УГСП увійшов до переліку закладів, де запроваджуються державні гранти на навчання за всіма спеціальностями: що це та як працює на практиці

Університет Григорія Сковороди в Переяславі > Публікації > Вступ-2024 > УГСП увійшов до переліку закладів, де запроваджуються державні гранти на навчання за всіма спеціальностями: що це та як працює на практиці

Університет Григорія Сковороди в Переяславі увійшов до переліку закладів вищої освіти, які уклали договір про участь в експериментальному проєкті з запровадження державних грантів на навчання за всіма спеціальностями. Це означає, що віднині новоспечені сковородинівці зможуть отримати фінансову підтримку від держави на здобуття вищої освіти.

Державний грант на здобуття вищої освіти – це підтримка державою здобуття громадянином вищої освіти шляхом співфінансування навчання на умовах контракту. Державний грант є цільовим, тобто його можна використати лише для оплати за навчання в закладі освіти, використання його з іншою метою або переведення в готівкову форму неможливо. Державний грант є безповоротною допомогою, тому додаткових зобов’язань, на кшталт відпрацювання, він не передбачає.

Як пояснюють у ЄДЕБО донині використовувався лише один механізм бюджетного фінансування здобуття вищої освіти – державне (регіональне) замовлення. Воно передбачає безоплатність навчання для здобувача вищої освіти і доступне сьогодні близько 40% студентів (курсантів) денної форми. Державне замовлення є концептом радянських часів, який найкраще відповідає адміністративно-плановій моделі господарювання в наскрізь одержавленій економіці тоталітарної держави. Здобувач освіти в ньому – маленька людина, яка має сумлінно виконувати навчальні плани, дотримуватись настанов панівної ідеології та працювати за направленням після отримання диплома. Наразі державне замовлення має здебільшого орієнтуватись на потреби ринку праці, які піддаються прогнозуванню.

«Наше завдання – створити механізм повного або часткового фінансування навчання для здобуття вищої освіти вільним українським громадянином, який самостійно формує освітню траєкторію, свідомо обирає і може змінювати заклади освіти і освітні програми, сприймає вибір дисциплін чи міждисциплінарність освітніх програм, академічну мобільність, неформальну освіту як відповідальну можливість формувати унікальний набір компетентностей для успішного пошуку свого місця на ринку праці, у незалежній професійній або підприємницькій діяльності. Водночас передбачається збільшити питому вагу здобувачів вищої освіти, які отримують можливість повного або часткового фінансування навчання бюджетним коштом. Саме з цих міркувань розроблено новий механізм бюджетного фінансування – державні гранти», – додають у відомстві.

Як це працює на практиці?

Вступники, які склали Національне мультипредметне тестування у 2024 році з двох та більше предметів на 170+ балів, мають змогу претендувати на грантові кошти. Для цієї категорії студентів доступні гранти 2 рівня розміром 25 000 гривень.

Фінансова підтримка надається на період навчання за освітньою програмою бакалавра (4 роки). Розмір гранту буде коригуватись залежно від інфляційного індексу. Крім цього, сума гранту може зростати в залежності від обраної спеціальності, а саме – її значущості для держави.

Державні гранти будуть виплачуватися двома платежами протягом кожного року навчання. Кошти будуть надходити на спеціалізований банківський рахунок. Більше деталей з цього приводу ми розповідали тут.

Коли контрактники зможуть подавати заяву на отримання гранту?

Подати заяву на грант можна після успішного зарахування через е-кабінет з 5 вересня по 31 жовтня 2024 року. Згідно з умовами проєкту, отримати гранти можуть студенти, що відповідають зазначеним вимогам та навчаються в університетах, що мають укладений договір з МОН. Серед них і УГСП.

Лого університету Синє
ОПУБЛІКОВАНО

Пресслужба Університету Григорія Сковороди в Переяславі 

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі, дозволяється за умови посилання на uhsp.edu.ua. При копіюванні матеріалів порталу для інтернет-видань обов’язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.

Перейти до вмісту