Протягом 3-5 липня 2019 року у славетному місті Переяслав-Хмельницький на базі Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» та ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди» на ознаменування 1112-ї річниці міста відбувся організований Переяслав-Хмельницькою міською радою та рядом інших організацій Всеукраїнський Музейний Форум. Вже вдруге він зібрав працівники музеїв, науковці, аматори – усіх, кому не байдужі проблеми музеїв нашої країни та хто вважає надзвичайно доцільним обговорити розвиток напрямів і методів музейної роботи.
У перший день ІІ Всеукраїнського Музейного Форуму відбулась реєстрація учасників; демонстрація презентаційних фільмів про місто, університет та зодчого музейної справи Михайла Сікорського; урочисте відкриття і пленарне засідання науково-практичної конференції, яке модерував професор, доктор технічних наук, провідний науковий співробітник відділу історичного пам’яткознавства Центру пам’яткознавства НАН України і Українського товариства охорони пам’яток історії та культури Леонід Гріффен. Зокрема, під час відкриття, яке відбувалось у концертному залі університету, правильної інтонації для плідної роботи і приємного спілкування задали Анастасія Петрова, Ганна Ляч, Андрій Іващенко та Вікторія Якубовська надзвичайно гарними піснями про нашу славну Україну, перше кохання й сердечними побажаннями всіляких гараздів. Ведучим заходу був провідний фахівець соціально-гуманітарного відділу університету, глибоко шановний та неперевершений конферанс’є Олександр Молоткін.
Вітальне слово до учасників Форуму висловила голова Комісії з питань культурної спадщини та культурних цінностей Громадської ради при Міністерстві культури України, заслужений працівник культури України Олена Юрченко-Микита, яка, насамперед, зачитала вітальне слово до організаторів і учасників ІІ Всеукраїнського Музейного Форуму від Міністерства культури України в особі міністра Євгена Нищука. У своєму зверненні Євген Миколайович побажав натхнення і сили, творчої енергії, цікавих відкриттів, а також непохитної віри у наше світле майбутнє та успішної роботи усім учасникам форуму. Від себе ж Олена Володимирівна додала, що члени Громадської ради при Міністерстві культури, у свою чергу, так само передають вітання учасникам форуму, а також наголосила на важливості таких заходів, адже, на її переконання, коли зустрічаються музейники з усієї України, їм завжди знайдеться, що обговорити і про що поспілкуватись.
Після цього вітальне слово виголосив кандидат педагогічних наук, доцент, проректор університету з науково-педагогічної роботи Валерій Троценко, який привітав присутніх від імені ректорату та, зокрема, ректора альма-матер Віктора Коцура. Валерій Володимирович побажав усім плідної праці, успіхів, результативної праці, і висловив сподівання, що усі дні, проведені у стінах нашого навчального закладу неодмінно запам’ятаються усім гостям, принесуть лише задоволення й позитивні враження.
Потім слово тримала заступниця міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Валентину Губенко, яка передала вітання від міського голови Тараса Костіна, перш за все, подякувавши усім учасникам форуму за те, що знайшли час, аби приєднатися до вивчення історії Переяслава, приїхали поділитися досвідом, адже Музейний Форум – це велика праця. Валентина Валеріївна висловила думку, що саме музейники є ангелами-охоронцями історії, тому побажала їм миру, здійснення мрій і передала слово виконуючому обов’язки генерального директора національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» Олександру Колибенку. Він побажав гарної роботи форуму і висловив свою зацікавленість у проблемах, наукових та методичних доробках музейників з усіх куточків України, аби спільно рухати вперед музейну справу, адже усім присутнім у цій залі дано найважливіше завдання – берегти історико-культурну спадщину нашого народу.
Сповненою особливого тепла видалася й промова Леоніда Гріффена: «Я радий, що ми зібрались тут уже вдруге. Першого разу усі були дуже задоволені, сподіваюсь, що і цього разу ви не пожалкуєте, що приїхали. Цьому ми, перш за все, завдячуємо господарям, які нас тут приймають зі щирою теплотою і радістю – це славне місто Переяслав-Хмельницький, місто-музей. Ми дуже вдячні і міським діячам і національному історико-етнографічному заповіднику «Переяслав», які доклали дуже багато зусиль до того, щоб пройшов цей форум. Але до цього доклали руку і ми, Центр пам’яткознавства НАН України і Українське товариство охорони пам’яток історії та культури, адже ми займаємось питаннями, пов’язаними з багатьма музеями, проводимо багато заходів для музейників. А на ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди» лягла дуже велика відповідальність забезпечити матеріальну сторону цього заходу, і мені хотілось би відзначити це особливо». Леонід Олександрович передав бібліотеці університету видання колективної монографії «Основи пам’яткознаства» .
На завершення урочистої частини, ведучий Олександр Молотків теж висловив свої найщиріші побажання гостям зібрання та оголосив про початок робочої програми й передав важелі керування модератору пленарного засідання.
Під час форуму відбувались науково-практична конференція, лекції та майстер-класи провідних діячів музейної справи і науковців, тематичні виставки та виставки окремих музеїв, віртуальні презентації музеїв України, екскурсії (до НІЕЗ «Переяслав» та по Переяславу-Хмельницькому), товариські зустрічі, прес-конференції, круглі столи з окремих проблем музейної справи, зокрема: музеологія та історія музейної справи, організація музейної справи в Україні та в світі, роль і особливості функціонування музеїв різного типу, експозиційна та виставкова робота, фондова справа, науково-дослідна робота, екскурсійна та просвітницька діяльність, педагогічно-виховна діяльність, рекреаційна діяльність, інформатизація,популяризація, віртуальні музеї, положення музейних працівників.
Загалом, ІІ Всеукраїнський Музейний Форум у місті Переяслав-Хмельницький пройшов досить плідно та подарував багато досвіду, позитивних вражень і нових цікавих ідей для усіх гостей нашого міста. З нетерпінням чекаємо на наступний їх візит!
Аліна Нестерук