23 липня 2025 року доктор історичних наук, професор, ректор Університету Григорія Сковороди в Переяславі Віталій Коцур, кандидат історичних наук, доцент Леся Коцур та кандидат історичних наук, доцент Оксана Тарапон провели в Гірській громаді одноденний тренінг, присвячений утвердженню української національної та громадянської ідентичності у рамках проєкту «Свої для своїх», реалізованого Молодіжним простором «МолодьPRO» у партнерстві з Київським обласним молодіжним центром за сприяння управління молоді та спорту КОДА в межах «Ідеятону активної молоді».
Попри період літніх відпусток, тренінг зібрав близько 30 зацікавлених учасників, серед яких – представники різних поколінь, зокрема й молодь. Це свідчить про актуальність та суспільну потребу у подібних ініціативах.
Зі вступним словом до учасників заходу звернулися голова Гірської громади Роман Дмитрів та ректор Віталій Коцур. Сторони, які вже тривалий час співпрацюють у галузі освіти, наголосили на важливості формування української національної та громадянської ідентичності не лише серед молоді, а й серед усіх верств населення. Вони також підкреслили об’єднувальну роль такого заходу.
Учасники тренінгу разом із лекторами обговорили ключові перешкоди на шляху до утвердження української національної ідентичності. Серед них – комплекс меншовартості; прогалини у реалізації мовної політики та популяризації масової культури; слабка громадянська ідентичність, соціально-економічні проблеми, корупція тощо.
Доцентка Леся Коцур провела два змістовні тренінги:
- «Перешкоди на шляху утвердження української національної та громадянської ідентичності»;
- «Вивчення історії як метод формування свідомості особистості в процесі утвердження української національної ідентичності».
Доцентка Оксана Тарапон представила учасникам тему «Культура і традиції: джерело стійкості української нації», акцентуючи на значенні культурної спадщини як чинника національного єднання.
У межах заходу також відбувся майстер-клас від майстрині Оксани Крайнової зі створення традиційної ляльки-мотанки – як одного з символів української жіночої мудрості та духовності. Учасники не лише отримали нові знання, а й мали змогу власноруч доторкнутися до українських традицій через творчий процес.
Особлива увага під час тренінгу була зосереджена на питаннях націєтворення, державотворення, ролі історії, культури та освіти українського суспільства.
Спільно проведений час, жваві дискусії та щире спілкування стали ще одним кроком до глибшого усвідомлення української ідентичності. Організатори та учасники висловили надію, що отримані знання та натхнення допоможуть кожному з них стати амбасадором українських цінностей у своїх громадах, колективах та родинах.
Захід став яскравим прикладом ефективної взаємодії між наукою, освітою та громадою, сприяв підвищенню обізнаності учасників щодо викликів і шляхів утвердження української ідентичності. Такі ініціативи зміцнюють національну єдність, формують свідоме громадянське суспільство та надихають до подальших дій.