Університет Григорія Сковороди в Переяславі > Публікації > Вітання > Факсимільне видання «Пересопницького Євангелія», що зберігається в УГСП, рекордсмен у двох номінаціях Національного реєстру рекордів України

Факсиміле «Пересопницького Євангелія», одна з копій якого зберігається в Університеті Григорія Сковороди в Переяславі, увійшло до Книги рекордів України одразу в двох номінаціях – «Найважча друкована книга видана накладом» й «Найбільша друкована книга видана накладом».

Цей справжній поліграфічний шедевр має формат 240х380 мм, налічує 964 сторінки і важить 9,3 кг. Видання було офіційно визнане рекордом України представниками Національного реєстру рекордів України, а копію сертифікату про рекорд привезла до університету директорка бібліотеки Ольга Шкира.

Факсимільне видання «Пересопницького Євангелія» є результатом багаторічної копіткої праці Видавничого дому «АДЕФ-Україна», який у співпраці з науковцями, реставраторами та духовенством не просто відтворив книгу, а й повернув її до кола живої культури.  5 лютого 2021 року його було презентовано та, за підтримки меценатів, передано до Університету Григорія Сковороди в Переяславі з нагоди 460-річчя створення першокниги. Тоді долучитися до цього непересічного чину виявила бажання численна науково-педагогічна спільнота, охочі студенти та представників наукової та творчої інтелігенції міста, музейники, представники релігійних осередків громади. Як це було можна пригадати тут.

Пересопницьке Євангеліє – визначна рукописна пам’ятка староукраїнської літературної мови та мистецтва, це переклад Євангелія мовою, близькою до народної. Книгу створено на Волині за меценатством княгині Анастасії Юріївни Заславської-Гольшанської та князів Чарторийських – Івана Федоровича та Євдокії. Усі сторінки фоліанта (а їх 964) написано на пергаменті – у XVI ст. цей матеріал був набагато міцнішим і дешевшим за папір. У виготовленні рукопису переплелися, з одного боку, традиція переписування євангельських текстів, а з другого – завдання створити шедевр рукопису та мистецтва створення книги.

За словами виконавчої директорки видавництва Алли Істоміної, факсимільне видання виконане з урахуванням усіх дрібниць:

  • сторінки надруковано на спеціальному шведському папері, що максимально імітує пергамент за фактурою й тактильними властивостями;
  • золоті елементи мініатюр відтворено методом тиснення золотою фольгою;
  • збережено навіть сліди пальців на сторінках – як символ століть живого використання книги.

Відзначається, що паперовий макет, підібраний для друку, випадково виявився ідентичним за вагою оригіналу, що стало приємним збігом і підтвердженням точності роботи.

Книга відтворює навіть найтонші нюанси оригіналу:

  • пергамент двох типів: білий тонкий на початку й жовтуватий щільний далі;
  • різна насиченість чорнила: від темно-коричневого до майже чорного;
  • фрагменти, написані кіновар’ю та золотом;
  • металева фурнітура обкладинки – як у справжніх книг XVI століття.

Поза естетичною та історичною цінністю «Пересопницьке Євангеліє» – це національний символ, адже саме на ньому присягають президенти України. Історично ця книга тісно пов’язана з Переяславом: у 1701 році її подарував кафедральному собору міста гетьман Іван Мазепа. У ХІХ столітті тут її бачив Тарас Шевченко. А нині – після понад 300-річної перерви – книга повернулася до міста, що стало духовним осердям її історії.

Завдяки спільним зусиллям меценатів, науковців, міської влади та університетської спільноти, реліквія вже чотири роки займає гідне місце – нині вона експонується на ІІ поверсі головного корпусу Університету Григорія Сковороди в Переяславі, під склом у центральному холі – поруч із символами державності.

Нині факсимільне видання Пересопницького Євангелія не лише прикрашає університетську бібліотеку, а й слугує платформою для наукових подій, духовного збагачення студентів  і наочним доказом того, що спадщина – це не лише минуле, а й натхнення для майбутнього.

Університет Григорія Сковороди в Переяславі на чолі з ректором Віталієм Коцуром щиро вітає колектив Видавничого дому «АДЕФ-Україна» в особі директорки підприємств, викладачки нашого університету Алли Істоміної та її чоловіка, засновника видавництва Ігоря Шпака з визнанням факсимільного видання «Пересопницького Євангелія» рекордсменом у двох номінаціях.

Це визначне досягнення стало потужним жестом на пошану нашої духовної спадщини. Ми горді, що один із примірників цієї унікальної книги зберігається саме в УГСП – як символ історичної тяглості, сили українського слова та глибокої пошани до витоків.

Лого університету Синє
ОПУБЛІКОВАНО

Пресслужба Університету Григорія Сковороди в Переяславі 

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі, дозволяється за умови посилання на uhsp.edu.ua. При копіюванні матеріалів порталу для інтернет-видань обов’язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.

Перейти до вмісту