19 червня 2025 року понад 100 спортсменів із семи національних збірних команд зібралися на базі Олімпійського навчально-спортивного центру «Конча-Заспа», щоб осмислити ключові цінності української державності та поговорити про те, чому спорт – це більше, ніж медалі. Спікерами Всеукраїнського тренінгу «Українська громадянська ідентичність» стали ректор Університету Григорія Сковороди в Переяславі, доктор історичних наук, професор Віталій Коцур та кандидат історичних наук, доцент кафедри політології факультету гуманітарної освіти і соціальних технологій Леся Коцур.
Участь сковородинівських науковців стала продовженням системної співпраці УГСП з Міністерством молоді та спорту України в напрямку розвитку громадянської освіти та утвердження національної ідентичності.
Як зазначила у зверненні до учасників в.о. начальника управління утвердження української національної та громадянської ідентичності Наталія Гонтаренко, у боротьбі за нашу незалежність, за наше право називатись українцями та українками, жити у вільній демократичній державі загинуло 596 спортсменів і тренерів.
«Спорт, як і багато інших сфер, не може бути поза політикою, коли йдеться про боротьбу проти російської агресії. Спортсмени країн-вбивць, країн-агресорів, які відкрито закликають до війни, до вбивства мирного населення, до насилля, мають бути ізольовані від будь-яких міжнародних змагань», – переконана пані Наталія.
У лекційному блоці Леся Коцур виступила з доповіддю на тему «Українська національна та громадянська ідентичність», окресливши ключові відмінності між національною та громадянською ідентичністю, а також – виклики, що постають перед українцями у постколоніальному просторі.
«Комплекс меншовартості, відчуття сорому перед власною культурою, мови чи традицій – усе це прояви незавершеної деколонізації, – наголосила Леся Михайлівна. – Подолати ці виклики ми можемо через глибше пізнання нашої історії, плекання національної гідності та шанування сучасних героїв».
Натомість ректор Віталій Коцур зосередив увагу учасників на темі «Міжнародна дипломатія в спорті», розкриваючи спорт як ефективний інструмент публічної дипломатії у нових геополітичних реаліях. У своїй презентації ректор окреслив масштабні наслідки війни для українського спорту, приклади спортивної дипломатії України на міжнародній арені, а також запропонував стратегічні підходи до збереження спортивної репрезентації держави.
«Після 2022 року спорт перестав бути лише змаганням. Це – мова, якою Україна говорить зі світом. Мова гідності, спротиву, пам’яті і правди», – підкреслив Віталій Вікторович.
У цей день учасники тренінгу долучилися до командної патріотичної гри «Mind games», де у форматі вікторини перевіряли знання з історії України, державотворення, традицій та громадянської свідомості.
Захід організовано управлінням утвердження української національної та громадянської ідентичності Міністерства молоді та спорту України у співпраці з державною установою «Всеукраїнський молодіжний центр», за партнерства з Університетом Григорія Сковороди в Переяславі та громадською організацією ІСАР «Єднання».
У час, коли Україна веде боротьбу не лише за територіальну цілісність, а й за право на власну ідентичність, такі ініціативи стають важливим кроком до зміцнення національної єдності.