Спільна заява керівництва закладу та мовного омбудсмена щодо функціонування української мови як державної в Університеті Григорія Сковороди в Переяславі

Університет Григорія Сковороди в Переяславі > Публікації > Новини > Спільна заява керівництва закладу та мовного омбудсмена щодо функціонування української мови як державної в Університеті Григорія Сковороди в Переяславі

Нині українське суспільство як ніколи гостро розуміє значення мови у державотворчих процесах. Саме мова є квінтесенцією нації, тим засобом, що вирізняє нас з-поміж інших націй і народностей, надихає на подвиги еліту нашого суспільства, допомагає нам у боротьбі за самобутність і незалежність, зокрема в умовах російсько-української війни.

Днями на адресу Університету Григорія Сковороди в Переяславі, до уваги ректора Віталія Коцура, мовного омбудсмена УГСП Максима Левченка та всієї академічної сковородинівської спільноти надійшов лист Міністерства освіти і науки України № 1/16742-23 від 27 жовтня 2023 року «Про застосування державної мови у сфері освіти» за підписом міністра Оксена Лісового. Знайомимо вас з його суттю.

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

Шановні колеги й учасники освітнього процесу!

Керівництво Університету Григорія Сковороди в Переяславі, Уповноважений з питань захисту української мови УГСП нагадують – згідно зі статтею 9 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків зобов’язані, зокрема, керівники закладів освіти всіх форм власності, педагогічні, науково-педагогічні і наукові працівники, крім іноземців чи осіб без громадянства, які запрошені до закладів освіти та/або наукових установ та працюють на тимчасовій основі як наукові, педагогічні, науково-педагогічні працівники або викладачі іноземної мови.

У зв’язку з цим укотре наголошуємо на необхідності застосування державної мови в робочий час науково-педагогічними, педагогічними та іншими працівниками закладів освіти. Державна мова має використовуватися в рамках освітнього процесу, під час проведення навчальних занять (крім занять з навчальних предметів, які згідно з освітньою програмою закладу освіти викладаються іноземними мовами або мовами корінних народів і національних меншин), у спілкуванні вчителів, викладачів, іншого персоналу закладів освіти як зі здобувачами освіти (вихованцями), так і між собою.

Під час організації освітнього процесу незалежно від його форми (урок, лекція, практичне, семінарське заняття, гурткова робота тощо) необхідно використовувати навчальні матеріали, виготовлені державною мовою (крім занять з навчальних предметів, які згідно з освітньою програмою закладу освіти викладаються іноземними мовами або мовами корінних народів і національних меншин).

Представникам корінних народів і національних меншин України гарантовано право навчатися рідною мовою поряд із державною мовою в класах (групах), створених відповідно до частини першої статті 7 Закону України «Про освіту» та частини першої статті 21 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Нагадуємо, що згідно зі статтею 54 Закону України «Про освіту» педагогічні, науково-педагогічні та наукові працівники зобов’язані: виховувати у здобувачів освіти повагу до державної мови та державних символів України, національних, історичних, культурних цінностей України, дбайливе ставлення до історико-культурного надбання України тощо.

У разі виникнення проблем у сфері надання освітніх послуг в Університеті Григорія Сковороди в Переяславі українською мовою чи інших питань, що порушують чинне законодавство спрямоване на порушення прав державною мовою закликаємо вас звертатися до мовного омбудсмена з понеділка по п’ятницю, у робочий час, в аудиторії 102 (ІІ корпус університету, офіс Наукового товариства та Відділу інформаційних технологій та зв’язків з громадськістю), або написавши на електронну скриньку levmaksym@gmail.com чи зателефонувавши за номером (063) 727-59-87 або написавши за цим номером у будь-якому зручному месенджері.

Нині в умовах збройної агресії рф проти України надзвичайно важливим є завдання щодо утвердження української мови як елемента національної безпеки та лінгвального інтегратора всього українського суспільства. Пам’ятаймо про це!

 

Віталій Коцур

Ректор Університету Григорія Сковороди в Переяславі

Перейти до вмісту