології, вікової фізіології, основ здоров’я, безпеки життєдіяльності, охорони праці та цивільного захисту. Серед яких три підручники («Психогігієна» 2018 р., «Охорона праці в галузі» 2019, «Цивільний захист» 2020); два навчально-методичні посібники («Основи безпеки життєдіяльності в загальноосвітніх навчальних закладах», «Основи здоров’я учнів основної школи» 2016 р.), один словник-довідник («Безпека життєдіяльності : словник-довідник»); статті у монографіях («Кафедра медико-біологічних дисциплін і валеології: історична ретроспектива і сучасність (до 30-річчя заснування ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди»)» 2016 р., «Загальна теорія здоров’я та здоров’язбереження: колективна монографія» 2017 р., 2018 р., «Здоров’я дітей і молоді: безпекові та психолого-педагогічні аспекти» Вип. 1, 2018 р., Вип. 2, 2019 р., Вип. 3, 2020 р., Вип. 4, 2021, Вип. 5, 2022).

Навчальні дисципліни. На даний час доцент К. С. Варивода забезпечує викладання лекційних і практичних курсів таких обов’язкових (нормативних) та вибіркових освітніх компонентів, як «Охорона праці в галузі. Цивільний захист», «Основи охорони праці. Безпека життєдіяльності», «Педагогічна валеологія», «Валеопсихологія», «Вікова фізіологія. Основи психогігієни», «Анатомія та фізіологія нервової системи і ВНД», «Психофізіологія», «Психофізіологія з основами нейропсихології», «Здоров’язберігаючі педагогічні технології», «Медико-біологічні та психологічні основи репродуктивного здоров’я», для студентів спеціальностей: «014 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини)», «014 Середня освіта (Мова та зарубіжна література (англійська))», «014 Середня освіта (Українська мова і література)», «012 Дошкільна освіта», «231 Соціальна робота», «053 Психологія», «013 Початкова освіта», «014 Середня освіта (Образотворче мистецтво)», «014 Середня освіта (Музичне мистецтво)», «053 Практична психологія», «073 Менеджмент», «014 Середня освіта (Фізична культура)», «014 Середня освіта (Географія)». Розроблено електронні лекції та презентації до них, тестові завдання та робочі програми до цих освітніх компонентів.

Урядові нагороди та відзнаки Міністерства освіти і науки України

  1. Стипендія Кабінету Міністрів України для молодих вчених (Додаток 2 до Постанови президії Комітету з Державних премій України в галузі науки і техніки від 10 червня 2020 року №4)

Нагороди закладів вищої освіти України

  1. Подяки від університету (до дня науки) 2019 р.
  2. Грамоти від університету (до дня працівників освіти) 2016р., 2019 р., 2023 р.
  3. Медаль Г. С. Сковороди (12.05.2011 р. № 168)
  4. Медаль «Відмінник навчання» (12.05.2011 р.)
Перейти до вмісту