31 жовтня 2024 р. делегація істориків Університету Григорія Сковороди в Переяславі на чолі з ректором, доктором історичних наук, кандидатом історичних наук, професором Віталієм Коцуром взяла участь у роботі VІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції (з міжнародною участю) «Культурно-історична спадщина України: перспективи дослідження та традиції збереження», яку проводив Черкаський державний технологічний університет спільно з низкою партнерів.
Учасниками конференції стали понад 90 науковців як з України, так і закордону, які говорили про надзвичайно важливу сферу життя країни – культурну спадщину. Усьоме подія об’єднала небайдужих до культурно-історичної спадщини та її збереження краєзнавців, істориків, науковців, освітян, музеєзнавців, етнографів, громадських діячів, студентів.
Перед початком конференції гості університету та учасники події вшанували пам’ять «батька Конституції України», поклавши квіти до пам’ятного знаку Михайлу Сироті. Надалі урочисте відкриття події розпочалося зі слів вдячності Збройним силам України та вшанування пам’яті полеглих Героїв хвилиною мовчання. Далі учасників конференції привітав вокальний колектив ЧДТУ під керівництвом народної артистки України Лідії Зайнчківської.
«Черкащина – багата історією та культурою, тут народилися відомі на весь світ люди: державники, діячі культури.. На Черкаській землі багато історичних місць, які необхідно відновлювати і зберігати для нащадків. І ми маємо це зробити спільними зусиллями», – наголосив у вітальному слові ректор ЧДТУ, доктор політичних наук, професор Олег Григор, побажавши учасникам конференції цікавої та плідної роботи.
Своєю чергою заступник голови Черкаської обласної державної адміністрації, кандидат історичних наук, доцент Олександр Шамрай зауважив, що Черкаська обласна військова адміністрація підтримує всі ініціативи зі збереження історико-культурної спадщини, адже спільними діями ми зберігаємо нашу національну ідентичність, зберігаємо всі надбання нашого народу, популяризуємо її серед молоді, зокрема і завдяки таким заходам, як ця наукова конференція у ЧДТУ.
У своїй вітальній промові ректор Університету Григорія Сковороди в Переяславі, доктор історичних наук, професор Віталій Коцур неодноразово наголошував на важливості популяризації історичної і культурної спадщини, на синтезі історії та сучасних технологій, на формуванні національно-громадянської ідентичності молодого покоління.
«Для того, щоб зробити історію популярною, публічною, треба працювати. Черкащина – це про історію, це той край, на прикладі якого має формуватися національна ідентичність. Щодня треба говорити про історико-культурну спадщину і про формування національної громадянської ідентичності, адже нам треба виховати ту людину, яка б залишилася в Україні, яка потім би будувала цю державу і яка була б на українських позиціях», – акцентував Віталій Вікторович.
Надалі про важливість вивчення історії, відновлення історичної правди, збереження розмаїтої історико-культурної спадщини та її популяризації у своїх вітальних виступах говорили: доктор філологічних наук, професор, доцент Економіко-гуманітарного університету у Варшаві (м. Варшава, Республіка Польща) Ян Капранов; доктор філософії (соціальні науки), доцент Економіко-гуманітарного університету у Варшаві (м. Варшава, Республіка Польща) Божена Івановська; директорка Державного архіву Черкаської області, кандидатка історичних наук, доцентка Тетяна Клименко та доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри історії і культури України та спеціальних історичних дисциплін Університету Григорія Сковороди в Переяславі Валентина Молоткіна. Особливу увагу вони звернули на те, що в умовах російської агресії особливо гостро стоїть питання не тільки збереження різних пам’яток культури, а й їх примноження; на ролі культурної спадщини в контексті національно-патріотичного виховання.
Пленарне засідання розпочав український громадський діяч, доктор політичних наук, кандидат історичних наук, професор, засновник Фонду «Рідна країна», член Національної спілки краєзнавців України, член Експертної ради з питань подолання наслідків русифікації і тоталітаризму (2022–2023) Микола Томенко з доповіддю про уроки державної політики дерусифікації та деколонізації публічного простору України.
Серед інших до обговорень актуальних питань спонукав виступ кандидатки історичних наук, доцентки кафедри політології Університету Григорія Сковороди в Переяславі Лесі Коцур, у поле досліджень якої потрапив соціально-економічний потенціал України у сфері музейного туризму. Натомість про досвід Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» щодо збереження культурної спадщини в умовах російсько-української війни йшлося у розповіді кандидатки історичних наук, доцентки кафедри історії і культури України та спеціальних історичних дисциплін, провідної наукової співробітниці НІЕЗ «Переяслав». У свою чергу доцент кафедри історії і культури України та спеціальних історичних дисциплін Руслана Потапенко ділилися напрацювань щодо національно-патріотичного виховання під час російсько-української війни.
Загалом, доповіді учасників засвідчили, що українська культурна спадщина свідомо знищується росіянами, з метою зробити нашу націю бездуховною та безликою. Тому, завдання нинішнього покоління не допустити цього.
Після пленарного засідання учасники конференції працювали у секціях за трьома напрямами: історико-культурна спадщина: стан, проблеми, перспективи; роль музеїв у формуванні історичної пам’яті нації; актуальні питання історичної науки.
VІІ Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю «Культурно-історична спадщина України: перспективи дослідження та традиції збереження» ставила за мету теоретичне узагальнення наукових досліджень, аналіз та розробку практичних рекомендацій щодо збереження й використання культурно-історичної спадщини, ролі музеїв в її збереженні, а також формування професійних компетенцій фахівців у сферах, пов’язаних із вивченням і дослідженням культурно-історичної спадщини.
Загалом, 85 авторів (співавторів) з України, Польщі, Німеччини, Норвегії надали 75 статей для збірника матеріалів конференції, які отримали усі учасники.
Варто зауважити, що впродовж роботи конференції діяла виставка тематичних плакатних робіт учасників Міжнародної мистецької акції «ВОЛЬНАНОВА», присвяченої героїчному спротиву Українського народу в російсько-українській війні та майбутньому розквіту України, організатором якої є кафедра дизайну ЧДТУ і Черкаський обласний художній музей.
VІІ Всеукраїнська науково-практична конференція «Культурно-історична спадщина України: перспективи дослідження та традиції збереження» вчергове стала відкритою платформою для взаємного обміну думками та ідеями, напрацювання спільних практичних ідей задля знаходження, дослідження, збереження та примноження культурно-історичних цінностей нашої держави, відродження історичної справедливості, зміцнення національної свідомості та ідентичності.
Співорганізаторами конференції виступили: Міністерство освіти і науки України; Черкаський державний технологічний університет (кафедра історії та права); Державний архів Черкаської області; Національна спілка краєзнавців України; Університет Григорія Сковороди в Переяславі; Черкаський інститут пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля НУЦЗ України; Національний історико-культурний заповідник «Чигирин»; Кам’янський державний історико-культурний заповідник; Корсунь-Шевченківський державний історико-культурний заповідник; Черкаський обласний краєзнавчий музей; Центральноукраїнський обласний краєзнавчий музей; Черкаський науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС України; Фонд «Рідна країна»; Громадська організація «Національна академія наук вищої освіти України».