УГСП та КНУ імені Тараса Шевченка стали першими в Україні підписантами договору про співпрацю з Observatory on History Teaching in Europe (ОНТЕ)

Університет Григорія Сковороди в Переяславі > Публікації > Можливості > УГСП та КНУ імені Тараса Шевченка стали першими в Україні підписантами договору про співпрацю з Observatory on History Teaching in Europe (ОНТЕ)

8 травня 2025 року, у День памʼяті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років, в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка відбулася публічна презентація звіту про участь України в Обсерваторії викладання історії в Європі Observatory on History Teaching in Europe (ОНТЕ) – міжурядовій структурі Ради Європи, яка аналізує підходи до викладання історії в країнах-членах та формує рекомендації щодо змісту, методики й ролі історичної освіти в демократичному суспільстві.

Першими університетами, які підписали меморандуми про співпрацю з Обсерваторією стали Університет Григорія Сковороди в Переяславі й Київський національний університет імені Тараса Шевченка. На зустрічі були присутні ректор Університету Григорія Сковороди в Переяславі, доктор історичних наук, професор Віталій Коцур, керівниця міжнародного відділу університету Валентина Крикун та представники факультету гуманітарної освіти і соціальних технологій – декан Вячеслав Редзюк та доцент Леся Коцур.

Україна отримала статус спостерігача при ОНТЕ у 2023 році, а вже з 2024 року приєдналася до Обсерваторії як повноправна країна-учасниця як повноправна країна-учасниця, ставши частиною кола з 20 держав, серед яких Франція, Іспанія, Ірландія, Словаччина, Туреччина, Греція, Кіпр, Грузія, Молдова та інші. У 2025 році представник України, заступник міністра освіти і науки України, Михайло Винницький, був обраний віцеголовою Ради Правління OHTE.

«Університет Григорія Сковороди в Переяславі має велику честь брати участь у цій важливій ініціативі з Ради Європи, яка відкриває нові можливості для співпраці між урядами, університетами, науковцями, викладачами та студентами з різних країн Європи у сфері викладання історії. Наш університет завжди був простором вільної думки й глибокого осмислення, і залишатиметься ним надалі. Ми щиро вдячні OHTE та Раді Європи за підтримку і віримо, що український досвід стане невід’ємною частиною спільного європейського освітнього простору. Окрему подяку висловлюємо Міністерству освіти і науки України, особливо адміністрації та заступникам Міністра, за довіру й підтримку, за те, що долучили наш університет до цього важливого процесу. Для нас це – не лише визнання, а й відповідальність, яку ми готові гідно нести», – зазначає ректор Віталій Коцур.

Як йдеться на сторінці ректора у Facebook, спільно з Міністерством освіти і науки України академічні спільноти двох університетів обговорили покращення якості історичної освіти, що базується на демократичних цінностях, моніторинг викладання історії в країнах ЄС для розуміння спільного минулого та створення правдивих історичних наративів у європейському контексті. Також частиною зустрічі стала презентація стратегічних напрямів співпраці OHTE та України на 2025-2028 роки.

«Ми тут, щоб показати, що стоїмо з тими, хто захищає ті самі цінності, за які Європа боролася в 1945 році: свобода, демократія та людська гідність», – зазначив у ході зустрічі Голова Ради Правління та Бюро Обсерваторії Дімітріс Сотіропулос. Також він впевнений, що російське вторгнення – це не лише військовий конфлікт, але й ідеологічна та історична війна. Розуміння цієї динаміки вимагає глибокого занурення в українську історію та походження цього конфлікту, тому українська освіта сьогодні має визначальне значення.

За словами ректора Віталія Коцура, у рамках співпраці з Обсерваторією важливо буде попрацювати в таких аспектах:

  • демонтувати «східно-цивілізаційне» ідеологічне нашарування в українській історії та показати європейську цивілізаційну ідентичність України;
  • схарактеризувати широкі сфери взаємовпливу між Україною та Європою, які формували унікальну національну традицію та унікальний державницький світогляд багатьох поколінь українців;
  • показати, як українсько-європейські історичні зв’язки вплинули на становлення та розпад колоніальних імперій свого покордоння;
  • збагатити європейську історію новим пластом унікальної східно-європейської історичної традиції, у якій показати, що Україна це країна східної Європи, яка має значно глибші історико-культурні зв’язки й традиції з західною Європою аніж про це говорить російська пропаганда.

У ході зустрічі заступник міністра освіти і науки України Михайло Винницький теж наголосив на історичній вагомості візиту представників Обсерваторії. За словами посадовця, проєкт починався як відповідь на потребу розуміння загальноєвропейського наративу, який би об’єднував різні національні наративи. Проте після лютого 2022 року Європа тотально змінилася. Нині йдеться не лише про наратив, а й про правду. «Наративи важливі, адже вони формують ціннісний простір. Україна захищає ціннісний простір, який базується на правді». Спираючись на facts based history, OHTE працює задля спільного розуміння історії на європейському континенті від рівня початкової школи до рівня бакалавра та магістра вчителя історії. З цього постає Європейський вимір вивчення історії.

Підсумком зустрічі стало підписання меморандумів про співпрацю між КНУ імені Тараса Шевченка й Університетом Григорія Сковороди в Переяславі та Обсерваторією Ради Європи.

Дякуємо колегам з Observatory on History Teaching in Europe за плідну зустріч та можливість долучитися до роботи Обсерваторії задля розвитку європейського виміру вивчення історії!

Лого університету Синє
ОПУБЛІКОВАНО

Пресслужба Університету Григорія Сковороди в Переяславі 

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі, дозволяється за умови посилання на uhsp.edu.ua. При копіюванні матеріалів порталу для інтернет-видань обов’язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.

Перейти до вмісту