27 червня 2023 року в конференц-залі імені Василя Сухомлинського Університету Григорія Сковороди в Переяславі, вперше з моменту повномасштабного вторгнення військ російської федерації на територію України (від 24 лютого 2022 року – прим. авт.), спеціалізованою разовою Вченою радою за спеціальністю 032 Історія та археологія було прийнято до захисту дисертацію на здобуття ступеня доктора філософії Новородовської Наталії Олександрівни на тему: «Мовна політика в УРСР (1960 – 1980-х рр.): соціокультурний вимір».
Науковими керівниками роботи виступили Коцур Віталій Вікторович, доктор історичних наук, кандидат політичних наук, професор, професор кафедри публічного управління та адміністрування, ректор Університету Григорія Сковороди в Переяславі й Зленко Алла Миколаївна, кандидат історичних наук, доцент, завідувач кафедри соціальних комунікацій, документознавства та інформаційної діяльності Університету Григорія Сковороди в Переяславі.
У дисертаційній роботі досліджено особливості реалізації мовної політики в УРСР упродовж 1960 – 1980-х рр. у вітчизняній і зарубіжній історіографії, розкрито вплив русифікації на соціокультурне життя та ідентичність населення, здійснено аналіз законодавчої та нормативно-правової бази, яка врегульовувала мовне питання.
Актуальність теми дисертаційного дослідження зумовлена переосмисленням багатьох історичних фактів минулих років з огляду на специфіку сучасного етапу розвитку України. Завдяки відкритому доступу до раніше засекречених архівних документів з’явилася необхідність у детальнішому та ґрунтовнішому вивченні чинників, які сприяли впровадженню російської мови в усі сфери українського соціуму.
Дисертаційне дослідження було виконане в межах планової теми кафедри історії і культури України та спеціальних історичних дисциплін «Соціальний зріз історії України через призму суспільно-політичного та національно-культурного розвитку XIX – поч. XXІ ст.» Університету Григорія Сковороди в Переяславі.
Метою дослідження є детальне вивчення особливостей радянської політики русифікації, її впливу на мовну та національну ідентичність населення, зміну соціокультурного життя суспільства радянської України в республіканському й регіональному розрізі впродовж 1960 – 1980-х рр. та встановлення причиново-наслідкових звʼязків, що призвели до поширення проблеми двомовності на сучасному етапі українського державотворення.
Дисертаційна робота є першим дослідженням, у якому завдяки комплексному міждисциплінарному підходу здійснено спробу з’ясувати тенденції зміни ідентичності населення під впливом радянської політики русифікації в 1960 – 1980-х рр. Презентовано переосмислення наслідків мовних процесів періоду застою для сучасного українського державотворення.
Наукова спільнота високо оцінила актуальність дисертаційної роботи та її важливе теоретичне і практичне значення в умовах розвитку сучасної системи освіти в Україні.
Увесь професорсько-викладацький та студентський колективи Університету Григорія Сковороди в Переяславі, навчально-науковий відділ, відділ аспірантури і докторантури вітають шановну Наталію Олександрівну та її наукових керівників із блискучим захистом і впевненим фаховим визнанням. Бажаємо успішного втілення всіх творчих і наукових задумів, наснаги в професійному зростанні й у майбутніх наукових пошуках.
Нехай доля дарує тільки щасливі миті життя та втілює все задумане. Ми дуже пишаємося, що Ви є частиною нашої університетської родини, та бажаємо Наталії Олександрівні не зупинятися на досягнутому!