З 11 по 14 серпня 2024 року на базі Університету Григорія Сковороди в Переяславі відбувався Всеукраїнський семінар-тренінг «Фахівець у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності», спрямований на підвищення кваліфікації фахівців і фахівчинь, які працюють у цій сфері.
Нова програма, розроблена Університетом Григорія Сковороди в Переяславі, охоплює базові знання та практичні інструменти, необхідні для реалізації політики у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності.
Як вже розповідав наш сайт, участь у відкритті взяли Голова Координаційної ради з питань утвердження української національної та громадянської ідентичності та Міністр Кабінету Міністрів України Олег Немчінов, заступник Міністра молоді та спорту України Андрій Чесноков та ректор Університету Григорія Сковороди в Переяславі Віталій Коцур.
Програма семінару-тренінгу, до якого долучилися представники та представниці місцевих органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та закладів сфери утвердження національної ідентичності з різних регіонів України, відзначилася новим форматом занять на культурних платформах, які мають символічне значення для сфери. Цей підхід надав можливість не лише поглибити теоретичну базу, а й здобути практичні навички для реалізації державної політики на регіональному рівні. Пресслужба університету підготувала поденний дайджест ключових тем, які розглядали учасники та учасниці:
День 1 (11 листопада 2024 року)
Після відкриття, по обіді, учасники форуму мали змогу зустрітися з українською реп-дівою, представницею України на «Євробаченні-2024», зірковою випускницею Університету Григорія Сковороди в Переяславі Альоною Савраненко, відомої за псевдонімом alyona alyona, яка у цей день завітала до закладу в форматі партнерського проєкту «Клуб випускників університету».
Перше аудиторна заняття стосувалося теми: «Україна – демократична соціально-правова держава. Його провів Володимир Сіропол, кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри загальної історії, правознавства і методик навчання. Тут йшлося про особливості становлення соціально-правової держави в Україні та поняття демократичної і правової держави на прикладі України. Також говорили про Україну як соціальну державу.
Надалі Сіропол розкривав тему «Нормативно-правові засади державної політики у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності». Тут Володимир Олександрович виклав загальну концепцію національно-патріотичного виховання, відповідних нормативно-правових актах і стратегіях. Більш ретельно зупинився на проговоренні тонкощів Закону України «Про основні засади державної політики у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності», окресливши напрямки військово-патріотичного виховання, ключові індикатори ефективності державної політики у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності.
Наостанок дня говорили на тему «Національні інтереси та національна свідомість – основа активної громадянської позиції», а лекторкою стала Леся Коцур, кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри політології. Серед іншого прозвучала важлива теза про те, що таке Національні інтереси України та що визначає їх пріоритети; що є нашими фундаментальними національними інтересами та які загрози для них існують. Надалі говорили про національну свідомість і її складові, а також концепцію української національної мрії.
День 2 (12 листопада 2024 року)
Наступний день розпочався з теми «Вплив війни на формування української національної та громадянської ідентичності», яку висвітлила Руслана Потапенко, доктор філософії у галузі історії (PhD), доцент, доцент кафедри історії і культури України та спеціальних історичних дисциплін. Лекторка дала визначення цим поняттям, познайомила з результатами соціологічних опитувань останніх років, говорила про складові національно-патріотичного виховання під час війни, пріоритетні напрямки роботи з нею та багато іншого.
У наступному блоці роботи лекторка розкрила тему «Протидія пропаганді та популяризація суспільно-державних (національних) цінностей». Чимале захоплення учасників і учасниць викликав блок, який стосувався ідеологічних міфів російської пропаганди як стійких стереотипів та поведінкових маркерів.
Надалі на тему «Сучасні форми, методи роботи з аудиторією у навчальному та виховному процесах щодо формування української національної та громадянської ідентичності» заняття проводив Олег Водяний, кандидат історичних наук, викладач кафедри публічного управління та адміністрування. Тут стало місце розмовам про те, яка основна мета і завдання фахівця у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності; з якими проблемами та перепонами зіштовхується фахівець у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності; якими є основоположні принципи сучасних форм роботи з молоддю тощо.
По обіді відбулася екскурсія до «Музею Заповіту Тараса Шевченка», де гостей міста чекала лекція на тему «Державотворчий процес на теренах України: історія та сучасність» яку провела Оксана Тарапон, кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри історії і культури України та спеціальних історичних дисциплін). Говорили про етапи державотворення України – від Київської Русі, крізь історію Запорізької Січі, УНР, події Другої світової війни до проголошення незалежності України у 1991 році.
По поверненню відбулося аудиторне заняття на тему «Методи і форми національно-патріотичного виховання», яке провела Леся Коцур, кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри політології. Червоною ниткою розмови було вивчення історії як метод формування свідомості особистості в процесі утвердження української національної ідентичності
День 3 (13 листопада 2024 року)
Наступний день почався темою «Етногенез та формування української нації», де лекторкою стала Валентина Молоткіна, доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри історії і культури України та спеціальних історичних дисциплін. Тут усі доказово, на основі правдивих історичних джерел і неперекручених понять і дат, утвердились у думці про те, що українська мова – це основа формування української національної ідентичності.
Потім Василь Дудар, кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри соціальних комунікацій, документознавства та інформаційної діяльності, проректор з наукової роботи та інноваційної діяльності вичерпно та змістовно розкривав тему «Формування критичного мислення та медіаграмотності».
Надалі учасників чекали майстер-класи в мистецьких майстернях УГСП та екскурсія в «Меморіальному музеї Г.С. Сковороди», де відбулася ще одна лекція на тему «Етногенез та формування української нації», яку знову ж таки провела Оксана Тарапон, кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри історії і культури України та спеціальних історичних дисциплін.
По поверненню перед учасниками була розкрита тема «Сенси, цінності та наративи сучасної української ідентичності». Олег Водяний, кандидат історичних наук, викладач кафедри публічного управління та адміністрування. Учасники та учасниці отримали відповіді на питання які сенси та цінності об’єднують українців, якими є наші ментальні травми, наративи та стереотипи про українців та Україну.
День 4 (14 листопада 2024 року)
У останній день учасників відбулося аудиторне заняття на тему «Громадянсько-патріотичне виховання та духовно-моральне виховання», яке провела все та ж Леся Коцур, кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри політології. Говорили про духовно-моральне виховання молоді через політику пам’яті та меморіалізацію публічного простору, державну політику пам’яті, практики репрезентації минулого, меморіальну політику та місця пам’яті.
По обіді набуті знання закріпила екскурсія по «Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини» (Музей під відкритим небом) НІЕЗ «Переяслав», а по поверненню до УГСП учасники пройшли підсумкове тестування з курсів підвищення кваліфікації, а згодом долучилися до церемонії закриття курсів підвищення кваліфікації – виконали гімн, вшанували хвилиною мовчання полеглих у горнилі російсько-української війни, отримали сертифікати та додатки, пам’ятні дарунки які ще довго нагадуватимуть про вікопомні дні перебування тут.
До присутніх звернувся ректор Університету Григорія Сковороди в Переяславі Віталій Коцур:
«Мав щастя протягом цих днів спілкуватися зі всіма вами, ділитися думками. Я впевнений, що всі ви отримали необхідні знання і вміння, успішно здали тестування. Не хочеться з вами розлучатися, хочеться аби ви ще побули. Пишаюсь, що ми це зробили. Маємо запити на такі курси в подальшому, тож будемо працювати й надалі, долучати вас до інших наших заходів. Врешті, просто приїздіть в гості аби посилювати свою ідентичність і відвідувати музеї. Давайте підтримувати зв’язки які ми сформували».
Мала що сказати й заступник начальника управління – начальник відділу молодіжної політики та національно-патріотичного виховання Управління молоді та спорту Київської обласної військової адміністрації Світлана Назарук:
«Я впевнена, що дні проведені тут були для усіх вас дивовижно плідними. Прослідкувала таку тенденцію, що коли ми готували стратегію розвитку української національної громадянської ідентичності, то було представлено різні регіони. Нині тут найактивнішими є представники саме цих регіонів. Це говорить про розширення географії, про вашу активізацію. Українська ідентичність – це не про результат тут і зараз, а про те, що ми будемо прослідковувати через 10-30 років. Бажаю вам вчитися й множити надбане».
Набуті знання та вміння є прикладними і неодмінно згодяться понад двох десяткам учасників з Рівного та області, Чернігівщини, столиці та Київщини, Донеччини, Кіровоградщини, Львівщини, Волині, Дніпра та області, Одещини, Черкащини, Харківщини, Полтавщини. Наостанок лишаємо на згадку відео про ці дні та фото за посиланням:
Захід організовано Міністерством молоді та спорту України спільно з Управлінням молоді та спорту Київської обласної державної адміністрації у партнерстві з Університетом Григорія Сковороди в Переяславі.