З 7 по 10 квітня 2025 року делегація Університету Григорія Сковороди в Переяславі у складі доктора історичних наук, професора, члена-кореспондента НАПН України, ректора Віталія Коцура; кандидата педагогічних наук, доцента, проректорки з міжнародної та проєктної діяльності Оксани Ковтун; кандидата історичних наук, доцента, заступниці декана факультету гуманітарної освіти і соціальних технологій з міжнародної та проєктної діяльності, Лесі Коцур та кандидата історичних наук, доцента кафедри соціальних комунікацій, документознавства та інформаційної діяльності Дениса Мірошниченка здійснила робочий візит до Литви й Естонії.
7 квітня 2025 року
У перший день перебування в країнах Балтії делегація Університету Григорія Сковороди в Переяславі зустрілася з науковими співробітниками Інституту історії Литви у Вільнюсі – істориком Алвідасом Нікжентайтісом, істориком Олегом Однороженком та мистецтвознавицею, координаторкою культурних проєктів Світланою Ляховець.
Сторони обговорили склад студентських груп та Програму «Українсько-литовської літньої школи», яка буде проходити у Литві з 18 по 22 серпня 2025 року. Українські студенти й аспіранти, які вивчають історичні дисципліни і які відвідають Литву познайомляться з методологією історичних досліджень та особливостями роботи з архівними джерелами періоду Великого князівства Литовського. Також навчання включатиме дослідницький інтерактив – екскурсії й поїздки, пов’язані з історичною тематикою (Вільнюс, Тракай, Кернаве, Медінінкай).
Пізніше відбулась зустріч з директором Інституту історії Литви Аурімасом Шведасом. Ключовими темами для обговорення були організація літніх шкіл на базі університетів-партнерів та Інституту історії Литви. Спільні лекції, семінари й майстер-класи за участі провідних викладачів і дослідників обох країн.
З-поміж планів:
- програми академічної мобільності для студентів, короткострокові стажування для викладачів і науковців, можливість роботи в архівах, бібліотеках та музеях України й Литви;
- створення спільних електронних баз даних і проведення онлайн-лекцій, спільне керівництво науковими роботами;
- двостороннє керівництво магістерськими та докторськими дослідженнями, формування міжнародних дослідницьких груп і публікація результатів у провідних наукових журналах;
- щорічні наукові конференції за участю Інституту історії Литви, форуми для молодих істориків, презентація досліджень і розширення співпраці на міждисциплінарному рівні.
8 квітня 2025 року
Наступного дня сковородинівці та Інституту історії Литви зустрілася з ректором Вільнюського університету (Vilniaus universitetas / Vilnius University) Рімвідасом Петраускасом та його заступниками. Сторони обговорили спільну стратегію взаємодії між нашими університетами та Інституту історії Литви (Lietuvos istorijos institutas), виклики освітнього процесу в умовах війни та окреслили перспективи майбутніх спільних проєктів. Окремо обговорили попередні організаційні заходи в рамках «Українсько-литовської літньої школи», яка проходитиме на базі Вільнюського університету.
Опісля делегація УГСП та Інституту історії Литви мала зустріч у Міністерстві закордонних справ Литовської Республіки (Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija) з експослом Литви в України, а нині директором департаменту стратегічного управління та аналізу в МЗС Литовської республіки Марюсом Януконісом. Основною темою обговорення стали перспективи розвитку освітнього середовища та поглиблення міжнародного співробітництва в академічній сфері.
Також обмінялися баченням щодо розширення можливостей академічної мобільності, реалізації спільних дослідницьких проєктів та впровадження інноваційних підходів до навчання. Особливу увагу було приділено підтримці студентів та викладачів у межах міждержавних програм і розвитку безпечного, інклюзивного та сучасного освітнього простору.
Університет Григорія Сковороди в Переяславі презентував свої стратегічні плани щодо співпраці з Вільнюським університетом та Інститутом історії Литви.
9 квітня 2025 року
У цей день представники Університету Григорія Сковороди в Переяславі відвідала Тартуський університет (University of Tartu) – один із найстаріших наукових центрів Східної та Північної Європи, заснований у 1632 році.
Враховуючи те, що Університет Григорія Сковороди в Переяславі бере початок від Переяславського колегіуму 1738 року, Віталій Коцур відзначив, що УГСП з великою повагою ставиться до традицій академічної спадщини. Особливо символічною є глибока історична пов’язаність міста з Україною. Тарту, відоме в давнину як Юр’їв, було засноване у XI столітті Київським князем Ярославом Мудрим.
У межах візиту ректор передав до Українського центру Тартуського університету добірку книг, виданих нашими викладачами. Відзначив, що це не лише символ дружби, а й вклад у розвиток української науки, культури та мови за кордоном.
10 квітня 2025 року
10 квітня відбулися зустрічі з керівництвом освітньої установи PROFF TECH в Таллінні, Посольством України в Естонській Республіці та Центрі української культури в Таллінні.
Зустрічі делегація розпочала з ознайомлення з особливостями освітнього процесу в Талліннській освітній установі PROFF TECH та підписала договір про співпрацю з цією установою. Налагодження співпраці у цій сфері відкриває нові можливості для обміну досвідом, студентських проєктів і розвитку спільних міжнародних освітніх ініціатив.
Надалі завітали до Посольства України в Естонії (Embassy of Ukraine in the Republic of Estonia). Спільно з першим секретарем Максимом Кувикліним говорили про найболючіше: освітні втрати через війну, як повернути молодь в Україну, і як допомогти дітям, які зараз вимушені жити за кордоном. Наразі лише в Естонії проживає понад 70 тисяч українських біженців.
«Освіта є одним із найважливіших механізмів, які єднають українців з Батьківщиною, тому українська освіта повинна бути доступною, навіть коли сім’ї далеко від дому», – зазначає ректор Віталій Коцур наголошуючи, що університет має інструменти для цього: дистанційне навчання, українознавчі курси онлайн курси, а також спеціальні підготовчі програми для школярів з різних напрямків.
Особливо теплою була зустріч із відомою постаттю в Естонії керівником Центру української культури в Таллінні Анатолієм Лютюком. Це людина великої духовної сили й світла. Говорили про культуру, мову, мистецтво і про наш спільний обов’язок зберегти українське навіть за межами країни. Анатолій Лютюк людина, яка творчій формі розповідає світу про війну РФ проти України. Показовим у цьому сенсі є документально-анімаційний фільм «Казка про Коника».
Делегація Університету Григорія Сковороди в Переяславі висловлює особливу подяку литовському народу й нашим партнерам у Литві: історику Алвідасу Нікжентайтісу, дипломату Марюсу Януконісу, меценату Міндаугасу Пальянскасу (Mindaugas Palijanskas) та іншим. Саме завдяки їхнім зусиллям вдалося започаткувати багато нових освітніх ініціатив. Також вдячність Естонії за підтримку України, українській громаді за єдність й громадському діячу Андрію Грицкову за теплий прийом у Таллінні. Цей візит став ще одним важливим кроком у зміцненні міжнародної співпраці в галузі освіти, науки та культури.