З 7 по 10 липня 2024 року в польському місті Лодзь пройшов масштабний україно-польський захід для ректорів та проректорів двох країн – ректорів академічних шкіл Польщі KRASP, Фундації польських ректорів FRP та представників від Спілки ректорів закладів вищої освіти України, зокрема ректора Університету Григорія Сковороди в Переяславі Віталія Коцура.
Захід був організований Міністерством освіти та науки України, Міністерством освіти та науки Польщі, Спілкою ректорів закладів вищої освіти України та Фундацією польських ректорів у рамках реалізації спільного проєкту MNiSW-PW засідання «Польсько-українська школа FRP стратегічного управління у вищій освіті для ректорів та проректорів».
Як переповідає Віталій Вікторович, перший день школи був присвячений викликам, які нині стоять перед освітою України в умовах війни. Лідер польсько-українського проєкту, президент Фундації польських ректорів, професор Єжи Возницький, привітавши учасників зібрання, мав виступ на тему «Вступ до проблематики школи». У рамках доповіді були озвучено програму сталих заходів Фундації у системі вдосконалення управління вищою освітою, інформацію про діяльність Фундації для KRASP у рамках стратегічного партнерства, а також короткий опис поточних проєктів, що реалізуються FRP-ISW спільно з іншими стратегічними партнерами.
Про розвиток українських закладів вищої освіти в умовах війни, на прикладі НУ «Полтавська політехніка», доповідав її ректор Володимир Онищенко. Презентація була побудована на основі викликів, які постали перед всіма закладами вищої освіти України, зокрема й Університетом Григорія Сковороди в Переяславі:
- Адаптація освітнього процесу та навчальних програм до викликів воєнного часу;
- Гуртування навколо потреб українських захисників та внутрішньо переміщених осіб: створення волонтерських та координаційних штабів при закладах вищої освіти;
- Побудова та реконструкція укриттів задля забезпечення безперебійного навчального процесу для здобувачів освіти, а також безпечного перебування студентів та працівників ЗВО під час навчального процесу;
- Створення Центрів для ветеранів та їх сімей, де надається соціально-психологічна допомога та підтримка усім, хто цього потребує тощо.
«Університету Григорія Сковороди в Переяславі є чим пишатися, про що я також розповідав польським колегам, адже у лютому 2022 року життя всіх українців змінилося, і ми мусили зібрати всі сили й акумулювати їх на допомогу тим, хто цього потребував. Та все ж першочергово потрібно було думати про термінове поновлення навчального процесу, як мінімум у змішаному форматі – саме над цим ми працювали у першу чергу. Тому, озираючись, можу сказати одне – немає викликів і перепон, з якими б ми, українці, не впоралися б», – ділиться ректор Віталій Коцур.
Другий день польсько-української школи був побудований виключно на темі вищої освіти. Говорили про моделі організації освітнього процесу, мікрокваліфікації в Європі, у Польщі, в університеті. Усі охочі долучалися до обговорення питання вищої освіти на панельній дискусії «Виклики та нові рішення в освітньому процесі у вищій освіті та підготовці аспірантів», яку модерував лідер польсько-українського проєкту MNiSW-PW, Президент фундації польських ректорів Єжи Возницький. Обговорювалися виклики вищої освіти та нові підходи до підготовки аспірантів, включаючи інноваційні методи навчання та оцінювання, а також важливість гнучкості та адаптивності у викладацькому складі.
Третій день школи ознаменувався офіційним продовженням тристоронньої співпраці між Конференцією ректорів академічних шкіл Польщі, Спілкою ректорів закладів вищої освіти України і Фундацією польських ректорів «Польсько-українська співпраця представницьких організацій ректорів – задля вдосконалення діяльності закладів вищої освіти», а саме підписано Додаток 3 на період ІІІ циклу (2025-2027).
Варто зауважити, що на заході був присутній заступник міністра науки та вищої освіти Польщі Анджей Шептицький, який має українське коріння і чудово володіє українською мовою.
Ректор Університету Григорія Сковороди в Переяславі Віталій Коцур у розмові з паном Міністром обговорив важливі теми, що стосуються вищої освіти. Як зазначив Віталій Вікторович на своїй сторінці у Facebook:
«Говорили про розвиток вищої освіти та науки і досвід двох країн у цій галузі, реалізацію спільних україно-польських проєктів, удосконалення програми подвійних дипломів тощо. Не оминули у розмові й тему війни… Зокрема, нагадав пану Анджею слова Президента Польщі Анджея Дуди, які він сказав Президенту Зеленському: «…я благаю вас – коли ви переможете росію, коли росіяни прийдуть сюди на колінах підписувати мир, тоді ведіть їх в Переяслав, нехай вони підпишуть мир там…». Тож, будемо чекати польських друзів у Переяславі на майдані Княжий двір!».
Наостанок у межах Школи говорили на теми, які стосувалися штучного інтелекту та його впливу й використання в освітній галузі. Також, майже на завершення, заслухали доповідь щодо Програми NAWA (Польське національне агентство з питань академічного обміну). Цей проєкт дає можливість обмінюватися знаннями між студентами, ділитися досвідом та науковими відкриттями, ширше використовувати дослідницький потенціал науковців та підвищує кваліфікацію викладачів й саму якість викладання.
Варто зауважити, що починаючи із січня 2023 року Університет Григорія Сковороди в Переяславі долучився до 22 міжнародних тематичних шкіл в рамках співпраці. Нині здобувачі освіти й викладачі УГСП відвідують польські заклади вищої освіти, з метою навчання та обміну досвідом в різних науково-освітніх програмах. Про це розповідали як в безлічі попередніх, так і низці наступних публікацій які вже незабаром з’являться на інформаційних сторінках нашого закладу.