Університет Григорія Сковороди в Переяславі > Публікації > Ментальне здоров'я > «Ти як?»: сковородинівські психологи долучилися до виставки і дискусії в Українському Домі

«Ти як?», – запитання, яке за останній рік перетворилося в усталений прояв любові. Ми запитуємо про це у себе та в кожного, хто для нас рідний і дорогий.

З 1 по 25 червня Український музей сучасного мистецтва, платформа культури памʼяті Минуле / Майбутнє / Мистецтво та Національний центр «Український Дім» презентують проєкт «Ти як?» – виставку мистецьких робіт українських художників про досвід 2022 року та дискусійну програму, присвячену комеморації російсько-української війни. До зустрічі в рамках проєкту долучилися психологині Вікторія Вінс та Тетяна Кузьменко як представники психологічної спільноти Університету Григорія Сковороди в Переяславі.

За словами фахівчинь, захід пройшов надзвичайно плідно. Піднімалися важливі питання психологічної підтримки особистості в умовах воєнних та повоєнних часів. Гостро стояло питання консолідованої позиції спеціалістів різних галузей щодо технологій фахової допомоги усім верствам населення. У ході зустрічі учасники намітили чіткі стратегії співпраці та обмінялися контактами для подальшої реалізації спільних проєктів.

Також 17-18 червня триватиме дискусійна програма «Мистецтво та війна» – цикл розмов про досвід українського суспільства з 24 лютого 2022 року, формування пам’яті про російсько-українську війну і ті зміни, які відбулися в кожному з нас та в Україні в цілому.

У чому полягає суть проєкту «Ти як?»

Виставковий проєкт «Ти як?», куратором якого є час, підсумовує досвід наших емоційних гойдалок, залежності від новин, порятунку і самопожертви, страху і надії через роботи понад 100 сучасних українських художників та художниць. Близько 500 мистецьких творів, створених після повномасштабного вторгнення росії в Україну, займають усі 5 поверхів Українського Дому. Своєю чергою дискусійна програма проєкту покликана допомогти відрефлексувати досвід українців та зробити крок до формування картини спільного майбутнього.

«Навесні 2022 року митці почали швидко виходити з формату постів у Facebook, хоча все ще було важко уявити, як робити щось ближче до мистецтва, ніж до волонтерства. Тож багато з цих робіт я сприймаю як порятунок себе, коротку зупинку, аби схопити себе в просторі. Тут немає намагань сказати про час, є потреба його буквально фіксувати чи рятуватись від нього в мистецтві», – каже одна з восьми кураторок виставки Каті Лібкінд.

Крім неї, над експозицією працювали Єгор Анцигін, Ольга Балашова, Галина Глеба, Юлія Карпець, Анна-Марія Кучеренко, Тетяна Лисун та Олександр Соловйов. Їхні особисті спогади про різні періоди цього року також стали частиною експозиції.

Крім того, в рамках проєкту відбуватимуться лекції, кураторські екскурсії, перфоманси митців і мисткинь, заняття з арттерапії та інші події. Деталі публічної програми будуть розміщені на сторінці проєкту у Facebook.

Також програмою проєкту передбачена робота зони вимірювання тривожності від стартапу Anima.

Події дискусійної програми проходитимуть в Українському кризовому медіа-центрі та транслюватимуться онлайн. Детальний розклад дискусійної програми. Вхід на події вільний.

«Ти як?» це перший проєкт Українського музею сучасного мистецтва (UMCA), зроблений на основі «Архіву мистецтва воєнного стану», який наповнюється від 24 лютого 2022 року і завершиться у день припинення дії воєнного стану в Україні. Хронологічний принцип архівування вплинув на ідею експозиції: глядачів запрошують пройти шлях від сьогодення (поверхи 1 та 2) до перших тижнів повномасштабного вторгнення (поверх 5) і сприймати твори як свідчення станів інших людей у той час.

Проєкт реалізується в рамках програми «Культура пам’яті в повоєнній Україні», що впроваджується Громадською організацією «Музей сучасного мистецтва» у партнерстві з Платформою культури пам’яті Минуле / Майбутнє / Мистецтво.

 

За матеріалами ЗМІ

Перейти до вмісту