Натисніть для озвучування   Натисніть для озвучування

В УГСП відбувся «Відкритий діалог» з ветеранами російсько-української війни: що пропонує заклад захисникам для фізичної реабілітації та ментального повернення

Університет Григорія Сковороди в Переяславі > Публікації > Можливості > В УГСП відбувся «Відкритий діалог» з ветеранами російсько-української війни: що пропонує заклад захисникам для фізичної реабілітації та ментального повернення

У час, коли російсько-українська війна триває вже понад десять років, питання реінтеграції ветеранів набуває критичної ваги. З фронту повертаються тисячі захисників і захисниць, які потребують не лише медичної допомоги, але й освітньої, психологічної та соціальної підтримки.

20 лютого 2026 року о 16:00 в аудиторії 114 (Центр інноваційного навчання та трансферу технологій «Innovation Training & Tech Transfer Center») Університету Григорія Сковороди в Переяславі відбувся «Відкритий діалог» – зустріч сковородинівців з ветеранами російсько-української війни, що стала платформою для обміну досвідом між університетською спільнотою, фахівцями та безпосередніми учасниками ветеранського руху.

Захід зібрав ключових стейкхолдерів: ректора університету, доктора історичних наук, професора Віталія Коцура; фахівчинь з супроводу ветеранів у Переяславській громаді Юлію Мурзаєву та Людмилу Шинкар, представників Центру ветеранського розвитку університету Тетяну Кузьменко, Ірину Вариводу та Анатолія Мазченка, Юрія Ващенка, представника Платформи Громадської Підтримки, керівника клубу ветеранів Переяслава Богдана Бутовича та близько десятка ветеранів російсько-української війни. Обговорення супроводжувалося презентацією, яка висвітлювала ключові напрямки: освітню траєкторію, професійну адаптацію, психосоціальну та реабілітаційну підтримку.

Ректор Віталій Коцур у зверненні до учасників зустрічі підкреслив пріоритетність освітнього напрямку для університету, який працює з ветеранами ще з часів АТО/ООС. Він наголосив, що університет бачить своєю головною роллю саме освіту та професійну адаптацію ветеранів. Пояснив, що багато захисників після повернення стикаються з проблемою: їхній попередній досвід не підтверджений дипломом, або через поранення стара робота вже не є можливою. Відтак, УГСП активно допомагає з перекваліфікацією, співпрацює з  Київським обласним центром зайнятості та його Бориспільською філією, Міністерством ветеранів.

Віталій Вікторович пишається, що Центр ветеранського розвитку, який з’явився в УГСП, був першим на Київщині. Принагідно, поділився планами щодо відкриття в закладі нової освітньої програми з підготовки реабілітологів – на його переконання, такі спеціалісти знадобляться країні на десятиліття вперед. Наостанок промови підкреслив, що спільним обов’язком всіх українців є не залишати наодинці з собою ветеранів, членів їх родин та тих, хто втратив близьких на війні.

Надалі керівниця Центру ветеранського розвитку Тетяна Кузьменко ретельніше розповіла про цей структурний підрозділ університету, окреслила напрямки його роботи.

«Центр ветеранського розвитку є спільним проєктом Міністерства у справах ветеранів України та Міністерства освіти і науки України. Його основна базова функція — це освітні послуги. Тобто усі фахівці, які в нас працюють, проводять курси підвищення кваліфікації або перекваліфікації за різними напрямами. Також це підготовка фахівців із супроводу ветеранів — наразі ми підготували вже понад 150 осіб, які працюють у різних куточках нашої Батьківщини. Паралельно ми проводимо курси для фахівців соціономічного типу: психологів, психотерапевтів, соціальних працівників та інших фахівців, що стають частиною системи психосоціальної реабілітації в Україні. Важливими послугами нашого центру є психологічна підтримка та практика фізичного оздоровлення». – ознайомила присутніх Тетяна Миколаївна.

У продовження розмови фахівець Центру ветеранського розвитку, клінічний психолог, травмотерапевт, коуч Ірина Варивода розповіла про величезний досвід роботи з ветеранів ще з 2014 року. Вона щиро переконана: звертатися до психолога – це нормально, і соромитися тут нічого.

«Я розумію ваш біль і добре усвідомлюю, наскільки гострою сьогодні є потреба у фаховій допомозі. Ми готові бути поруч на кожному етапі вашого відновлення: від індивідуального консультування та глибинної роботи з бойовою травмою до організації груп підтримки, де кожен зможе відчути, що він не один. Наш пріоритет – це не лише допомога вам, а й турбота про ваших рідних, адже родина – це ваш головний тил. Двері Центру ветеранського розвитку завжди відкриті для вас: тут ви знайдете не просто фахівців, а простір розуміння, безпеки та реальної підтримки» – щиро звернулася до ветеранів Ірина Василівна.

Надалі слово мав фахівець Центру ветеранського розвитку, експерт з питань оздоровчої діяльності Анатолій Мазченко, який має практичний досвід роботи з пораненими в шпиталі.

«Спираючись на мій досвід роботи з пораненими в умовах шпиталю, я чітко розумію, наскільки критично важливим є правильний підхід до відновлення організму. Саме тому на базі нашого Центру ветеранського розвитку ми створили спеціально організований простір, адаптований для проведення оздоровчих практик. Це не просто приміщення, а середовище, де кожен елемент сприяє стабілізації стану. Я особисто модерую ці оздоровчі заняття, підбираючи методики, які допомагають ветеранам віднайти фізичний баланс та внутрішній ресурс. Запрошую кожного спробувати ці практики, адже професійний супровід та комфортні умови – це запорука ефективного відновлення», – запропонував Анатолій Євгенійович.

Навзаєм, ветерани російсько-української війни ділилися власними історіями та досвідом побратимів, які не можуть впоратися з психічним станом після контузій і важких поранень, подекуди мають труднощі з працевлаштуванням, брак доступу до якісної реабілітації та потребу у відвідуванні культурних заходів для ветеранів, сімей загиблих чи зниклих безвісти. Навзаєм висловлювалися й пропозиції частіше зустрічатися з представниками реабілітаційних центрів, створити базу перевірених фахівців, доробити спортивні майданчики під потреби людей з інвалідністю, розвивати спорт, арт-терапію тощо.

«Для мене це дуже важливо. І насправді, дуже важко… Я теж втратив на війні друзів – і не одного. А скільки наших студентів, тих хлопців і дівчат, яких я тут учив, пішли воювати – багатьох з них вже немає серед нас. Тому допомагати вам і родинам військових – це наш спільний обов’язок.  Працювати так, щоб жоден ветеран не залишився сам. Дбати про тих, в кого війна забрала найдорожче – рідних, близьких», – поділився наостанок ректор Віталій Коцур.

Наостанок зустрічі усі її охочі учасники відвідали університетський «Екопростір збереження та відновлення фізичного і ментального здоров’я», зокрема Центр ветеранського розвитку, артерапевтичний простір «Майстерня сили» та Центр психосоціальної підтримки та реабілітації «Резильєнс», інші локації закладу які здатні сприяти фізичному та ментальному відновленню ветеранів.

Цей діалог – крок до сильнішого ветеранського руху, де УГСП стає не просто закладом, а справжнім хабом підтримки. Закликаємо ветеранів та членів родин військовослужбовців звертатися до Центру ветеранського розвитку. Разом ми переможемо не лише на фронті, а й у тилу.

АВТОР: МАКСИМ ЛЕВЧЕНКО

Відділ інформаційних технологій та зв’язків з громадськістю

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі, дозволяється за умови посилання на uhsp.edu.ua. При копіюванні матеріалів порталу для інтернет-видань обов’язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.

ФОТОГРАФ: ІРИНА СЕРЕДА

Відділ інформаційних технологій та зв’язків з громадськістю

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі, дозволяється за умови посилання на uhsp.edu.ua. При копіюванні матеріалів порталу для інтернет-видань обов’язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.

Перейти до вмісту Натисніть для озвучування