Продовжується робота з організації транс-атлантичного розмовного клубу/ Work on the organization of Trans-Atlantic speaking club continues

Налагоджена співпраця з Університетом Сент-Лео (Флорида, США) дозволяє нашому університету розвиватись у багатьох напрямах. Однією із найважливіших опцій нашої сумісної роботи є організація транс-атлантичного розмовного клубу з розвитку навичок спілкування англійською мовою, учасниками якого стануть студенти та викладачі Університету Григорія Сковороди в Переяславі та Університету Сент-Лео.

З метою узгодження організаційних питань та імплементації цієї ініціативи на 15 грудня заплановано відповідну зустріч за участі організаторів із американської сторони: професора Сергія Борисова та директорки програми Bridge (EAP) Іони Сарієвої і української сторони: проректорки з міжнародних зв’язків і проєктної діяльності Оксани Ковтун та відділу міжнародних зв’язків на чолі з Валентиною Крикун.

Bridge (ЕАР) є важливою програмою, розробленою для надання додаткових можливісей іноземним студентам плавно адаптуватися до академічного середовища США і повністю відповідає потребам та інтересам міжнародних студентів.

Хочемо висловити щиру вдячність колективу та адміністрації Університету Сент-Лео за постійну підтримку України та нашого університету!

Established cooperation with Saint Leo University (Florida, USA) allows our university to develop in many directions. One of the most important options of our joint work is the organization of Trans-Atlantic speaking club for the development of English communication skills, the participants of which will be students and teachers of Hryhorii Skovoroda University in Pereiaslav and Saint Leo University.

In order to agree on organizational issues and implement this initiative, a corresponding meeting is scheduled for December 15 with the participation of the organizers from the American side: Professor Sergiy Borysov and the director of the Bridge (EAP) program Iona Sarieva, and from the Ukrainian side: Vice-Rector for International Relations and Project Activities Oksana Kovtun and Department of International Relations headed by Valentyna Krykun.

Bridge (EAR) is an important program designed to provide additional opportunities for international students to smoothly adapt to the US academic environment and fully meets the needs and interests of international students.

We would like to express our sincere gratitude to the staff and administration of Saint Leo University for their constant support of Ukraine and our university!