Університет Григорія Сковороди в Переяславі > Публікації > Новини > Представники Університету Григорія Сковороди в Переяславі та Університету Сент-Лео, Флорида, США, обговорили ситуацію в Україні в рамках круглого столу/Representatives of Hryhorii Skovoroda University in Pereiaslav and Saint Leo University, Florida, USA, discussed the situation in Ukraine

У середу, 25 жовтня 2023 року, відбулася чергова онлайн-зустріч в рамках співпраці Університету Григорія Сковороди в Переяславі із Університетом Сент-Лео (Флорида, США). Для викладачів і здобувачів двох закладів було організовано і проведено круглий стіл з питань суспільно-політичної ситуації в Україні.

З американського боку модерували подію організатор україно-американської співпраці професор університету Сент-Лео Сергій Борисов та професор історії й міжнародних відносин Деніел Дюбой. З української сторони організаторами зустрічі виступили ректор Університету Григорія Сковороди в Переяславі Віталій Коцур, проректорка з міжнародних зв’язків і проєктної діяльності Оксана Ковтун та керівник відділу міжнародних зв’язків Валентина Крикун.

Студенти-міжнародники з США активно долучилися до обговорення ситуації в Україні, проявили не аби який інтерес до організації освітнього процесу в період війни, ставили питання щодо повсякденного життя українців до початку війни та після. Особливу цікавість проявили щодо нашого ставлення до культури ворогів та наскільки вона впливала й впливає на нас. Студенти УГСП відверто та чесно відповідали на кожне поставлене запитання, намагаючись максимально розкрити тематику зустрічі. Навіть у такий складний час вони з посмішкою ділилися своїми спогадами та хотіли донести думку щодо цінності людських життів.

On Wednesday, October 25, 2023, an online meeting was held as a part of cooperation between our Hryhorii Skovoroda University in Pereiaslav and Saint Leo University in Florida, USA. This roundtable discussion on current socio-political situation in Ukraine was organized and held for teachers and students of the both institutions.

On the American side, the event was moderated by Sergiy Borysov, an Associate professor of Biology and an organizer of our Ukrainian-American cooperation, and Daniel Dubois, an Associate professor of History and International studies at Saint Leo University. On the Ukrainian side, the meeting was organized by Vitalii Kotsur, Rector of Hryhorii Skovoroda University in Pereiaslav, Oksana Kovtun, Vice-Rector for International Relations and Project Activities, and Valentyna Krykun, Head of the International Relations Department.

Saint Leo students with concentration in International studies actively participated in the discussion of the situation in Ukraine. Specifically, they were very interested in knowing how the war impacted academic and daily life of students in Ukraine. American students also were curious whether the war changed our attitude toward Russian culture and propaganda, and other attributes of the country-aggressor. The students of the UHSP actively participated in this debate. Each question and topic was addressed thoughtfully and honestly. It is worth to note, that even in such a difficult time, our students shared their memories with a smile and displayed high   values of humanity.

Наразі заплановано наступний етап реалізації віртуальної мобільності для нашого університету. Наступна зустріч запланована на 16 листопада, тому студенти нашого закладу вже готуються до обговорення важливого історичного питання – Голодомор в Україні.

Наостанок хочемо висловити щиру вдячність керівництву і колективу Університету Сент-Лео, і, зокрема, Сергію Борисову, за постійну підтримку, пошук і реалізацію нових напрямів роботи.

This USA-Ukraine round table was conducted as a part of implementation of virtual mobility, a novel pedagogical approach that is vital for academic growth of our University. Currently, we are working on the next stage of this initiative. Our subsequent meeting – which is scheduled for November 16 – will be devoted to the 90 year Memorial of Holodomor in Ukraine.

Finally, we would like to express our sincere gratitude to professors and staff of Saint Leo University, and, in particular, Sergiy Borysov, for their continuous  support, search and implementation of new areas of collaboration.