Уже завтра, 17 грудня 2024 року, об 11:00 у конференц-залі імені Василя Сухомлинського Університету Григорія Сковороди в Переяславі презентують енциклопедичний словник «Ілюстрована історико-богословська енциклопедія». Подібного роду енциклопедичне видання в Україні створили вперше.
Як свідчить анотація видання, перший том, який представлять на розсуд громадськості, містить упорядковану за алфавітом (від А до Ґ) сукупність термінів, понять і категорій історико-богословського та релігієзнавчо-філософського характеру, а важливе місце у енциклопедії займають статті з ґрунтовними біографічними відомостями про релігійних і церковних діячів, описами географічних місць, подій та явищ, що увиразнюють історичний процес і особливості релігійних пошуків людства, інституційного оформлення релігійних організацій, рухів, шкіл, формування й еволюцію віровчень, культів, догматичних, канонічних і літургічних традицій, а також динаміку розвитку історіософської і релігійно-богословської думки в Україні та світі.
«Автори видання поставили за мету узагальнити набутий багаж знань з різних галузей, які так чи інакше пов’язані з історією релігії і Церкви. Воно містить понад 2 тис. словникових статей різних обсягів, у яких подано термінологічне визначення і тлумачення терміну у синхронічному (сучасний стан) і в діахронічному аспектах (історія розвитку). Статті розміщені за алфавітом і містять, крім історико-богословських термінів, короткі біографії релігійних і церковних діячів, пророків і євангелістів, засновників релігій, церков, очільників релігійних рухів і організацій тощо», – йдеться у передмові до видання та уточнюється, що діапазон термінів, відображених в енциклопедії, включає поняття догматики, літургіки, релігійної обрядовості, канонічного права, морального і пастирського богослов’я, порівняльної, апофатичної і катафатичної теології, біблієзнавства, ісагогіки і герменевтики, церковно-історичної проблематики.
Планується, що з вітальними словами та фаховими словами рецензій і вдячності до учасників зібрання звернуться:
- Віталій Коцур, ректор Університету Григорія Сковороди в Переяславі
- Олександр Драбинко, митрополит Переяславський і Вишневський
- Василь Кремінь, президент Національної академії наук України
- Олександр Реєнт, заступник директора з наукової роботи Інституту історії України НАН України, голова Національної спілки краєзнавців України
- Олександр Трофимлюк, ректор Київської православної богословської академії
- Георгій Філіпчук, академік Національної академії наук України
- Тарас Фініков, Президент Міжнародного фонду досліджень освітньої політики
- Віталій Клос, проректор з наукової роботи Київської православної богословської академії
- Василь Балух, професор кафедри філософії та культурології Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича
- Сергій Рик, завідувач кафедри філософії і соціальної антропології імені професора І. П. Стогнія Університету Григорія Сковороди в Переяславі
- Василь Дудар, проректор з наукової роботи та інноваційної діяльності Університету Григорія Сковороди в Переяславі
Авторський колектив, очолюваний доктором історичних наук, професором, членом-кореспондентом НАПН України Василем Балухом, сформований з істориків, богословів, філософів і релігієзнавців, в тому числі: доктор історичних наук, професор Віталій Коцур; доктор філософських наук доцент Микола Шкрібляк; доктор історичних наук, професор Віктор Коцур та інші науковці.
Представлений в енциклопедії матеріал та його презентація будуть корисними, у першу чергу, для церковно- і священнослужителів, студентів і викладачів богословських шкіл, державних, культурних і релігійних діячів, а також молодих людей, які мають формувати свій світогляд на конкретних прикладах борців за незалежну Україну і Помісну Автокефальну церкву, для виразної та обґрунтованої відсічі московитській пропаганді.
Зауважимо, що ті, хто не зможе долучитися до зібрання наживо матимуть змогу стати учасниками важливого зібрання на платформі Microsoft Teams. У анонсований час перейдіть, будь ласка, за посиланням: http://surl.li/lnmjcc.
Приходьте аби першими наживо побачити цікавий ілюстративний матеріал, який істотно доповнює і розширює словниковий компендіум та створює ефект візуального супроводу поданої інформації.