Сковородинівці долучилися до відкриття експозиції «Третя весна»: це виставка військової ікони авторства художника та військовослужбовця Сергія Герасименка

Університет Григорія Сковороди в Переяславі > Публікації > Новини > Сковородинівці долучилися до відкриття експозиції «Третя весна»: це виставка військової ікони авторства художника та військовослужбовця Сергія Герасименка

З нагоди третьої річниці звільнення Київщини у мистецькій галереї КЗ «Переяславський ЦКМ» відкрилася експозиція «Третя весна» – це виставка військової ікони авторства художника та військовослужбовця Сергія Герасименка. Серед майже сотні поціновувачів мистецтва її відкриття відвідали і представники Університету Григорія Сковороди в Переяславі, зокрема ректор, доктор історичних наук, професор Віталій Коцур.

У експозиції виставки представлені чотири десятки ікон. Суворі лики святих стали свідками жахливих подій війни. Роботи виконані в аскетичній кольоровій гамі, що передає контраст між життям і смертю. Художник зазначив, що кожна ікона має свою окрему історію.

«Кожна ця дошка дійсно з історією, яку я намагаюся зберегти. Це кришки і дно від ящиків, у яких зберігалися набої, тому на них залишилися відповідні позначки. Є й дошки від піддонів, на яких привозили допомогу та їжу. Спочатку не було бажання малювати, усі свої попередні роботи я віддав на аукціон для підтримки Добробату. Потім була пауза. Коли загинув мій побратим і кум, я почав малювати знову – в пам’ять про нього. Ті роботи поєднані зі шматків. Це символ того, що коли ми тримаємося купи, ми – сила»– поділився Сергій Герасименко – відомий український художник-монументаліст та іконописець. З перших днів повномасштабного вторгнення він долучився до лав територіальної оборони Києва. Війна диктує свої реалії, і митець почав створювати роботи на незвичних матеріалах – дошках від ящиків з-під боєприпасів, уламках снарядів, фактично на «уламках війни».

Слід зазначити, що дотримуючись традиційних канонів Візантійської школи та надихаючись народною іконою, Герасименко осучаснив класичні образи святих. Багато своїх робіт він передав волонтерам, а виручені кошти спрямували на потреби ЗСУ.

Ректор Університету Григорія Сковороди в Переяславі Віталій Коцур наголосив, що ікони, як і в давні часи, залишаються символом віри, непохитності духу та захисту українського воїнства:

«Це відображення сучасних реалій через духовність. І в мирний, і у воєнний час для українців велике значення має релігія, духовність. Ми сильні духом, і через мистецтво та історію демонструємо свою незламність», – зазначив Віталій Вікторович.

Також своїми враженнями про виставку поділилися посестра художника, захисниця 204-го батальйону ТрО Києва з позивним «Аята», а старший викладач кафедри образотворчого мистецтва і методики навчання факультету мистецтва, менеджменту педагогіки і психології нашого університету Роман Мотузок, іконописець Олександр Задорожній, заступниця міського голови Оксана Степаненко та начальник відділу культури та туризму Переяславської міської ради Валентин Шуткевич.

Зазначимо, що виставка «Третя весна» триватиме понад два тижні – до 22 квітня 2025 року. Вхід вільний.

За матеріалами ЗМІ

 

Лого університету Синє
ОПУБЛІКОВАНО

Пресслужба Університету Григорія Сковороди в Переяславі 

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі, дозволяється за умови посилання на uhsp.edu.ua. При копіюванні матеріалів порталу для інтернет-видань обов’язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.

Перейти до вмісту