У середу, 23 жовтня 2024 року, керівниця національного контактного пункту «Нова європейська ініціатива Баугауз», що діє на базі Університету Григорія Сковороди в Переяславі, Олеся Скляренко відвідала Національний транспортний університет у м. Київ з метою інформування про діяльність національного контактного пункту та особливостями її напрямку досліджень «Горизонт Європа».
У ході візиту Олеся Богданівна змогла перейняти досвід особливостей функціонування національних контактних пунктів, оскільки Національний транспортний університет був у їх переліку у попереднику програми Горизонт Європа Горизонт 2020. Цей НКП функціонував за напрямом «Інтелектуальний, зелений та інтегрований транспорт». Було обговорено особливості проведення інформаційних заходів, питання звітної документації, участі у брокерських заходах та складнощі створення мережі. Особливої уваги було приділено питанням написання та подання грантових заявок до Єврокомісії та особливості їх експертизи.
Надалі Олеся Скляренко познайомила присутніх з новою ініціативою Єврокомісії «Новий європейський Баугауз», що є ініціативою Європейської Комісії, яка об’єднує екологічні цілі, культуру, інновації та соціальні аспекти для створення більш сталого й інклюзивного середовища життя. Запущена в 2020 році як частина Європейського зеленого курсу, ця ініціатива спрямована на зміну підходів до дизайну міських просторів і будівництва, орієнтуючись на три ключові принципи: естетику, стійкість та доступність для кожного.
Проєкт натхнений оригінальним рухом Баугаузу, який у ХХ столітті об’єднав мистецтво, ремесло і промисловість, прагнучи створити зручне, функціональне та привабливе середовище для всіх. У рамках NEB Європейська комісія ставить перед собою завдання створення комфортних та енергоефективних будівель, розвитку соціальної згуртованості через архітектуру і залучення громад до формування міського середовища.
Основні елементи, що відрізняють «Новий європейський Баугауз»:
- Інклюзивність та участь громадян – залучення місцевих спільнот і громадян до процесів проектування, щоб враховувати потреби всіх прошарків суспільства.
- Екологічність – розвиток міст із мінімальним впливом на довкілля, використання «зелених» матеріалів та енергоефективних технологій.
- Культурна цінність – підтримка архітектурних традицій та їх поєднання із сучасними технологіями для збереження культурної ідентичності.
На практиці це включає підтримку різних пілотних проєктів у європейських країнах, розвиток міждисциплінарних досліджень та фінансування ініціатив у сфері екологічного дизайну, що здатні забезпечити конкретний позитивний вплив на європейські міста та суспільство в цілому.
Таким чином Національний транспортний університет став одних із перших ЗВО, які є учасниками мережі НКП «Нова європейська ініціатива Баугауз», що діє на базі Університету Григорія Сковороди в Переяславі.