Університет Григорія Сковороди в Переяславі > Публікації > Вітання > «Діти – наше майбутнє, і наш обов’язок – захистити їх»: колонка психолога Леоніда Ніколаєва до Міжнародного дня захисту дітей

Підтримуйте дитяче прагнення бути хорошим, бережіть його як найтонший порух людської душі, не зловживайте своєю владою, не перетворюйте мудрість батьківської влади на деспотичне самодурство

Василь Сухомлинський

Щорічно, 1 червня, увесь світ відзначає День захисту дітей – свято, покликане привернути увагу до проблем наймолодших членів нашого суспільства, нагадати про їхні права і потреби. У цей день ми не просто даруємо дітям подарунки і влаштовуємо розваги – ми замислюємось над тим, що робимо задля їх благополуччя, фізичного і духовного здоров’я, для їх гармонійного розвитку.

День захисту дітей – це привід ще раз усвідомити, що діти – наш найцінніший скарб, наше майбутнє, і від нас залежить, яким буде це майбутнє. Про все це у новій колонці кандидата психологічних наук, доцента кафедри психології соціально-психологічного факультету Університету Григорія Сковороди в Переяславі, психолога-консультанта СОС Дитячі Містечка Україна Леоніда Ніколаєва.

У наш неспокійний час, коли війна в Україні забрала дитинство у тисяч маленьких українців, коли діти змушені ховатись у бомбосховищах, тікати від обстрілів, втрачати батьків і домівки – тема захисту дітей набуває особливої гостроти і значущості. Сьогодні, як ніколи, ми маємо об’єднати зусилля, щоб захистити дітей від жахів війни, дати їм надію і віру в добро.

Захист дітей – це комплексне поняття, яке включає в себе багато аспектів. Перш за все, це забезпечення фізичної безпеки дітей, створення умов, в яких вони будуть захищені від насильства, хвороб, голоду й холоду. Але не менш важливим є захист психологічного здоров’я дітей. Діти – це чисті і вразливі істоти, їх психіка надзвичайно тендітна і потребує дбайливого ставлення. Жахи війни, стреси і потрясіння, які випадають на долю дітей в зонах конфліктів, залишають глибокі травми в їх душах, які можуть давати про себе знати протягом всього життя.

Посттравматичний стресовий розлад, тривожність, депресія, втрата довіри до світу – ось лише деякі з психологічних проблем, з якими можуть зіткнутися діти, що пережили війну. Тому зараз, як ніколи, важливо приділяти увагу психологічному аспекту захисту дітей, створювати для них атмосферу безпеки, любові і турботи, в якій вони зможуть відновитись і знову повірити в добро.

Ми, дорослі – батьки, педагоги, психологи, всі, хто працює з дітьми і для дітей – несемо величезну відповідальність за їх емоційне благополуччя. Саме від нас залежить, чи зможуть вони впоратись з травмами війни, знайти опору в нас, відчути нашу любов і підтримку. Ми маємо бути для них прикладом стійкості, мудрості, доброти. Ми маємо навчити їх справлятись зі стресом, виражати свої почуття, шукати і знаходити радість в кожному дні. Адже саме ці навички допоможуть їм вирости психологічно здоровими і стійкими особистостями, здатними долати будь-які труднощі. Це нелегке завдання, яке вимагає від нас великих душевних сил і терпіння, але це – наш обов’язок і наша місія. Адже даруючи дітям любов і турботу, ми не просто робимо їх щасливими зараз – ми закладаємо фундамент їх майбутнього, а отже і майбутнього всього нашого суспільства.

Кожен день нашого життя – це день захисту дітей. Не тільки 1 червня, а кожен день ми маємо пам’ятати про свій обов’язок перед наймолодшими і найвразливішими членами нашого суспільства. Кожен наш вчинок, кожне слово, адресоване дитині, має бути наповнене любов’ю і турботою. Ми маємо створювати для дітей світ, в якому вони будуть відчувати себе захищеними, потрібними, цінними. Світ, в якому вони зможуть вільно розвиватись, навчатись, реалізовувати свої мрії. І це не просто слова – це наше щоденне завдання, наша щоденна праця. Від того, як ми виконуємо це завдання, залежить не тільки майбутнє наших власних дітей, але й майбутнє нашої країни, нашого народу.

В День захисту дітей давайте ще раз замислимось над своєю роллю в житті кожної дитини, яка нас оточує. Давайте знайдемо в собі сили і мудрість, щоб бути для дітей надійною опорою, мудрими наставниками, люблячими захисниками. Давайте зробимо все, що в наших силах, щоб кожна дитина відчула нашу любов і турботу, знала, що ми завжди готові прийти на допомогу і підтримати. І нехай щасливий дитячий сміх якнайшвидше знову залунає на вулицях наших міст і сіл, нехай діти України знову зможуть безтурботно радіти кожному новому дню. Бо щасливі діти сьогодні – це щаслива і процвітаюча Україна завтра.

Зі святом вас, дорогі захисники дитинства! І нехай кожен день вашого життя буде сповнений любові, терпіння і віри в наше світле майбутнє!

Пресцентр кафедри психології