Відзначення Дня української писемності та мови, який цього річ припадає на суботу, 9 листопада 2019 року, у ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди» почалося ще за тиждень до означеної дати – 5 листопада 2019 року о 10:00 у авдиторії 102 (Аудиторія імені професора Т.М. Боголіб) відбулося заняття-тренінг із розвитку мовленнєвої вправності «Екологія української мови» від кандидата педагогічних наук, доцентки кафедр української лінгвістики та методики навчання філологічного факультету та професійної освіти фінансово-гуманітарного факультету Олени Кулик, про яке вже згодом ви зможете прочитати на нашому сайті. А втім, це не єдине, чим здивує університет напередодні та опісля знаменної для рідної мови та писемності дати.
Відомо, що до Дня української писемності та мови Наукове товариство університету спільно з Відділом освітнього менеджменту та профорієнтаційної діяльності та бібліотекою вишу долучається до щорічної акції «Всеукраїнський радіодиктант національної єдності». Початок акції – 8 листопада 2019 року об 11:00. Місце проведення – читальна зала імені Сігізмунда ІІІ (ІІ корпус, І поверх).
Об 11:20 у прямому ефірі з радіостудії на Хрещатику, 26 диктант читатиме відомий мовознавець, автор підручників і посібників з української мови та літератури Олександр Авраменко, який складає текст диктанту останні 13 років. Цього року автор внесе у текст кілька елементів на перевірку нової редакції чинного правопису.
У читальній залі імені Сігізмунда ІІІ нашого університету диктант писатимуть усі охочі сковородинівці – викладачі та студенти, бібліотекарі, працівники вишу та містяни.
До слова, цього року вперше диктант можна буде перевірити вже через 15 хвилин після його написання. За цей час (11:45-12:00) охочі зможуть надіслати свій текст (фото, скан або скріншот із вказаною зворотною адресою) на електронну скриньку Українського радіо (rd@nrcu.gov.ua), або у приватні повідомлення на сторінці Українського радіо у Фейсбук (UA: Українське радіо), або на вайбер – 097-107-107-9. Повідомлення надсилати на одну з адрес, не дублюючи на всі.
Автори безпомилкових диктантів отримають заохочувальні призи. Додатково буде оголошено конкурс на найкращі твори про написання диктанту (для тих, хто віддає перевагу традиційному листуванню). Твір із диктантом треба надіслати поштою протягом 2-х днів (до 11 листопада) на адресу: 01001, Київ, Хрещатик, 26 (помітка «на конкурс»). 10 найкращих робіт будуть нагороджені заохочувальними призами.
З 12:00 до 12:15 в прямому ефірі Українського радіо Олександр Авраменко проведе роботу над помилками. Всеукраїнський радіодиктант національної єдності був започаткований у 2000 році з метою єднання навколо мови. Відтоді щороку слухачі, а віднедавна й телеглядачі (акцію транслює телеканал UA: Перший) можуть взяти участь у написанні диктанту й перевірити, наскільки добре вони знають мову. Пишуть диктант і за межами України. Торік на адресу Українського радіо надійшло 32779 диктантів. З них без помилок написали 311 учасників.
Крім того, у понеділок, 11 листопада 2019 року о 12:00 у конференц-залі імені Василя Сухомлинського за ініціативи філологічного, соціоісторичного, фізичного виховання факультетів, Центру Сковородинознавства та наукової бібліотеки вишу відбудеться захід, присвячений Дню рідної мови та писемності.
На порядку денному виступи: «Мова – основа й опора національного буття» (д.філ.н.,проф. Корпанюк М.П.); «Національна самобутність українців півдня України» (д.п.н., к.філ.н., проф. Токмань Г.Л.); «Народна природнича термінологія як вияв духовного багатства нації» (д.і.н., проф. Куйбіда В.В.); «Мовограй або ігрові технології як засіб інтенсифікації навчання української мови» (д.п.н., доц. Кулик О. Д.) та «На обороні мови, нації, держави (до 30-річчя НРУ)» (к.і.н., ст. викл. Коцур Л.М).
Вірші про рідну мову читають студенти-філологи: «Сидір Воробкевич. Рідна мова» (Поліна Борисова); «Михайло Старицький. До молоді» (Віталій Сирай); «Іван Гнатюк. Слово» (Дарина Кириленко); «Володимир Підпалий. Тиха елегія» (Вікторія Савчук) та «Віктор Баранов. До українців» (Юлія Бабенко).
У рамках заходу відбудеться презентація монографії доктора філологічних наук, професора Галини Степанівни Мазохи «Листи українських письменників другої половини ХХ сторіччя: діалог із читачем і часом»
Долучайся до Дня української писемності та мови в університеті – це найкращий вияв поваги до спадщини рідного народу та його вікопомних надбань!
[/mpc_quote]